Hołownia zdradza szczegóły swojego ruchu. "Zaczął się już w kampanii"

Polska
Hołownia zdradza szczegóły swojego ruchu. "Zaczął się już w kampanii"
PAP/Marcin Obara
Wystąpienie Szymon Hołownia rozpoczął od podziękowania swoim wyborcom

W piątek Szymon Hołownia przedstawił założenia swojego ruchu "Polska 2050". - Trzeba zaczynać od ludzkiej strony - powiedział były kandydat na prezydenta. "Potrzebujemy państwa, które będzie bezpieczne, zielone, demokratyczne, które zajmie się rozwiązywaniem spraw obywateli" - wyjaśnił.

Hołownia przypomniał na konferencji prasowej w Warszawie, że w tegorocznych wyborach prezydenckich uzyskał głosy 2 mln 693 tys. 397 Polaków. "Każdemu z nich za każdy głos na tę nową nadzieję w polskiej polityce jeszcze raz bardzo serdecznie z nowego już miejsca jako lider Ruchu Polska 2050 chciałbym podziękować" - oświadczył.

 

"Polityka głową i sercem"

 

Zaznaczył, że to w czasie jego kampanii wyborczej zaczął się ruch obywatelski, "zaczęło się myślenie o Polsce i o polskiej polityce nie w kategoriach Zjednoczonej Prawicy czy zjednoczonej opozycji, ale w kategoriach przywrócenia podstawowych pojęć" - powiedział Hołownia.

 

ZOBACZ: Hołownia: Budka twórczo zainspirował się moim ruchem

 

- Każdą politykę trzeba zaczynać od przywracania jej ludzkiej perspektywy, trzeba zaczynać nie od tego, że zadbamy i zastanawiamy się na tym, nie kto wygra, kto przegra, jaki będzie interes, jakie koalicje stworzymy, jakie układy, tylko  zaczynać od ludzkiej twarzy, od ludzkiego losu. Bo polityka nie jest po to, by dobrze robić politykom, jest po to załatwiać ludzkie sprawy - podkreślił.

 

WIDEO: Szymon Hołownia o szczegółach ruchu "Polska 2050"

  

Hołownia mówił, że chce robić politykę "głową i sercem, a późnej rękoma". - Wszystko, co dzieje się w polityce musi zaczynać się od głowy i serca, od myśli i od energii obywatelskiej a późnej przychodzą ręce - partia polityczna , narzędzia, po które sięga się w polityce - mówił były kandydat na prezydenta.

 

Ruch po wyborach

 

- Cieszę się, że jest nas tylu, że zaczęliśmy o tym przy okazji tych wyborów prezydenckich przypominać i nie zamieramy przestać. Dlatego, że teraz trzy tygodnie po wyborach Polska 2050, ten ruch wyrosły z tej kampanii prezydenckiej ma się dobrze i będzie się rozwijał - powiedział Hołownia.

 

ZOBACZ: Sondaże: Hołownia wchodzi do Sejmu, Trzaskowski liderem opozycji

 

Przekonywał, że "dzisiaj potrzebujemy państwa, które będzie solidarne, bezpieczne, zielone, demokratyczne, które zajmie się rozwiązywaniem realnych spraw, a nie rozwiązywaniem problemów tego, czy innego politycznego środowiska, tych czy innych politycznych liderów".

 

Ruch w szczegółach

 

Zaznaczył, że "głową" ruchu Polska 2050 będzie think tank "Strategia 2050", którym będzie kierowała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - To będzie autonomiczna organizacja tworzona przez ekspertów, którzy będą mówił reszcie ruchy, jak wygląda dziś świat, z jakimi problemami się mierzymy (...). Będą patrzyli na to nie z perspektywy politycznego interesu, tylko z perspektywy ludzi - dodał.

 

ZOBACZ: Hołownia: zrobiłem dla Trzaskowskiego więcej niż mogłem i powinienem

 

Jak poinformował Hołownia, szefową struktur lokalnych ruchu Polska 2050 będzie Agnieszka Buczyńska. - Ten ruch obywatelski będzie kontrolował naszą partię polityczną, jeśli kiedykolwiek powstanie przed jakimś wyborami, wszystkie formy naszej działalności politycznej - zapowiedział.

laf/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie