Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJA]
PAP/EPA/ENRIC FONTCUBERTA
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Liczba zgonów z powodu koronawirusa, jakie odnotowano w Brazylii od początku epidemii, jest już bliska 100 tys. W USA z kolei odnotowano najwyższy dzienny bilans ofiar śmiertelnych od trzech miesięcy. W Polsce z kolei liczba wszystkich zachorowań przekroczyła w piątek 50 tys. Koronawirus - relacja na żywo z Polski i ze świata.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Gubernator Andrew Cuomo ogłosił w piątek, że we wrześniu mogą być ponownie otwarte szkoły w stanie Nowy Jork. Uzależnił to od upublicznienia przez poszczególne okręgi planów ws. zdalnego nauczania, testowania na koronawirusa i monitorowania kontaktów osób zakażonych.

- Nigdy nie powiedziałem, że epidemia ma się kończyć - powiedział Łukasz Szumowski w programie "Gość Wydarzeń". Dodał, że "jutro i pojutrze pewnie będziemy mieli jeszcze większy wzrost zakażeń". Odniósł się również do zarzutów byłego premiera Leszka Millera, że przed II turą wyborów minister zdrowia i premier Mateusz Morawiecki "powiedzieli, że wszystko jest ok., można iść do urn".

fot. Polsat News

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 98 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 871 - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

Do piątku służby sanitarne wykryły już 36 przypadków zakażeń koronawirusem, będących efektem imprezy, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Chorzy pochodzą z siedmiu województw. Na pokładzie mogło być w sumie ok. 240 osób.

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano największą od kwietnia dynamikę zakażeń koronawirusem - potwierdzono 4,5 tys. nowych infekcji. Z kolei w Portugalii miejscowe służby medyczne zanotowały 290 przypadków.

Władze obleganej przez turystów nadmorskiej miejscowości Gallipoli w Apulii na południu Włoch zapowiedziały wzmocnienie patroli na zatloczonych plażach i w lokalach, gdzie będą egzekwować przestrzeganie norm sanitarnych. Przebywa tam ponad 80 tys. ludzi.

Burmistrz Gallipoli Stefano Minerva poinformował w piątek, że zamierza wyasygnować specjalne fundusze, by powołać prywatne patrole porządkowe, które będą sprawdzać przestrzeganie reguł walki z epidemią na otwartych, bezpłatnych plażach, gdzie gromadzi się najwięcej ludzi.

Jedenastu hokeistów i dwóch trenerów zostało zakażonych wisusem SARS-CoV-2 podczas lipcowego zgrupowania reprezentacji – poinformował oficjalny serwis Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.

Przeczytaj więcej

fot. polskihokej.eu

Osoby wjeżdżające na terytorium Łotwy i Estonii z Polski będą musiały przestrzegać 14-dniowej samoizolacji - wynika ze zaktualizowanych w piątek informacji władz sanitarnych tych krajów. Przyczyną jest zwiększająca się liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Natomiast po powrocie z Polski na Litwę od poniedziałku będzie obowiązywała dwutygodniowa kwarantanna.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/Grzegorz Momot

24 sierpnia w Rzymie rozpoczną się próby całkowicie włoskiej szczepionki przeciwko Covid-19 na ludziach - zapowiedział w piątek szef władz stołecznego regionu Lacjum Nicola Zingaretti. Próby będą prowadzone na 90 ochotnikach.

fot. piqsels

Jeden z pasażerów sobotniego lotu linii Wizz Air z Poznania do Eindhoven był zakażony SARS-CoV-2. Przewoźnik poinformował o tym pozostałych podróżnych – przekazał w piątek rzecznik poznańskiego lotniska.

Norweski rząd w związku z przyrostem zakażeń SARS-CoV-2 ogłosił wprowadzenie od soboty zakazu sprzedaży alkoholu w restauracjach oraz barach po północy. Ponadto nie będzie zapowiadanego wcześniej poluzowania obostrzeń.

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy 58 514 osób, a ponad 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym - poinformował w piątek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał też, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii kornowirusa w Polsce policjanci już ponad 12 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie wstrzymał przyjęcia. U jednego z pacjentów wykryto koronawirusa. Osoby wymagające hospitalizacji będą kierowane do Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni

Sanepid w Oświęcimiu (woj. małopolskie) szuka osób, które przebywały w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze 28 lipca tego roku w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u jednej z odwiedzających osób.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. piqsels/zdjęcie ilustracyjne 

O regulacje dotyczące pielgrzymowania z obszarów szczególnie zagrożonych koronawirusem zawnioskowały do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego władze samorządowe Częstochowy. Kontekst to doroczny jasnogórski szczyt pielgrzymkowy przypadający na połowę i drugą połowę sierpnia.

Osoby zakażone koronawirusem mają w górnych drogach oddechowych, w nosie i gardle, tyle samo tych patogenów, co ludzie z objawami choroby COVID-19 – wykazały badania przeprowadzone w Korei Południowej. Nie wiadomo, jednak czy osoby bezobjawowe w takim samym stopniu zakażają innych.

W II połowie sierpnia resort nauki planuje wydać wytyczne – wskazówki dot. organizacji zajęć na uczelniach w związku z epidemią COVID-19 - powiedziała rzecznik ministerstwa Katarzyna Zawada. Zaznaczyła jednak, że uczelnie są autonomiczne i nie powinny czekać na ostatnią chwilę z przygotowaniami do zajęć.

Kolejne partie masek ochronnych FFP2 i FFP3 trafiły do Chorwacji, Czarnogóry i Macedonii Płn. w ramach mechanizmu pomocy rescEU, wspólnej europejskiej rezerwy sprzętu medycznego utworzonej w tym roku, by pomóc krajom dotkniętym pandemią koronawirusa - poinformowała KE.

Rząd do 25 sierpnia chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa; na liście znalazło się 45 krajów - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Rosję, Izrael, Singapur, Luksemburg. Publikujemy pełną listę kierunków objętych zakazem.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. pixabay

Przewodnicząca stowarzyszonych z Platformą Obywatelską Młodych Demokratów Milena Kowalska jest zakażona koronawirusem. Odkąd tylko się pojawiły objawy, czyli od początku tygodnia, pozostaję w domu - zapewniła w piątek.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na Covid-19 wrocławskie MPK zapowiada więcej kontroli w tramwajach i autobusach. Wspólnie z policją kontrolerzy sprawdzą, czy pasażerowie komunikacji noszą maseczki. Za jej brak grozi mandat do 500 zł.

- Widzimy, że w ostatnich dniach ilość nowych zachorowań na Covid-19 osiąga kolejne rekordy, dlatego bardzo chcielibyśmy zaapelować do naszych pasażerów i jednocześnie przypomnieć o obowiązku noszenia maseczek, zwłaszcza w środkach transportu – tramwajach i autobusach. Zachęcamy do tego, aby robić to już także na przystanku. Stąd też wsparcie funkcjonariuszy policji, którzy będą towarzyszyć kontrolerom, czy też samodzielnie będą przeprowadzać kontrole - powiedział prezes wrocławskiego MPK Krzysztof Balawejder.

Sąd w Bartoszycach zdjął z wokand wszystkie sprawy, w których wyznaczone były posiedzenia i rozprawy - z wyjątkiem spraw pilnych - zaplanowane na najbliższy poniedziałek i wtorek. Ma to związek z wykryciem koronawirusa u sędziego i jego żony, pracownicy sądu - poinformował Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Zakażenie koronawirusem u sędziego i jego żony, także pracownicy sądu w Bartoszycach potwierdzono w czwartek. W piątek sąd ten pracuje w ograniczonym zakresie.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w piątek o rozwagę do osób, które w nadchodzący weekend wybierają się w turystyczne miejsca. "W warunkach, kiedy na plaży jest tłum osób, żadna maseczka nam nie pomoże" - podkreślił.

297 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano podczas ostatniej doby w Bułgarii - poinformował w piątek resort zdrowia tego kraju. 11 osób zmarło.

W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W sobotę rozpoczną się Dymarki Świętokrzyskie. Jedna z największych imprez turystycznych w regionie w tym roku odbędzie się w okrojonej formie – bez koncertów i festiwalu kultury ludowej. Nie zabraknie jednak najważniejszego elementu, czyli pokazów archeologicznych z prezentacją wytopu żelaza.


Włoski minister zdrowia Roberto Speranza zaapelował do młodzieży o odpowiedzialność i przestrzeganie norm bezpieczeństwa. "Młodzieży mówię: trzeba być bardziej uważnym, to wy jesteście głównym wehikułem zakażenia" - dodał w piątkowym wywiadzie dla "La Stampy".

Zakaz prowadzania działalności gospodarczej na konkretnym obszarze musi być ściśle powiązany z pomocą finansową dla poszkodowanych podmiotów gospodarczych - pisze w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego Rzecznik MŚP Adam Abramowicz w sprawie ponownego wprowadzenia obostrzeń.

Wielu niemieckich pasażerów nie chce nosić masek w pociągach i samolotach, jest agresywna wobec pracowników, a przewoźnicy mają problemy z egzekwowaniem prawa - wynika z opowieści niemieckiej konduktorki i stewardessy zamieszczonych na stronach tygodnika "Der Spiegel".

Przygotowywane rozporządzenie dotyczące tzw. stref zagrożenia epidemicznego wprowadzi chaos i napiętnowanie mieszkańców, ale nie pomoże w walce z wirusem – napisał w piątkowym liście do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

20 podopiecznych ośrodka opiekuńczego w Kozach k. Bielska-Białej, prowadzonego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Ludziom Starszym "Aid", zostało zarażonych koronwirusem - wynika z informacji służb wojewody śląskiego. To nowe wykryte w ostatnim czasie ognisko SARS-CoV-2 w regionie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski będzie w piątkowym "Gościu Wydarzeń". Program poprowadzi Bogdan Rymanowski. Transmisja w Polsacie, Polsat News i na polsatnews.pl od godz. 19:20.

Z powodu koronawirusa, działania wspierające przedsiębiorców, ochrona miejsc pracy, by nie wróciła "plaga bezrobocia" będą kontynuowane - zapewnił w piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że nie ma mowy o tym, by wrócić do powszechnego lockdownu.

Ostatniej doby wykonano ponad 32,6 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2,44 mln próbek pobranych od ponad 2,07 mln osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Dwóch siatkarzy i członek sztabu szkoleniowego występującego w ekstraklasie Trefla otrzymało w piątek negatywny wynik drugiego testu na obecność koronawirusa. W sumie w gdańskim zespole SARS-CoV-2 stwierdzono u 16 osób – 13 zawodników i trzech członków sztabu.

W Nowym Sączu rozszerzono badania przesiewowe pracowników największych zakładów o ich rodziny i osoby z kontaktu z nimi oraz o osoby przebywające na kwarantannie. Uruchomiono kolejne punkty wymazowe przy wybranych nowosądeckich zakładach – poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Poprosiłem MSWiA oraz GIS o wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych oraz powiatach "żółtych" i "czerwonych", w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ponad 120 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników ze śląskich kopalń. Największy od wielu tygodni dobowy przyrost zachorowań w górnictwie to głównie efekt badań przesiewowych, prowadzonych wśród załogi kopalń Chwałowice w Rybniku i Bielszowice w Rudzie Śląskiej.

Ministerstwo Zdrowia: 809 nowych zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku epidemii; zmarło 13 osób.

119 osób zmarło w Rosji w ciągu minionej doby z powodu Covid-19 - poinformował w piątek sztab rządowy. Dzień wcześniej zmarło 116 osób. Łączna liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wynosi teraz 14 725. W ciągu doby wykryto 5241 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Ministerstwo zdrowia Indii poinformowało w piątek o wykryciu kolejnych 62,5 tys. zakażeń koronawirusem, przez co łączna liczba stwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w tym kraju przekroczyła 2 mln. W ciągu ostatniej doby zmarło 886 zainfekowanych osób.

Niemal czterech na pięciu Polaków odczuwa wzrost cen, a ponad połowa ma większe problemy z codziennymi wydatkami niż przed pandemią - informuje BIG InfoMonitor. Inflacja, skutki lockdownu oraz koronawirus powodują, że Polacy zaciskają pasa, co odczuwa też gospodarka.

Wobec perspektywy drugiej fali epidemii, zamiast lęku i niepokoju wielu ludzi w Polsce wykazuje nierealistyczny optymizm: uważają, że nic im się osobiście się nic nie stanie - ocenia psycholog, dr hab. Wojciech Kulesza. Jego zdaniem dużo zdrowszy byłby jednak "nierealistyczny pesymizm".

127 nowych infekcji SARS-CoV-2 i trzy przypadki śmiertelne z powodu koronawirusa potwierdziło w czwartek ministerstwo zdrowia Białorusi. W sumie w tym kraju odnotowano już 68,5 tys. zakażeń

Rząd w czasie pandemii powinien stymulować inwestycje, nawet kosztem zwiększenia deficytu budżetowego, ale impuls aktywnej polityki fiskalnej powinien być rozsądnych rozmiarów - powiedział prof. Ryszard Bugaj.

W objętym od czwartku całkowitą blokadą australijskim stanie Wiktoria odnotowano w ciągu doby 450 nowych zakażeń i 11 zgonów. W środę ten drugi pod względem liczby ludności stan Australii zarejestrował rekordowy wzrost zakażeń o 725 przypadków i 15 zgonów.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 57 014 nowych zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarło w Stanach Zjednoczonych 2060 osób - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najwyższy dzienny bilans ofiar śmiertelnych w USA od trzech miesięcy.

Ostatni raz ponad 2 tys. zgonów w ciągu doby zarejestrowano w USA 7 maja.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku obecność koronawirusa potwierdzono u 6590 nowych osób, odnotowano też kolejnych 819 zgonów - poinformowało w czwartek na koniec dnia ministerstwo zdrowia tego kraju. W przeddzień informowano o 6139 zakażeniach i 829 zgonach.

Liczba zgonów z powodu koronawirusa, jakie odnotowano w Brazylii od początku epidemii, jest już bliska 100 tys. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało w czwartek, że w ciągu ostatniej doby zmarło 1237 osób, co podniosło ogólny bilans zgonów do 98 493.

Resort zdrowia podał też, że w ciągu ostatnich 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u 53 139 osób. Liczba wszystkich zakażeń wynosi aktualnie 2 mln 912 212.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie