Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego

Polska
Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego
PAP/Piotr Nowak
Prezydent wyraził nadzieję, że muzeum będzie przede wszystkim przyczyniać się do edukacji młodzieży o czynie niepodległości i historii II Rzeczpospolitej.

Józef Piłsudski miał największy udział w zwycięstwie w wojnie z bolszewikami w 1920 r.; on uformował i umocnił granice II Rzeczpospolitej - mówił w piątek, w przededniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Prezydent wyraził nadzieję, że muzeum będzie przede wszystkim przyczyniać się do edukacji młodzieży o czynie niepodległości i historii II Rzeczpospolitej.

 

Podkreślał, że dworek "Milusin" był ulubionym miejscem Piłsudskiego, w którym po latach konspiracji, ukrywania się przed zaborcami, znalazł swój dom w okresie II RP. Dworek - jak przypominał - wybudowali mu jego żołnierze z zebranych składek.

 

ZOBACZ: Pierwszy pionowy banknot. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 r.

 

Samego Piłsudskiego określił jako jednego z największych Polaków w historii i największego Polaka, obok papieża Jana Pawła II, w XX wieku. Przypomniał, że to Piłsudski jest twórcą legionów, polskiego wojska i to on zwyciężył w 1920 r. w wojnie z bolszewikami.

 

- Nikt nie ma wątpliwości, że nie kto inny właśnie, a Naczelnik Państwa Józef Piłsudski miał największy udział w przygotowaniu tego planu decydującego kontrnatarcia, które doprowadziło do przełamania frontu zupełnie niespodziewanego zwłaszcza dla bolszewików w tamtej wojnie w sierpniu 1920 r. Odniósł wielki zwycięstwo, ostatecznie uformował i umocnił granice II RP - mówił prezydent.

 

- Jego absolutnie największym zwycięstwem było to, że Polska po 123 latach, a dla niektórych części naszego kraju po 146 latach wróciła na mapę - dodał. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie