Nowa lista leków refundowanych. Na niej m.in. szczepionki przeciw grypie, insulina, progesteron

Polska
Nowa lista leków refundowanych. Na niej m.in. szczepionki przeciw grypie, insulina, progesteron
piqsels
Nowa lista leków refundowanych

Na najnowszej, wrześniowej liście refundacyjnej, znalazły się m.in. szczepionki przeciw grypie – donosowa dla dzieci od 3 do 5 lat i iniekcyjna dla dorosłych do 65 lat, chorujących na przewlekłe schorzenia – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

- Na listę refundacyjną wchodzą nowe szczepionki dla pacjentów, by przeciwdziałać grypie. To są dwie nowe szczepionki – donosowa dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Będzie ona w połowie refundowana. Dodatkowo szczepionka dla dorosłych, do 65. roku życia z chorobami współistniejącymi, np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach i dla kobiet w ciąży – wyjaśnił Miłkowski.

Bezpłatna szczepionka dla seniorów

Dodał, że jednocześnie szczepionka, która była do tej pory stosowana z odpłatnością 50 proc. dla osób powyżej 65 lat, ma być bezpłatna dla osób powyżej 75 lat. Dodatkowo też na wrześniowej liście znalazły się po raz pierwszy darmowe leki dla kobiet w ciąży.

 

- Znajdują się tutaj insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe, progesteron – powiedział.

 

ZOBACZ: Nowa lista leków refundowanych. Po raz pierwszy także dla kobiet w ciąży

 

Ponadto w liście aptecznej pojawił się też lek dla pacjentów ze schizofrenią – Latuda.

 

- Bardzo wiele lat nie było dla tych pacjentów żadnych nowych leków na liście. Obecnie pojawił się nowy lek, który ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa i może być stosowany przez pacjentów cierpiących na tę chorobę i jednocześnie mających np. choroby kardiologiczne, cukrzycę. Na to oczekiwali pacjenci i specjaliści – wyjaśnił Miłkowski.

 

ZOBACZ: Nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności. Wykaz zawiera 178 produktów

 

Jeśli chodzi o choroby rzadkie, to na liście pojawiał się także lek o nazwie Qarziba dla młodych pacjentów z neuroblastomą. - To lek długo oczekiwany o wysokiej skuteczności, umożliwiający całkowite wyleczenia – przyznał.

Lista leków

Wiceminister mówił też o tym, że pacjenci onkologiczni otrzymają dodatkową możliwość refundacji leków.

 

- Jest nowe wskazanie leku na chłoniaki (Adcetris), leki dla pacjentów z białaczką szpikową i ostra białaczką limfoblastyczną (Ponatinib) czy z małopłytkowością dla dzieci (Nplate). Pacjenci, którzy korzystają z programu lekowego w zakresie przetaczania immunoglobulinami otrzymają kolejne opcje w podaniu podskórnym (Hizentra). Jeśli chodzi o leczenie raka płuca, to będzie można korzystać z nowego leku Alunbrig i poszerzono wskazania dla Opdivo. W terapii celowanej czerniaka umożliwiono leczenie najnowszym połączeniem lekami Mektovi i Braftovi oraz Opdivo i Yervoy może być stosowane w terapii skojarzonej – wymienił.

 

Zaznaczył też, że uzupełniono terapię lekową dotyczącą raka piersi. - Teraz wszedł kolejny lek i ostatni Verzenios i po poszerzeniu również wskazań dla Kisqali. Tym samym zakończyliśmy po roku od rozpoczęcia refundacji cały program dla tej grupy pacjentek – oświadczył.

W chorobach autoimmunologicznych dodano kilka opcji terapeutycznych – we wrzodziejącej chorobie jelita grubego oraz w łuszczycowym zapaleniu stawów dopuszczono terapię doustną lekiem Xeljanz, a w łuszczycy ciężkiej dodano dwa nowe leki z grupy inhibitorów IL-23 – Skyrizi i Tremfya.

 

- Pojawiło się kilkanaście nowych leków refundowanych oraz wiele nowych wskazań poszerzających grupy pacjentów włączonych do leczenia – podsumował wiceminister Miłkowski.

 

PEŁNĄ LISTĘ LEKÓW REFUNDOWANYCH ZNAJDZIESZ TUTAJ

kło/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie