Znalazła kartę kredytową i poszła na zakupy. Wydała prawie 500 zł

Polska
Znalazła kartę kredytową i poszła na zakupy. Wydała prawie 500 zł
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
W namierzeniu kobiety pomógł monitoring

Do zielonogórskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 51-letniej mieszkance tego miasta, która przywłaszczyła kartę płatniczą innej osoby i zrobiła z jej użyciem zakupy w kilku sklepach – poinformowała w piątek Małgorzata Stanisławska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

22 lipca br. w jednym z marketów w Zielonej Górze klientka po zapłaceniu za zakupy w kasie samoobsługowej, zapomniała zabrać swoja kartę płatniczą. Zauważyła to 51-latka, która zamiast zwrócić kartę właścicielce lub powiadomić pracowników sklepu, postanowiła skorzystać z okazji.

 

Zakupy na cudzy koszt 

 

- Przywłaszczyła kartę i za jej pomocą zrobiła zakupy w kilku innych sklepach na kwotę prawie 500 zł. Kupiła różne artykuły spożywcze, lekarstwa, a także torebkę. W sumie wykonała 15 transakcji korzystając z cudzej karty – powiedziała policjantka.

 

ZOBACZ: Ponad 15 mld euro na zakupy przez internet. Polska z najwyższym wzrostem w Europie

 

W namierzeniu kobiety pomógł monitoring, dzięki któremu policjanci zidentyfikowali ją i odtworzyli przebieg całego zdarzenia. 51-latka została zatrzymana już następnego dnia. Okazało się, że nigdy wcześniej nie była karana czy notowana.

 

- Jak mówiła policjantom, nie wie dlaczego to zrobiła, chciała wykorzystać okazję, która jej się trafiła i nie pomyślała o ewentualnych konsekwencjach karnych. Teraz ma łącznie 16 zarzutów - jeden za przywłaszczenie karty płatniczej innej osoby i 15 transakcji płatniczych z użyciem cudzej karty – powiedziała Stanisławska.

 

Kara to nawet 10 lat więzienia

 

51-latka przyznała się do winy i dobrowolnie poddała karze uzgodnionej z prokuratorem; będzie musiała oddać nie tylko pieniądze za zakupy, ale także pokryć koszty postępowania sądowego. Do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze wpłynął właśnie akt oskarżenia w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Polacy wracają do sklepów, ale nie przesadzają z zakupami

 

Teraz od sądu zależy, czy przystanie na karę zaproponowaną przez prokuratora, czy też będzie miał inne zdanie. Rzeczniczka zielonogórskiej policji przestrzegła przez wykorzystywaniem podobnych "okazji", gdyż za posługiwanie się cudzą kartą płatniczą Kodeks karny przewiduje karę od roku do nawet 10 lat więzienia

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie