Kupujemy więcej niż rok temu

Biznes
Kupujemy więcej niż rok temu
Pxhere/mohamed hassan
Największy wzrost sprzedaży detalicznej zaobserwowano w przedsiębiorstwach obracających meblami oraz wyposażeniem RTV i AGD

W lipcu sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 3 proc. w porównaniu z lipcem 2019 roku. Wynik uwzględnia ceny stałe, czyli pomija wzrost wartości zakupów wynikający z inflacji. Kupiliśmy o prawie 16 proc. więcej mebli oraz sprzętu AGD i RTV i o ponad 5 proc. więcej odzieży i obuwia. Lekko wzrosła także sprzedaż samochodów.

Główny Urząd Statystyczny poinformował też, że sprzedaż detaliczna w cenach bieżących była wyższa niż przed rokiem o 2,7 proc., natomiast w porównaniu z czerwcem tego roku zwiększyła się o 6,4 proc.


Meblujemy się i wyposażamy


Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym suma zakupów w cenach stałych w lipcu 2020 roku była o 4,8 proc. większa niż miesiąc wcześniej.

 

ZOBACZ: Produkcja przemysłowa w lipcu na plusie


W lipcu największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 roku zaobserwowano w przedsiębiorstwach obracających meblami oraz wyposażeniem RTV i AGD. W tych dziedzinach zanotowano ruch w górę aż 15,8 proc.


Poprawę sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia wyliczono na 5,3 proc., a pojazdów samochodowych, motocykli i części zamiennych na 0,7 proc. Kupiliśmy też 2,3 proc. więcej prasy i książek.


Mniej paliw


Spadek sprzedaży wykazały jednostki handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 2,8 proc.), a także żywnością, napojami alkoholowymi i wyrobami tytoniowymi (o 1 proc.). Sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego utrzymała się na niezmienionym poziomie.

 

ZOBACZ: Eurostat: Polska inflacja to 3,7 proc., tylko Węgry mają wyższą


Co ciekawe, w lipcu nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy Ministerstwa Rozwoju, które spodziewało się spadku obrotów handlu detalicznego o około 3 proc. W kręgach rządowych dominował bowiem pogląd, że skala powrotu do zakupów w czerwcu była zdecydowanie wyższa od oczekiwań i ten trend nie utrzyma się w pierwszym miesiącu trzeciego kwartału.

 

Przypomnijmy, że GUS, w okresie kwiecień-czerwiec wyliczał spadki sprzedaży detalicznej w cenach stałych kolejno na: 22,9 proc., 7,7 proc. oraz 1,3 proc.

Jacek Brzeski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie