Salmonella w papryce. Tym, którzy ją zjedzą, grozi listerioza

Polska
Salmonella w papryce. Tym, którzy ją zjedzą, grozi listerioza
GIS
Tak wygląda opakowanie papryki, w której znaleziono bakterie Salmonella

Główny Inspektorat Sanitarny w ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności poinformował w środę o wycofaniu jednej partii produktu pn. "Papryka słodka mielona" (20 g) ze względu na wykrycie obecności bakterii Salmonella. "Zjedzenie produktu może prowadzić do choroby zwanej listeriozą" - przestrzegł GIS.

Dokładna nazwa produktu, który wycofano z obiegu to: Papryka słodka mielona, 20 g szczególnie bez obróbki cieplnej, pochodząca z Hiszpanii, o numerze partii: 10 2021/1143. Producentem jest CARUM Sp. J. ul. Ogrodowa 42, 42-231 Cykarzew Północny.

 

Sanepid przekazał w środę, 12 sierpnia, że w wyniku przeprowadzonej kontroli urzędowej w zakładzie produkcyjnym CARUM Sp. J. i pobrania próbek do badań laboratoryjnych stwierdzono obecność Salmonella z grupy BO w dwóch z pięciu badanych próbek papryki słodkiej mielonej w opakowaniach 20 g oraz w jednej z pięciu badanych próbek papryki słodkiej w opakowaniach 25 kg, z której wyprodukowano ww. paprykę słodką mieloną.

 

Zatrucie pokarmowe po zjedzeniu

 

Papryka słodka może być dodawana do produktów spożywczych spożywanych bez obróbki termicznej. Pałeczki Salmonella mogą przeżyć nawet po długotrwałym przechowywaniu suchego produktu, a po spożyciu przez człowieka zanieczyszczonej żywności wywołać zatrucie pokarmowe.

 

ZOBACZ: GIS wycofuje produkty Bonduelle i ostrzega przed ich spożywaniem

 

GIS przestrzega, że nie należy spożywać produktu Mielonka Tyrolska, oznaczonego wskazanym numerem partii i terminami przydatności do spożycia.

 

"Zjedzenie produktu zanieczyszczonego Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą" - dodał.

 

Masz objawy? Pilnie idź do lekarza

 

Inspektorat zalecił, ze "w przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem".

 

ZOBACZ: GIS wycofuje ze sprzedaży partię oleju ryżowego

 

Poinformowano, że Firma CARUM zabezpieczyła pozostałą w magazynie ilość produktu konfekcjonowanego w opakowaniach po 20 g oraz w opakowaniach zbiorczych dostawcy. Ponadto firma CARUM wszczęła procedurę wycofywania produktu z obrotu handlowego.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie