Odszkodowania dla homoseksualnych żołnierzy. To planują Niemcy

Świat
Odszkodowania dla homoseksualnych żołnierzy. To planują Niemcy
PAP/EPA/RONALD WITTEK
Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU)

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) planuje odszkodowania dla żołnierzy dyskryminowanych w Bundeswehrze z powodu homoseksualizmu - informuje "Deutsche Welle". Celem ustawy ma być "rozliczenie przeszłości". Żołnierze byli bowiem skazywani przez sądy za "akty homoseksualne za obopólną zgodą wśród dorosłych".

Poszkodowani żołnierze Bundeswehry mieliby otrzymać rekompensatę finansową, która nie zostałaby zaliczona na poczet ewentualnych świadczeń socjalnych. Dzienniki grupy medialnej RND dotarły do projektu ustawy w tej sprawie. Jej celem ma być oficjalna rehabilitacja żołnierzy poszkodowanych z powodu swojego homoseksualizmu.

 

Rzeczniczka resortu obrony potwierdziła te plany. Jak powiedziała agencji AFP, jednym z głównych problemów jest uchylenie wyroków skazujących żołnierzy Bundeswehry w sądach służby cywilnej za "akty homoseksualne za obopólną zgodą wśród dorosłych". Należy również wziąć pod uwagę "inne istotne niedogodności w pracy" wynikające z odmiennej orientacji seksualnej.

 

ZOBACZ: "Znak siły Antychrysta". Benedykt XVI o aborcji i formalizacji związków homoseksualnych

 

Dla minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer celem ustawy jest "rozliczenie przeszłości, kontynuacja procesów zmian oraz dalsza promocja nowoczesnego myślenia w Bundeswehrze".

 

Dekret z 2000 roku

 

Szefowa resortu obrony na początku lipca przeprosiła homoseksualnych żołnierzy za dziesięciolecia systematycznej dyskryminacji. Żołnierze ci - jak mówiła - "byli narażeni na znaczną dyskryminację ze względu na swoją orientację seksualną, doświadczając niekorzystnych warunków w karierze zawodowej, aż po zwolnienia włącznie".

 

Jak zauważa "Deutsche Welle", Bundeswehra 20 lat temu dekretem zakończyła dyskryminację żołnierzy homoseksualnych. Wcześniej musieli liczyć się z nieprzyjemnościami, aż do niehonorowych zwolnień. Kramp-Karrenbauer przyznała, że koniec dyskryminacji nastąpił "o wiele za późno". Zapowiedziała także na wrzesień projekt ustawy o rehabilitacji.

zdr/sgo/ Deutsche Welle, AFP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie