Pogoda na czwartek 13 sierpnia. Wraca upał, ale przydadzą się też parasole

Polska
Pogoda na czwartek 13 sierpnia. Wraca upał, ale przydadzą się też parasole
Pixabay/alberto68a

Wraca upał, ale na szczęście tylko do niektórych regionów kraju. Chociaż będzie słonecznie, turyści odwiedzający góry nie powinni zapominać o parasolach lub pelerynach przeciwdeszczowych. Temperatura sięgnie 32 stopni, wysokie będzie również ciśnienie. Są także dobre informacje dla meteopatów.

Pięknej pogody w czwartek nadal będzie bronić pogodny wyż o imieniu Emil, który znad południowego Bałtyku przemieści się nad Suwalszczyznę. Za jego sprawą spodziewamy się mnóstwa słońca, w wielu regionach kraju lazurowego, wolnego od chmur nieba.

 

ZOBACZ: Rozpoczyna się budowa nowoczesnej Polskiej Stacji Antarktycznej. Zobacz jej wnętrze [ZDJĘCIA]

 

Po południu chmur trochę przybędzie, ale będą one niegroźne, co najwyżej urozmaicą nam krajobrazy. W żadnym razie nie przyniosą ze sobą ani jednej kropli deszczu, więc parasol możemy spokojnie pozostawić w domu.

 

Temperatura w czwartek

 

Jedynie turyści wybierający się w góry powinni wyposażyć się w peleryny przeciwdeszczowe, ponieważ po południu może przelotnie pokropić, ale burz się nie spodziewamy.

 

Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartek

 

 

W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 25 stopni na Lubelszczyźnie przez 27-29 stopni na przeważającym obszarze do 32 stopni na Górnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Nieduży upał wróci do regionów południowych, zachodnich i centralnych.

 

Alert IMGW, ostrzeżenia od RCB

 

Przed upałami w województwach lubuskim oraz dolnośląskim ostrzegł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleciło, by w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

 

"Przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego" - dodało RCB.

 

Ciśnienie sięgnie 1020 hPa

 

Pamiętajmy więc o unikaniu dłuższego przebywania w pełnym słońcu, piciu dużych ilości wody mineralnej i nie przemęczaniu się. Osoby starsze powinny ograniczyć wychodzenie z domu do minimum między godziną 10 a 18.

 

ZOBACZ: Znaleziono miejsce o najczystszym powietrzu. Znajduje się aż kilkanaście tysięcy kilometrów od Polski

 

Mamy dobre wieści dla meteopatów, ponieważ warunki biometeorologiczne będą korzystne. Jedynie przejściowo podczas upału będą się pogarszać.

 

Ciśnienie wyniesie w południe od 1017 hPa na południowym zachodzie do 1020 hPa na północnym wschodzie i będzie powoli spadać.

 

Kolejne dni chłodniejsze i z burzami

 

Dalsze dni przyniosą nam ochłodzenie, ale nie będzie ono duże, raptem o kilka stopni. Na wschodzie temperatura spadnie poniżej 25 stopni, a na zachodzie i południu poniżej 30 stopni. Pod koniec tygodnia znów się ociepli.

 

Utrzyma się słoneczna aura, jednak z wyjątkami. Deszczowo-burzowe chmury mogą się pojawiać jedynie nad województwami południowymi, a to oznacza, że urlopowicze planujący wypoczynek w górach powinni się mieć na baczności, zwłaszcza popołudniami.​

 

Zobacz aktualną prognozę pogody Polsat News

 

  

Łukasz Mielczarek
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie