Kolejki przed bramkami na autostradzie A1 koło Torunia. Dłuższy dojazd nad morze

Moto
Kolejki przed bramkami na autostradzie A1 koło Torunia. Dłuższy dojazd nad morze
PAP/Tytus Żmijewski
Na zdjęciu: kolejki do Punktu Poboru Opłat na autostradzie A1 w Nowej Wsi pod Toruniem dla jadących w kierunku Łodzi. Zatory w Nowej Wsi spowodowane są dużym natężeniem ruchu w związku ze wzmożonymi wyjazdami i powrotami turystycznymi.

Kolejki samochodów czekających na uiszczenie opłat za przejazd autostradą "Amber One" w stronę Gdańska utworzyły się w sobotę pod Toruniem w obu kierunkach. Aby dojechać do bramek w stronę Gdańska trzeba było czekać ponad pół godziny - podało Centrum Kontroli Ruchu Autostrady A1. W stronę Łodzi opóźnienie sięgało kwadransa. Podobnie było w piątek.

Kolejki samochodów utworzyły się przed bramkami wjazdowymi na płatny odcinek autostrady A1 w Nowej Wsi koło Torunia w kierunku Gdańska. Czekać było trzeba także na wyjazd z płatnego odcinka w kierunku Łodzi.


Wakacyjne korki na autostradzie

 

Zatory w tym miejscu powstają w wyniku dużego natężenia ruchu na A1 w okresie wzmożonych wyjazdów turystycznych.

 

Korki w tym miejscu tworzą się głównie w weekendy z powodu konieczności zatrzymania się w punkcie poboru opłat. Najpierw kierowcy czekają na bramkach wjazdowych, gdy udają się nad morze, a później, gdy wracają – przed bramkami wyjazdowymi z płatnego odcinka.

 

ZOBACZ: Spowodował po pijanemu kolizję, uciekał pod prąd autostradą. Zablokowały go tiry

 

Północny odcinek A1 z Rusocina koło Gdańska do Nowej Wsi koło Torunia jest płatny. Darmowy jest przejazd częścią trasy między Nową Wsią koło Torunia a Łodzią.

 

Zatłoczone główne drogi Pomorza

 

W sobotę w południe na głównych drogach w Pomorskiem tworzyły się korki spowodowane dużym ruchem. Zatory utrzymywały się m.in. przed bramkami zjazdowymi z autostrady A1 w Rusocinie. O korkach tworzących się na zjeździe z autostrady A1 przed węzłem w Rusocinie (w kierunku Gdańska) poinformował na swojej stronie internetowej operator tej drogi - firma Gdańsk Transport Company. Według zamieszczonego tam komunikatu, czas oczekiwania przed bramkami zjazdowymi z tej płatnej drogi wynosi około 15 minut. Z serwisów drogowych opartych na danych satelitarnych wynika, że zator przed zjazdem z A1 w Rusocinie ma około pięciu kilometrów długości.

 

Korki utrzymują się też od sobotniego rana na drodze S6, a zwłaszcza na jej odcinku stanowiącym jednocześnie obwodnicę Trójmiasta.

 

Kierowcy muszą się też liczyć z utrudnieniami na innych odcinkach S6, w tym na odcinku tej drogi pomiędzy Gdynią a Redą.

 

Spore zatory utworzyły się również na drodze nr 216 prowadzącej na Półwysep Helski. Utrudnienia są głównie na kilkunastokilometrowym odcinku drogi nr 216 między Celbowem a Władysławowem.

 

Opłata zdalna skraca kolejki

 

Za przejazd na autostradami A1 AmberOne i A4 na odcinku Katowice-Kraków można płacić automatycznie za pomocą usługi Autopay w Pekao24 i aplikacji PeoPay Pekao - poinformował w miniony czwartek bank. System pozwala skrócić czas oczekiwania i automatycznie przejechać przez bramki dzięki automatycznej identyfikacji tablic rejestracyjnych.

 

ZOBACZ: Zderzenie czterech samochodów. Jest wielu rannych, w tym dzieci

 

"Aby skorzystać z automatycznej płatności na A1 wystarczy wybrać specjalne bramki oznaczone symbolem AmberGO. W przypadku A4 należy kierować się do bramek oznaczonych znakiem czarnej kamery na żółtym tle. System automatycznie zidentyfikuje rejestrację samochodu zapisanego w serwisie Pekao24 lub aplikacji PeoPay, sygnalizacja świetlna zmieni kolor na zielony, a szlaban zostanie podniesiony. Po zakończonym przejeździe opłata zostanie pobrana z wybranego konta" - czytamy w informacji banku.

 

Jak dodano, za pomocą aplikacji lub usługi serwisu Pekao24 możliwe jest zarejestrowanie kilka pojazdów, których kierowcy mogą skorzystać z automatycznych płatności i szybkich przejazdów przez autostradowe bramki.

hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie