Prezydencki minister zakażony koronawirusem

Polska
Prezydencki minister zakażony koronawirusem
Polsat News
Minister zaznaczył, że czuje się dobrze

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski jest zakażony koronawirusem. Poinformował o tym w piątek podkreślając, że nie miał i nie ma osobistego kontaktu z żadnym ze współpracowników z Kancelarii Prezydenta.

Drodzy TT - po powrocie z wakacji przed rozpoczęciem pracy poddałem się testowi na COVID19 - miałem pewien symptom towarzyszący koronawirusowi - zaznaczam, że nie miałem i nie mam kontaktu osobistego z żadnym ze współpracowników KPRP - otrzymałem wynik, jestem zarażony na COVID 19" - napisał Kwiatkowski w piątek na Twitterze.

 

 

Zaznaczył jednocześnie, że czuje się dobrze. "Proszę o uszanowanie mojej Rodziny i mnie szczególnie w najbliższym czasie - będę Was informował, jak rozwija się sytuacja - dziękuje za wsparcie i pamięć w modlitwie - BĘDZIE DOBRZE" - dodał Kwiatkowski w kolejny wpisie.

 

W trzech województwach powyżej 100 nowych przypadków Covid-19

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 791 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych 9 chorych, najmłodszy miał 45 lat. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 65 tys. 480 osób, a zmarło 2018 chorych.

 

Nowe przypadki pochodzą z województw: małopolskiego (139), mazowieckiego (130), śląskiego (104), wielkopolskiego (92), podkarpackiego (70), pomorskiego (42), łódzkiego (39), kujawsko-pomorskiego (38), dolnośląskiego (30), lubelskiego (27), warmińsko-mazurskiego (22), świętokrzyskiego (19), opolskiego (15), zachodniopomorskiego (10), lubuskiego (9), podlaskiego (5).

 


Resort poinformował też o śmierci 9 kolejnych osób. To 6 mężczyzn i 3 kobiety w wieku od 45 do 86 lat. Większość osób miała choroby współistniejące. "Ze względu na usunięcie 1 zgonu z dnia 27.08.2020 w raporcie WSSE w Warszawie, usuwamy go z wykazu" - dodał resort.

 

 

Wyzdrowiało ponad 44 tys. pacjentów

 

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2221 osób, a pod respiratorem 89 chorych. Wyzdrowiało 44 785 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformował resort zdrowia.

 

Resort podał też, że kwarantanną objęto 101 tys. 547 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 8893 osób.

 

 

Nowa lista "żółtych" i "czerwonych" powiatów

 

W czwartek Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nową listę powiatów, w których pojawią się nowe obostrzenia. Na aktualnej liście jest 18 powiatów. 

 

Do listy czerwonej zakwalifikowano 7 powiatów: nowotarski, Nowy Sącz, wieluński, pajęczański, lipski, kolski, łowicki

 

Do listy żółtej zaliczono 11 powiatów: Kraków, rybnicki, kłobucki, tatrzański, limanowski, przemyski, żuromiński, kartuski, konecki, bartoszycki, nowosądecki.

 

Na liście ostrzeżeń znalazł się: Sopot oraz powiaty oleski, brzeski i myszkowski.

 

Zmiana w zasadach kwarantanny i izolacji

 

Według nowelizacji rozporządzenia opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji w czwartek późnym wieczorem lekarz osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 zwolnić może z izolacji po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

 

ZOBACZ: Wakacje Łukasza Szumowskiego. Były minister zdrowia wypoczywa na wyspie Fuerteventura

 

Dodatkowo też wykonanie testu na wykrycie koronawirusa nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia przez lekarza decyzji o zakończeniu izolacji.

 

"Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie SARSCoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia, ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności" - czytamy w projekcie rozporządzenia.

 

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny może w uzasadnionych przypadkach zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku kwarantanny.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie