Maseczki dużym problemem dla 70 mln osób. Jest na to sposób

Świat
Maseczki dużym problemem dla 70 mln osób. Jest na to sposób
Flickr
Flickr

Dla 70 milionów ludzi na świecie niezbędne dziś maseczki są dużym utrudnieniem. Głusi lub głuchoniemi, by zrozumieć innych często czytają z ruchu warg. Specjalne maseczki mają im to ułatwić.

Trudno sobie wyobrazić taką sytuację: jesteś głuchy i nie możesz zrozumieć osoby, która do ciebie mówi, bo ma zasłonięte usta maseczką. Tak wyglądają czasy pandemii. Sprawa dotyczy około 70 milionów osób. Pojawił się jednak pomysł, który może pomóc. Rozwijana jest koncepcja przezroczystych maseczek, które mogą pomóc osobom głuchym i głuchoniemym.

 

Dzięki takim maseczkom ułatwia się komunikację, czytanie z ruchu warg i czytanie mimiki.

 

ZOBACZ: Wysokie kary za brak maseczki we Włoszech

 

- Czytanie z ust to dla mnie plus - mówi Vivien Laplane, niesłysząca od urodzenia i autorka francuskiego bloga "Apprendre à écouter" (Naucz się słuchać - red.). - Możesz sobie wyobrazić - lub nie - że z maskami trudniej jest zrozumieć innych i dać się zrozumieć - podkreśla.

 

- Bez nich głucha osoba czytająca z ruchu warg nie jest w stanie zrozumieć, co mówią inni - mówi Faizah Badaruddin, która wraz z mężem produkuje w ‌Indonezji przezroczyste maseczki.

 

70 milionów ludzi ma problemy

Takie wysiłki poprawiają komunikację podczas pandemii Covid-19, nie tylko wśród osób niesłyszących i niedosłyszących, których według Światowej Federacji Głuchych na całym świecie jest 70 milionów.

 

Francuska federacja logopedów twierdzi, że klasyczne maski na twarz oznaczają, że "pacjenci są pozbawieni głównego źródła przekazu ustnego: ust i wyrazu twarzy".

 

 

ZOBACZ: Maseczki w przestrzeni publicznej. Sprawdź, w których krajach są obowiązkowe

 

Przezroczysty model maseczki znalazł uznanie także wśród nauczycieli. Rory Burnham Pickett, profesor z Sapporo w północnej Japonii, mówi: "Wiem, że to frustrujące, że moi uczniowie nie widzą moich ust ani wyrazu twarzy. Zrobiłem własną przezroczystą maskę, ponieważ trudno je znaleźć".

kło/prz/ scnp.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie