Premier Japonii Shinzo Abe zrezygnował z urzędu

Świat
Premier Japonii Shinzo Abe zrezygnował z urzędu
Reuters
Abe sprawuje urząd premiera od 2012 roku

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił w piątek zamiar ustąpienia z urzędu na konferencji prasowej, uzasadniając to problemami zdrowotnymi. Ma pozostać na stanowisku, aż wybrany zostanie nowy szef rządu – podała japońska agencja prasowa Kyodo.

Już wcześniej media informowały, że Abe chce odejść, by uniknąć problemów dla funkcjonowania rządu z uwagi na jego stan zdrowia.

 

Spekulacje na temat zdrowia premiera nasiliły się w tym tygodniu po tym, gdy w poniedziałek odwiedził szpital po raz drugi w ciągu kilku dni.

 

Według Kyodo Abe powiedział swoim kolegom z rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej, aby szybko wybrali jego następcę. Decyzja w sprawie metody wyboru nowego premiera ma zapaść we wtorek. 

 

Długotrwała choroba

 

Jak informowała agencja Reutera, Abe od dawna cierpi na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Choroba ta była przyczyną jego rezygnacji podczas jego pierwszej kadencji jako premiera w 2007 r.

 

ZOBACZ: Japonia prezentuje Fugoku, najwydajniejszy superkomputer w historii ludzkości [FILM]

 

65-letni polityk wrócił na szczyt władzy w Japonii w 2012 r. i od tego czasu nieprzerwanie sprawował funkcję szefa rządu.

 

Reakcja rynku

 

Ceny akcji na tokijskiej giełdzie papierów wartościowych znacznie spadły, a kurs jena poszedł do góry w piątek po doniesieniach o tym, że premier Japonii zamierza ustąpić z urzędu z powodów zdrowotnych – podały agencje Reutera i Kyodo.

 

ZOBACZ: Wielki spadek PKB w USA, Niemczech i Francji. Mogło być gorzej

 

Indeks Nikkei 225 spadł na pewien czas o ponad 2 proc. i zakończył dzień z wynikiem 326,21 pkt., czyli o 1,41 proc. niższym niż w czwartek. Szerszy indeks Topix zamknął piątek ze spadkiem o 11,02 pkt. czyli o 0,68 proc. - podało Kyodo.

laf/kło/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie