Koronawirus w zespole "Mazowsze". 22 osoby zakażone

Polska
Koronawirus w zespole "Mazowsze". 22 osoby zakażone
mazowsze.waw.pl
22 chórzystów "Mazowsza" zakażonych koronawirusem

22 chórzystów zespołu "Mazowsze" jest zakażonych koronawirusem. Ze względu na specyfikę pracy, podczas prób nie nosili oni maseczek. - Jednak nie zaraził się nikt, z kim chórzyści mieli kontakt w części wspólnej, w której maseczki obowiązują - powiedziała polsatnews.pl rzeczniczka zespołu, Katarzyna Pasieczna.

Z powodu pandemii koronawirusa zespół Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" od ponad pół roku nie koncertuje. Po zakończeniu okresu największych obostrzeń, artyści chóru, baletu i orkiestry wrócili jednak do pracy, by szlifować formę przed przyszłymi występami. W ostatnim czasie okazało się, że pośród chórzystów zdiagnozowane zostały przypadki zakażenia.

 

- U jednej z osób z chóru wystąpił jeden z objawów, utrata węchu. Zaniepokoiło to lekarza, którzy polecił wykonanie testu na obecność koronawirusa - powiedziała polsatnews.pl rzeczniczka zespołu, Katarzyna Pasieczna.

 

ZOBACZ: Koronawirus po 100 dniach wrócił do Nowej Zelandii. Eksperci sprawdzają mrożonki

 

Jak dodała, wynik testu był pozytywny. Zdecydowano więc przetestować wszystkich artystów. Chórzystów jest ponad 40, są oni jednak podzieleni na dwie grupy. W grupach pracują także artyści baletu oraz orkiestry. W sumie w zespół liczy około 160 osób.

 

"Przechodzą zakażenie bezobjawowo"

 

Wynik pozytywny testu otrzymało 22 chórzystów. - Zakażone osoby zostały objęte izolacją. Są także w kontakcie z inspekcją sanitarną. Przekazały jej informacje o osobach, z którymi miały styczność - powiedziała Pasieczna.

 

Dodała, że ze względu na specyfikę pracy, podczas prób chórzyści nie nosili maseczek, które utrudniają śpiewanie. - Potwierdziła się jednak ich skuteczność. Nie zaraził się bowiem nikt, z kim chórzyści mieli kontakt w części wspólnej, w której maseczki obowiązują - podkreśliła.

 

- Osoby zakażone czują się dobrze. Przechodzą zakażenie bezobjawowo - dodała.

 

Pasieczna powiedziała, że zespół nie miał zaplanowanego w najbliższym czasie żadnego koncertu. Pierwszy występ od początku epidemii ma się odbyć w drugiej połowie września.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie