Bardzo silny wiatr i burze z gradem. Alert RCB: znajdź bezpieczne schronienie

Polska
Bardzo silny wiatr i burze z gradem. Alert RCB: znajdź bezpieczne schronienie
Polsat News
W trakcie burzy należy znaleźć bezpieczne schronienie

"Bardzo silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Groźne zjawiska pogodowe prognozowane są w pasie od Pomorza Gdańskiego po Opolszczyznę. Burze mogą jednak wystąpić w całej Polsce. Wiatr może miejscami osiągnąć do 100 km/h, zaś opady deszczu do 50 mm.

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który wydano w sobotę po południu, dotyczy województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, podlaskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego oraz w części województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. 

 

ZOBACZ: Niemal rekord ciepła w Polsce. W piątek najgoręcej było w Słubicach

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał natomiast ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i upałami dla całej Polski. Alertami IMGiW nie jest objęta jedynie wschodnio-centralna część woj. podkarpackiego.

 

 

Upał: temperatura od 30 do 32 st. C.

 

Jak podaje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami obowiązują w woj.: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim, w zachodniej części warmińsko-mazurskiego, w centralnej i zachodniej części Mazowsza, w centralnej i południowo-wschodniej Wielkopolsce, oraz wschodniej i centralnej części woj. dolnośląskiego.

 

Temperatura maksymalna w dzień może wynieść w tych miejscach od 30 do 32 st. C., zaś nocą od 17 do 20 st.

 

ZOBACZ: Pożary w Kalifornii. Tysiące ludzi zmuszonych do ucieczki

 

Alerty pierwszego stopnia przed upałami z kolei dotyczą: woj. śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Temperatura w dzień będzie oscylowała pomiędzy 29 a 32 st. C., zaś w nocy między 15 a 17 st. C.

 

Miejscami zjawiska mogą być gwałtowne

 

W przypadku burz, ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydało dla: woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, łódzkiego, opolskiego, wschodnich części zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i większości mazowieckiego. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu od 25 do 40 mm na metr kwadratowy, miejscami nawet do 50 mm oraz porywów wiatru do 100 km/h. Lokalnie może spaść grad.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami obowiązują z kolei dla: woj. lubuskiego, lubelskiego, wschodnio-północnej części mazowieckiego, zachodniej podkarpackiego oraz zachodnio-centralnych części Pomorza Zachodniego i Dolnego Śląska. Pojawią się burze z opadami deszczu od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz wiatr wiejący do 90 km/h. Możliwy miejscowo grad.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

ZOBACZ: Nieprzytomna 2-latka w nagrzanym aucie. Uratowali ją strażnicy miejscy

 

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

 

Pić dużo wody, nie pić alkoholu

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

 

RCB podkreśla, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego

 

WIDEO: Prognoza pogody na weekend (22/23 sierpnia)

  

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie