96-latek został najstarszym absolwentem uniwersytetu we Włoszech

Świat
96-latek został najstarszym absolwentem uniwersytetu we Włoszech
Facebook/ Università degli Studi di Palermo
Paterno, były pracownik kolei, zapisał się na studia na Uniwersytecie w Palermo w 2017 r.

Giuseppe Paterno w wieku 96 lat ukończył studia historyczne i filozoficzne, stając się najstarszym absolwentem studiów we Włoszech - poinformowała w piątek agencja Reutera. Mężczyzna ukończył studia z wyróżnieniem.

Paterno, były pracownik kolei, zapisał się na studia na Uniwersytecie w Palermo w 2017 r. Ukończył je z wyróżnieniem, a dyplom odebrał w środę.

 

- Powiedziałem: "Teraz albo nigdy" i w 2017 r. postanowiłem się zapisać - opowiadał Reuterowi. - Rozumiałem, że było trochę za późno na trzyletnie studia, ale powiedziałem sobie: "Zobaczmy, czy dam radę" - relacjonował.

 

- Jestem normalną osobą, jak wiele innych - powiedział, zapytany, jak to jest kończyć szkołę tak późno. - Pod względem wieku przeskoczyłem wszystkich innych, ale nie po to to robiłem - dodał.

 

 

W dzieciństwie skończył tylko podstawówkę

 

Jak podała agencja Reutera, Paterno dorastał w biednej rodzinie i otrzymał tylko podstawową edukację. W czasie II wojny światowej służył w marynarce, później zaczął pracować na kolei.

 

Po wojnie, w wieku 31 lat, ukończył szkołę średnią. Zawsze chciał kontynuować edukację.

 

ZOBACZ: Puma Nubia zostanie w Chorzowie. Jest postanowienie sądu

 

- Wiedza jest jak walizka, którą noszę ze sobą, to skarb - powiedział.

 

Jako student wystukiwał swoje eseje na maszynie do pisania, którą dała mu matka, kiedy przeszedł na emeryturę w 1984 r. Wybierał drukowane książki zamiast internetu i nie brał udziału w imprezach z 20-latkami, z którymi studiował.

 

- Mój plan na przyszłość to poświęcenie się pisaniu - powiedział Reuterowi i dodał, że zamierza wrócić do wszystkich tekstów, których nie miał okazji zgłębić.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie