Nadchodzą gwałtowne burze. Deszcz, grad i silny wiatr w alercie IMGW

Polska
Nadchodzą gwałtowne burze. Deszcz, grad i silny wiatr w alercie IMGW
Polsat News
IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę po południu ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla trzynastu województw. W czasie nawałnic może spaść do 30 mm deszczu, a miejscami może też padać grad. Spodziewany jest także silny wiatr, który w czasie gwałtownych zjawisk pogodowych może osiągać prędkość 80 km/h.

Niepokojące prognozy synoptyków na niedzielny wieczór, noc i poniedziałek przed południem. Niemal w całym kraju mogą wystąpić burze.

 

Trzynaście regionów zagrożonych burzą

 

Alert IMGW obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie i wielkopolskie oraz południowe powiaty woj. lubelskiego.

 

W tych województwach IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może też padać grad.

 

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia oraz życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe.

 

Strażacy interweniują po burzach

 

W niedzielę po południu doszło do pierwszych interwencji straży pożarnej po przejściu nawałnic. W wielkopolskim Konarzewie przy ul. Kościelnej strażacy-ochotnicy z Dopiewa musieli usuwać powalone przez wiatr drzewo. Pień i połamane konary zablokowały przejazd trasą Konarzewo-Trzcielin. Nikomu nic się nie stało.

 

 

Front atmosferyczny nad Polską


Polska będzie pod wpływem klina wyżowego, ale dynamiczną pogodę we wschodniej części kraju kształtować będzie front atmosferyczny związany z zatoką niżową nad Półwyspem Skandynawskim. Z zachodu napływać będzie nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie.

 

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. We wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z opadami gradu. Suma opadów w czasie burz na krańcach wschodnich kraju do 35 mm. Słaby, przelotny deszcz również miejscami na Pomorzu i południowym zachodzie. Temperatura maksymalna od 24 st. do 27 st., nad morzem około 22 st. Wiatr słaby, zmienny z przewagą zachodniego. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

 

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami słabe, przelotne opady deszczu, a początkowo również burze. W czasie burz opady deszczu do 15 mm na północnym wschodzie. Nad ranem lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m, głównie na wschodzie kraju. Temperatura minimalna od 14 st. na wschodzie do 18 st. na zachodzie; w obszarach podgórskich od 12 st. do 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

 

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Głównie w zachodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne, z opadami gradu i deszczem do 25 mm. Temperatura maksymalna od 24 st., 26 st. na krańcach północnych, 30 st. w centrum, do 33 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

 

Koniec kolejnego tygodnia ciepły i słoneczny

 

Zdaniem Marka Horczyczaka nad Polskę i Europę nadciągają kolejne chłodne fronty, które wymieszają się z sektorami cieplejszymi.

 

Według szefa redakcji pogody Polsat News w poniedziałek gwałtowne zjawiska możliwe w pasie wschodniej Polski.

 

W czwartek, piątek i sobotę ciepło, słonecznie, a temperatury mogą sięgnąć nawet 28 stopni Celsjusza.

 

WIDEO: zobacz aktualną prognozę pogody

  

msl/dk/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie