Ważność wyborów. Wyznaczono termin posiedzenia

Polska
Ważność wyborów. Wyznaczono termin posiedzenia
Polsat News
Sąd Najwyższy nadal rozpatruje protesty wyborcze

Na 3 sierpnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wyznaczyła termin posiedzenia w celu podjęcia uchwały ws. ważności wyborów prezydenckich - poinformował w środę zespół prasowy tego sądu.

Sąd Najwyższy nadal rozpatruje protesty wyborcze, których wpłynęło już łącznie ponad 5,8 tys. Do godz. 10 w środę sąd rozpatrzył 277 protestów.

 

ZOBACZ: Pierwsze protesty wyborcze uznane za zasadne. Co z wynikiem wyborów?

 

- W przypadku 12 protestów sąd uznał zarzuty w nich zawarte za zasadne, lecz bez wpływu na wynik wyborów. Zarzuty 25 zostały uznane za niezasadne, a w odniesieniu do 240 protestów sąd postanowił pozostawić je bez dalszego biegu - przekazał Krzysztof Michałowski z zespołu prasowy SN.

 

Protesty indywidualne jako pierwsze

 

Jak już wcześniej informowano, w pierwszej kolejności rozpatrywane są protesty tzw. indywidualne, a w dalszej kolejności Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zajmie się protestami, w których zarzuty są tożsame i powtarzają się. - Takie protesty są analizowane pod kątem możliwości połączenia do wspólnego rozpoznania - wskazywał SN.

 

ZOBACZ: Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Dane PKW

 

Michałowski we wtorek informował, że wydane już zostały pierwsze zarządzenia o połączeniu spraw do wspólnego rozpoznania.

 

Protest wyborczy mógł dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania podstawowego w I turze 28 czerwca br., jak i w czasie ponownego głosowania w II turze 12 lipca br.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie