Podwyżki dla polityków. Goście "Debaty Tygodnia" komentowali akcję "Ubierz swojego posła"

Polska
Podwyżki dla polityków. Goście "Debaty Tygodnia" komentowali akcję "Ubierz swojego posła"
Polsat News
Goście "Debaty Tygodnia" o popularnej akcji

- Podwyżki dla przedstawicieli władzy, administracji nigdy nie wzbudzają dobrych emocji. Jesteśmy odpowiedzialni za państwo - tłumaczył Czesław Mroczek z Koalicji Obywatelskiej w programie "Debata Tygodnia". Konrad Berkowicz (Konfederacja) uznał, że politycy nie powinni głosować nad swoimi wynagrodzeniami.

W piątek Sejm przyjął zmiany w prawie, które podwyższają pensje miedzy innymi parlamentarzystom. Za przyjęciem nowelizacji obejmującej podwyżki głosowało 386 posłów. Jeżeli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, to oprócz posłów podwyżki otrzymają również ministrowie, premier i prezydent. Wynagrodzenie na poziomie 18 tys. złotych brutto zacznie być wypłacane również Pierwszej Damie.

 

ZOBACZ: Wiceszef MON: nigdy nie ma dobrego czasu na podwyżki

 

W rozmowie z portalem OKO.press jeden z polityków opozycji głosujących za ustawą zapewniał, że posłowie "dokładają do polityki". - Wyjazdy do okręgu, ubrania, bo jak jesteś politykiem kupujesz więcej ubrań - mówił anonimowy parlamentarzysta.

 

Internauci w odpowiedzi na wypowiedź polityka zapoczątkowali akcję opatrzoną hasłem #ubierzswojegoposła.  – Syria, Białoruś, ten wybuch w Bejrucie – to jest absolutnie pikuś w porównaniu z tym, co muszą przeżywać biedni polscy posłowie opozycji. Dlatego też apeluję do wszystkich internautów dobrej woli, aby w ramach akcji "Ubierz swojego posła", przekazali to co mają w szafie, a czego nie noszą i przesłali to na adres biura poselskiego waszego posła opozycji - mówił w opublikowanym na Twitterze nagraniu biznesmen Aleksander Twardowski. Kolejni komentujący publikowali w sieci ubrania, które mogą oddać "potrzebującym politykom".

 

Berkowicz: może posłowie nie powinni zarabiać?

 

Wpisy i nagrania internautów zaprezentowano gościom "Debaty Dnia" - posłowi Koalicji Obywatelskiej Czesławowi Mroczkowi, wicemarszałek Sejmu Marii Koc (PiS), Dariuszowi Wieczorkowi (Lewica) i Konradowi Berkowiczowi (Konfederacja).

 

Mroczek zapewniał, że Koalicja Obywatelska poprała projekt szukając rozwiązania dla "niezbyt dobrego systemu nagradzania polityków". - Słuchamy ludzi, patrzymy na te reakcje i traktujemy je bardzo poważnie - mówił poseł.

 

WIDEO: zobacz fragment programu "Debata Tygodnia"

 

  

 

Konrad Berkowicz uznał, że jeżeli ktoś głosował przeciw większości klubowej i nie poparł podwyżek powinien "zerwać współpracę z klubem".

 

- Ja, jak i wielu moich kolegów z koła Konfederacji działaliśmy w polityce od kilkunastu lat zanim nie dostaliśmy się do Sejmu i dokładaliśmy do polityki. Posłowanie nie jest po to, żeby zarabiać pieniądze, tylko żeby walczyć o ideały. Być może posłowie w ogóle nie powinni zarabiać. Wtedy parlamentarzystami zostawali, by Ci, którzy dorobili się na rynku i stać ich na służbę wobec narodu - dodawał.

bas/sgo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie