Bohdan Smoleń będzie miał pomnik. "Aaa tam cicho być"

Polska
Bohdan Smoleń będzie miał pomnik. "Aaa tam cicho być"
UM Poznań
Pomnik Bohdana Smolenia stanie w Poznaniu

Wokalista, satyryk oraz aktor - artysta Bohdan Smoleń - zmarł w grudniu 2016 r. Niebawem w Poznaniu stanie jego pomnik. Instalacja ma zostać ulokowana na skwerze położonym u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki. Mieszkańcy miasta od 3 sierpnia mogą wyrazić swoje opinie ws. jej formy i lokalizacji.

Autorem pomysłu na pomnik Bohdana Smolenia jest Piotr Socha - zwycięzca konkursu, który został zorganizowany dla studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Projekt, według którego zostanie zbudowana instalacja artystyczna, nosi tytuł "Aaa tam cicho być" i nawiązuje do znanego monologu artysty.

 

Udział w spotkaniu albo wiadomość

 

Do 24 sierpnia poznanianki oraz poznaniacy mogą zgłaszać wszystkie uwagi i propozycje związane z pomnikiem Bohdana Smolenia. Swoje pomysły mogą wysyłać m.in. na adres pomniki@um.poznan.pl.

 

ZOBACZ: Ruszyła zbiórka na pomnik Bohdana Smolenia

 

Na temat tego, jak ma wyglądać nowa instalacja na mapie Poznania, można będzie zabrać też głos podczas dyskusji publicznej online. Rozmowę na ten temat zaplanowano na 12 sierpnia o godz. 17 - wydarzenie będzie przeprowadzone za pomocą aplikacji ZOOM. Organizatorzy uprzedzają chętnych, by dołączyć do spotkania kilka minut przed ustaloną porą rozpoczęcia.

 

 

Znany artysta kabaretowy

 

Bohdan Smoleń tworzył wspólnie m.in. z Zenonem Laskowikiem oraz Krzysztofem Jaślarem słynną grupę kabaretową "Tey". Na swoje występy w latach 70. i 80. przyciągali tłumy widzów. Aktor przez lata wcielał się w postać listonosza w serialu telewizji Polsat "Świat według Kiepskich".

 

ZOBACZ: Bohdan Smoleń nie żyje. Miał 69 lat

 

Satyryk angażował się także w działalność społeczną - założył fundację "Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią dla dzieci.

 

Był wielokrotnie nagradzany - m.in. w 2009 roku artysta odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Bohdan Smoleń zmarł w grudniu 2016 roku. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ms/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie