Nie żyje Zofia Dillenius ps. "Jodła". Była łączniczką w Powstaniu Warszawskim

Polska
Nie żyje Zofia Dillenius ps. "Jodła". Była łączniczką w Powstaniu Warszawskim
Facebook/Jacek Sutryk
Zofia Dillenius po II wojnie światowej zamieszkała we Wrocławiu. Na zdjęciu z prezydentem tego miasta, Jackiem Sutrykiem

W wieku 92 lat zmarła Zofia Dillenius ps. "Jodła", łączniczka podczas Powstania Warszawskiego pułku "Baszta". Po wojnie zamieszkała we Wrocławiu, była wieloletnią pracowniczką Wydawnictwa Ossolineum. Pożegnał ją m.in. Jacek Sutryk, prezydent stolicy Dolnego Śląska

To właśnie Jacek Sutryk przekazał informację o śmierci Zofii Dillenius. "To niezwykle smutne, iż dzień po upamiętnieniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, musimy pożegnać kolejną bohaterkę tamtych dni" – napisał prezydent Wrocławia na swoim profilu na Facebooku.

 

 

Zofia Dillenius ps. "Jodła" była łączniczką w Pułku "Baszta". Po wojnie zamieszkała we Wrocławiu, była wieloletnią pracowniczką Wydawnictwa Ossolineum. Przez lata organizowała zebrania i spotkania Powstańców Warszawskich mieszkających we Wrocławiu.

 

"Rok temu odwiedziłem Panią Zosię. Była jak zawsze niezwykle uśmiechnięta i pogodna. Wczoraj podczas uroczystości powtórzyłem moją deklarację: Wrocław pamiętał, pamięta i będzie pamiętał o Pani i wszystkich, którzy ryzykowali życiem, walcząc o wolną Polskę. Pani Zofio, w imieniu Wrocławia, bardzo Pani za wszystko dziękuję" – napisał Sutryk.

 

Powstaniec zmarł w rocznicę wybuchu zrywu

 

W sobotę, gdy przypadała 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, w stolicy zmarł Józef Wiłkomirski, założyciel i wieloletni dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, uczestnik narodowego zrywu. Dyrygent i kompozytor miał 94 lata.

 

Wśród wielu odznaczeń, Wiłkomirski został uhonorowywany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie