Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Śledź naszą relację "minuta po minucie"

W Polsce zanotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem w ciągu doby - 615. Zmarło 15 kolejnych osób. Z kolei w Brazylii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 90 tysięcy. W ciągu ostatniej doby stwierdzono rekordową liczbę 1595 zgonów. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

dk/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Polsce padł w czwartek dobowy rekord nowych zakażeń - po raz pierwszy ich liczba przekroczyła 600 przypadków. Na całym świecie odnotowano już łącznie ponad 17 mln zakażeń, przy czym ostatni milion w ciągu zaledwie czterech dni. Szybsze rozprzestrzeniania się wirusa to głównie wynik niekontrolowanej sytuacji w niektórych z najludniejszych krajów świata.

Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 30 lipca

Kościół pod wezwaniem św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach został zamknięty do odwołania z powodu zakażenia koronawirusem potwierdzonego u jednego z księży - podała w czwartek parafia.

Księża poinformowali, że wszelkie przyjęte intencje mszalne zostaną odprawione przez księdza na probostwie, a kontakt z kancelarią i księdzem jest obecnie możliwy tylko telefonicznie. Poprosili parafian o duchową łączność, zrozumienie i modlitwę.

Meksykański kierowca Formuły 1 Sergio Perez (Racing Point) miał pozytywny wynik badania na koronawirusa, w związku z czym nie wystartuje w niedzielnym wyścigu o Grand Prix Wielkiej Brytanii, czwartej rundzie mistrzostw świata.

30-letni Meksykanin w izolacji przebywał już w czwartek, ponieważ jego poprzednie testy na COVID-19 dały niejednoznaczny wynik. Przeprowadzone później badanie rozwiało już wszelkie wątpliwości.

Z komunikatu opublikowanego na oficjalnej stronie internetowej Formuły 1 wynika, że Perez pozostanie w izolacji, a skierowane na nią zostaną także wszystkie osoby, z którymi Meksykanin miał bliski kontakt.

"Procedury uchwalone przez FIA (Międzynarodową Federację Samochodową) umożliwiły szybką reakcję na ten incydent, który nie będzie miał większego wpływu na zawody w ten weekend" - napisano.

Fot. wikipedia.org/ Marc Alvarado

Rząd Islandii ogłosił w czwartek przywrócenie restrykcji w związku z wystąpieniem nowych przypadków Covid-19. Kraj ten dzięki masowemu testowaniu mieszkańców wyspy oraz turystów niemal zwalczył epidemię koronawirusa. Na zwołanej w czwartek konferencji prasowej premier Islandii Katrin Jakonsdottir przekonywała, że przywrócenie restrykcji jest "pociągnięciem hamulca", a nie dowodem, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Od piątkowego południa maksymalna liczba osób, które mogą się gromadzić, zostanie zmniejszona z 500 do 100. Islandczycy ponownie będą musieli stosować zasadę dwumetrowych odstępów. Tam, gdzie nie będzie to możliwe, np. w środkach transportu publicznego czy u fryzjera po raz pierwszy wprowadzony zostanie obowiązek noszenia maseczek.

Dodatkowe obostrzenia dotyczyć będą osób przyjeżdżających z zagranicy. Do tej pory wszyscy turyści z krajów uznawanych za ryzykowne w celu uniknięcia kwarantanny badani byli odpłatnie na Covid-19 na lotnisku oraz terminalu promowym. Od piątku, jeśli zostaną na Islandii 10 dni lub dłużej, będą musieli przejść drugi dodatkowy test na obecność koronawirusa. Zasada ta nie dotyczy przyjezdnych z krajów traktowanych jako bezpieczne, czyli Danii, Wysp Owczych, Grenlandii, Norwegii, Finlandii oraz Niemiec.

W ciągu ostatniej doby na Islandii potwierdzono 10 nowych przypadków Covid-19. Do szpitala przyjęto także pierwszego od wiosny pacjenta z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Obecnie służby epidemiczne kraju mają pod opieką 39 aktywnych przypadków Covid-19 oraz 215 osób przebywających na profilaktycznej kwarantannie.

Wiosną władze Islandii nie zdecydowały się na całkowite zamknięcie kraju, ale wprowadziły restrykcje oraz masowe testowanie ludności. Dotychczas Covid-19 potwierdzono na Islandii u 1872 osób, spośród których 10 zmarło.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zanotowano kolejne 38 zgonów z powodu Covid-19, zaś liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 846 - poinformował w czwartek wieczorem brytyjski rząd.

38 nowych zgonów to najniższy od połowy marca bilans niedotyczący dni weekendowych, gdy z powodu opóźnień w potwierdzaniu przyczyny zgonu statystyki są zaniżone. Z kolei liczba wykrytych zakażeń jest najwyższa od 29 czerwca, jest ona też trzecim z rzędu wyraźnym wzrostem.

W efekcie łączna liczba zgonów wzrosła w Wielkiej Brytanii do 45 999, co jest trzecim najgorszym wynikiem na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Brazylii, zaś potwierdzonych zakażeń - do 302 301, co z kolei jest dziewiątym co do wielkości wynikiem. Prawdopodobnie jednak w ciągu najbliższej doby pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zostanie wyprzedzona przez Meksyk, a pod względem zakażeń - przez Iran.

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii miało miejsce 41 398 zgonów, w Szkocji - 2491, w Walii - 1554, zaś w Irlandii Północnej - 556.

W ciągu ostatniej doby wykonano prawie 164,5 tys. testów na obecność koronawirusa, a od początku epidemii - ponad 11,5 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 338 tys. testów na dobę.

Huteryci to jedyna mniejszość religijna w Kanadzie wskazana jako częściowo niechętna do współpracy podczas pandemii koronawirusa. Premier prowincji Saskatchewan, Scott Moe ostrzegł, że niechęć do zasad bezpieczeństwa jest zagrożeniem.

Z danych rządu prowincji wynika, że z 322 tzw. aktywnych przypadków koronawirusa, 244 to zachorowania w osadach huterytów. W środę w Saskatchewan wykryto 50 nowych zakażeń i od początku pandemii jest to druga co do wielkości liczba zarejestrowanych przypadków w ciągu jednego dnia w tej prowincji. 44 z tych infekcji wykryto w osadach huteryckich.

Huteryci to odłam anabaptystów, żyjących we wspólnotach, gdzie wśród zasad jest np. wspólne spożywanie posiłków i wspólne używanie rzeczy. W Saskatchewan jest ok. 80 takich wspólnot.

W ciągu doby w środę zarejestrowano w Niemczech 902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co jest najwyższą taką liczbą od maja jeśli nie uwzględni się lokalnej masowej infekcji w zakładach mięsnych koncernu Toennies - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Ostatniej doby we Francji wykryto 1377 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a łącznie od początku pandemii stwierdzono w tym kraju SARS-CoV-2 u 186 573 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło we Francji 16 osób; łączna liczba zgonów to 30 254.

Wzrost nowo zdiagnozowanych infekcji koronawirusem w niektórych krajach to częściowo wina młodych ludzi, którzy zmniejszyli swoją czujność wobec zagrożenia - powiedział w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Gospodarka Litwy radzi sobie z wyzwaniami, jakie stwarza pandemia koronawirusa – oznajmił w czwartek premier Saulius Skvernelis odnosząc się do wskaźników rozwoju gospodarczego kraju w drugim kwartale bieżącego roku.

 

Służby medyczne Hiszpanii odnotowały w ciągu ostatnich 24 godzin największą od maja liczbę zakażeń koronawirusem – 2789 przypadków. Z kolei w Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano 255 infekcji SARS-CoV-2.

Komisja Europejska ostrzegła państwa członkowskie UE przed ryzykiem niedoborów strzykawek i sprzętu ochronnego potrzebnego do potencjalnych masowych szczepień przeciwko Covid-19.

 

Prokuratura generalna Hiszpanii wszczęła ponad 200 śledztw związanych z zaniedbaniami, w rezultacie których doszło do śmierci podopiecznych domów seniora. Dodatkowo w całym kraju bliscy zmarłych złożyli już ponad 170 pozwów w tej sprawie.

 

Przedstawiciele krajów unijnych pozostawili w niezmienionym kształcie listę krajów, z których dopuszczają podróże do UE.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ. 

Filipiny zgłosiły w czwartek prawie 4000 nowych zakażeń koronawirusem, co jest dobowym rekordem od wybuchu pandemii w tym kraju. W Indonezji zarejestrowano 1904 nowe infekcje, a w Wietnamie wprowadzono nowe ograniczenia związane z nawrotem zachorowań.

Kryzys związany z pandemią koronawirusa spowodował bezprecedensowe ograniczenie aktywności gospodarczej w Belgii. Bank centralny kraju szacuje spadek PKB w drugim kwartale br. na 14,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym - podał portal telewizji VRT.

Trzy osoby zmarły na Covid-19 ostatniej doby we Włoszech, potwierdzono następnych 386 przypadków infekcji SARS-CoV-2, co oznacza duży wzrost w porównaniu z poprzednimi dniami. Jak podał włoski resort zdrowia łączna liczba zmarłych wynosi obecnie w kraju 35 132.

Firma turystyczna TUI poinformowała w czwartek, że zamknie 166 placówek w Wielkiej Brytanii i Irlandii, co jest reakcją na spowolnienie ruchu turystycznego wskutek pandemii koronawirusa, a także na zmianę zachowań konsumenckich na korzyść rezerwacji online.

Amerykański resort handlu podał w czwartek, że gospodarka USA w II kwartale 2020 roku skurczyła się o 33 proc. PKB w ujęciu annualizowanym. To największy taki spadek od 1958 roku - zauważa Associated Press.

Resort handlu podał, że spadek wzrostu w II kwartale, spowodowany zamrożeniem gospodarki w ramach walki z pandemią koronawirusa, doprowadził też do bezrobocia na poziomie 14,7 proc.


Prawie 170 pacjentów przyjąć będzie mogło nowe izolatorium, które utworzono w jednym z krakowskich hoteli – poinformował wojewoda małopolski Piotr Ćwik po czwartkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w czwartek, że koronawirus znajduje się obecnie pod pewną dozą kontroli w kraju, ale jego odradzanie się w niektórych państwach europejskich wyraźnie pokazuje, że pandemia się nie skończyła.

 

W czerwcu zanotowano w Polsce jeden z najniższych wskaźników bezrobocia wśród państw UE - 3 proc. - poinformował w czwartek Eurostat. Lepsza sytuacja była tylko w Czechach, gdzie bezrobocie wynosiło 2,6 proc.

Sześć przypadków łamania kwarantanny, a w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń związanych z COVID-19 - kilkanaście mandatów, prawie 100 pouczeń i sześć wniosków o ukaranie do sądu – to bilans lipcowych kontroli, prowadzonych przez policję w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim.

Władze Szwecji przedłużyły w czwartek do końca tego roku zalecenie o pracy zdalnej mimo zmniejszającej się liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2. "Musimy zrobić wszystko, aby utrzymał się pozytywny trend" - podkreśliła minister ds. socjalnych Lena Hallengren.

Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella rekomendacja o pracy z domu ma wpłynąć jesienią na zmniejszenie liczby osób korzystających ze środków transportu publicznego. - Chcemy w ten sposób chronić osoby, które pracują w usługach albo w służbie zdrowia, aby mogły korzystać z komunikacji zbiorowej bez narażenia zdrowia - oświadczył Tegnell.

Większość osób, u których ostatnio w woj. śląskim potwierdzono zakażenie koronawirusem, to górnicy i członkowie ich rodzin – wynika z danych służb wojewody śląskiego. W czwartek poinformowano o 160 nowych zakażeniach w regionie. Łącznie jest ich blisko 16 tys. Wyzdrowiało 85,9 proc. chorych.

Od czwartku chętni mieszkańcy Konina mogą rejestrować się na badania pod kątem zakażenia SARS-CoV-2, które w przyszłym tygodniu będą prowadzone w mobilnym punkcie pobrań – poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał, że drive-thru w Koninie będzie działać od poniedziałku do środy.

Minister oświaty Hiszpanii Isabel Celaa zapowiedziała w czwartek otwarcie od września szkół w całym kraju. W rozmowie z rozgłośnią Cadena SER zaznaczyła, że nasilenie w lipcu epidemii koronawirusa nie powinno przeszkodzić we wznowieniu zajęć.

Szefowa resortu oświaty ogłosiła, że ministerstwo upoważniło już dyrekcje szkół do wznowienia zajęć od września. Zaznaczyła jednak, że do czasu wynalezienia szczepionki na Covid-19 lekcje na terenie szkół będą "w jakimś stopniu" uzależnione od rozwoju sytuacji epidemicznej.

Liczba przypadków koronawirusa w Iranie, najbardziej dotkniętym pandemią kraju Bliskiego Wschodu, przekroczyła 300 tys. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 226 chorych, w sumie koronawirus pochłonął tam 16 569 ofiar - podał w czwartek resort zdrowia w Teheranie.

LOT odwołał wszystkie połączenia z Czarnogórą, planowane po 4 sierpnia - poinformował w czwartek przewoźnik. Do tego czasu wykona jeszcze 6 lotów do Polski w formule zmienionej na czarterowe rejsy specjalne dla chcących wrócić do kraju.

Polski przewoźnik podkreślił, że pasażerowie, którzy posiadają bilety na te loty, nie będą musieli ponownie potwierdzać swojej rezerwacji. Z pozostałymi pasażerami, których loty powrotne zaplanowane po 4 sierpnia zostały anulowane, skontaktuje się dział Contact Center LOT-u, proponując zwrot biletu lub bezpłatną zmianę terminu na jedno z wcześniejszych dostępnych połączeń czarterowych.

Służby medyczne Hongkongu zgłosiły w czwartek 149 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii, w tym 145 infekcji lokalnych – podała publiczna stacja RTHK. Według władz miasto weszło w kluczowy okres walki z obecną falą pandemii.

Każdy, u kogo testy wykazały obecność koronawirusa albo wykazuje jego objawy, musi się izolować przez 10 dni, a nie przez siedem, jak było do tej pory - ogłosił w czwartek brytyjski rząd. Zmiana wchodzi w życie natychmiast.

Wydłużenie okresu izolacji jest spowodowane niewielką, ale istniejącą możliwością przekazywania wirusa po upływie siedmiu dni od zakażenia. Jak podkreślono, zmiana ta jest zgodna z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

Władze Indii poinformowały w czwartek, że po raz pierwszy od wybuchu epidemii w kraju w ciągu jednej doby odnotowano ponad 50 tys. nowych infekcji koronawirusem. Tym samym w Indiach jest już 1,58 mln zakażonych wirusem.

Epidemiolodzy szacują, że wirusem zakażona jest połowa mieszkańców bombajskich slumsów.

W ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło ok. 775 osób. W Indiach odnotowano dotąd ok. 35 tys. zgonów na tę chorobę.

11 siatkarzy rywalizującego w ekstraklasie Trefla ma koronawirusa. W czwartek gdański klub otrzymał ostatnie wyniki trzech testów przeprowadzonych w drużynie. Dwa były pozytywne - SARS-CoV-2 stwierdzono u zawodnika oraz członka sztabu szkoleniowego.

W sumie w Treflu 14 osób jest zakażonych.

Ostatniej doby wykonano ponad 23 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 210 tys. 041 próbek pobranych od 1 mln 909 tys. 180 osób - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus jest z nami i cały czas będzie. Jeżeli nie będziemy przestrzegać nakazów dystansu społecznego czy noszenia maseczek, to ta liczba pokazuje, co może być dalej - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując rekordowy bilans koronawirusa w Polsce.

Ostatniej doby potwierdzono 615 nowych zakażeń koronawirusem i jest to największa ich liczba od początku epidemii.

W Rosji w ciągu minionej doby 129 chorych zmarło z powodu Covid-19 - poinformował w czwartek sztab ds. walki z pandemią. Wykryto od środy 5509 nowych zakażeń. Dobowy przyrost zakażeń w Rosji jedenasty dzień z rzędu utrzymuje się na poziomie poniżej 6 tys.

Liczba zakażeń od początku pandemii wynosi teraz 834 499, liczba zgonów sięgnęła 13 802. Wciąż najwięcej przypadków śmiertelnych jest w Petersburgu, gdzie w ciągu minionej doby zmarły 22 osoby.

U czterech księży z parafii w Pile potwierdzono obecność koronawirusa. Sanepid prosi o kontakt wiernych, którzy w ostatnich dniach przyjmowali komunię w kościele parafialnym.

Powiatowa inspektor sanitarna w Pile Danuta Kmieciak potwierdziła w czwartek, że zakażeni to księża z parafii rzymskokatolickiej Świętej Rodziny w Pile. Dodała, że kolejne dwie osoby czekają na wynik testu na obecność SARS-Cov-2.

"Mamy 615 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.

Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 45 031. Nie żyje też 15 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 1709 pacjentów.

W Bułgarii odnotowano największą jak dotąd dobową liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa - zmarło 13 osób - poinformował w czwartek resort zdrowia. Stwierdzono też 284 nowych przypadków zakażenia.

Od początku epidemii zakażonych zostało 11 115 osób, a 368 chorych na Covid-19 zmarło.

Łącznie do tej pory wyzdrowiało 33 tys. 643 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 694 chorych. Pod respiratorem jest 63 pacjentów – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

19 zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, nie było natomiast nowych zgonów na Covid-19 – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Na Węgrzech wykryto dotąd 4484 zakażenia koronawirusem. Zmarło 596 osób, a 3346 wyzdrowiało.

Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maseczki, gdyż chodzi bezpieczeństwo, a gdy maseczki nie ma sprzedawca, mogą reagować klienci - przypomina rzecznik GIS Jan Bondar. Dodaje, że od egzekwowania prawa jest policja i straż miejska, interweniować może też inspekcja sanitarna.

W myśl obowiązujących przepisów należy nosić maseczki zasłaniające usta i nos w komunikacji miejskiej, pomieszczeniach zamkniętych i w miejscach zatłoczonych. Za brak maseczki grozi 500 zł mandatu.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby stwierdzono 1 197 zakażeń koronawirusem, 23 chorych na Covid-19 zmarło, a 760 osób wyzdrowiało.

W sumie od początku epidemii Covid-19 stwierdzono w kraju 68 794 przypadki zakażenia SARS-CoV-2, zmarły 1 673 osoby, a 38 154 wyzdrowiały.

Australia odnotowała w czwartek najwyższy dotąd dobowy przyrost liczby zakażeń koronawirusem - o 723 - oraz 13 kolejnych zgonów. Większość dotyczy stanu Wiktoria na południowym wschodzie kraju. Władze nie wykluczają przedłużenia restrykcji.

Dotychczasowy bilans zakażeń koronawirusem w Australii to 16 298 przypadków, a liczba ofiar śmiertelnych wynosi 189.

- Powrót ograniczeń jest możliwy. Rozważamy kwestię wprowadzenia kwarantanny dla wybranych państw, gdzie zachorowań jest więcej. Trzeba się z tym liczyć - powiedział w "Graffiti" Piotr Müller, rzecznik rządu.

Więcej informacji tutaj.

Władze Tokio potwierdziły w ciągu ostatniej doby 367 nowych zakażeń koronawirusem, to najwięcej od początku pandemii – podała w czwartek japońska stacja NHK, powołując się na miejskich urzędników. O prawie 370 przypadkach informuje też agencja prasowa Kyodo.

Łączna liczba potwierdzonych w Tokio zakażeń koronawirusem wzrosła do 12 228 – podała NHK. Ogólny bilans w Japonii wynosi ok. 32 tys., a ok. 1000 zakażonych pacjentów zmarło.

Zdarzają się nadużycia i osoby, które mogą nosić maseczkę twierdzą, iż zdrowie im na to nie pozwala – przyznaje Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich.

Resort podnosi jednocześnie, że nakaz dokumentowania, dlaczego nie zasłania się ust i nosa naruszałby konstytucję.

We Włoszech z powodu norm sanitarnych, dotyczących pracowników sezonowych z Rumunii i Bułgarii, zagrożone jest winobranie. Co roku pracuje przy nim 110 tysięcy osób z tych krajów, gdzie teraz szerzy się koronawirus. Rząd wprowadził wobec nich wymóg kwarantanny.

105 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Chinach - poinformowała w czwartek Narodowa Komisja Zdrowia tego kraju.

Łącznie od początku pandemii koronawirusa w Chinach zakażonych zostało 84 165 osób. Zmarły 4 634 osoby.

485 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono też 5 752 nowych przypadków infekcji.

W sumie od początku pandemii koronawirusem w Meksyku zakaziło się 408 449 osób. Zmarły 45 361 osoby, co sprawia, że Meksyk nadal jest czwartym krajem na świecie pod względem śmiertelności na Covid-19. Więcej osób zmarło tylko w USA, Brazylii i Wielkiej Brytanii.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Brazylii przekroczyła w środę 90 tysięcy. W ciągu ostatniej doby stwierdzono rekordową liczbę 1595 zgonów.

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono także rekordową liczbę 69 074 zakażeń, co oznacza, że w kraju tym koronawirusem zakaziło się już ponad 2,5 mln osób.

Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych w czwartek przekroczyła 150 tys. - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1468 kolejnych zgonów.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono także 65 846 nowych zakażeń, tym samym ogólna liczba infekcji zwiększyła się do 4,44 mln. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie