Prezydent Brazylii wyleczony. Pozbył się koronawirusa po prawie trzech tygodniach

Świat
Prezydent Brazylii wyleczony. Pozbył się koronawirusa po prawie trzech tygodniach
PAP/EPA/ANDRE SOUSA BORGES
Polityk informował o wynikach swoich testów czterokrotnie, odkąd zdiagnozowano w jego organizmie wirusa 7 lipca

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro stwierdził w sobotę, że jego ostatni test na koronawirusa dał wynik negatywny. Wynik testu sugeruje, że przywódca pozbył się infekcji po prawie trzech tygodniach.

O wynikach testu Bolsonaro napisał w sobotę na Facebooku. "RT-PCR na Sars-Cov 2: negatywny. Dzień dobry wszystkim" - oznajmił prezydent.

 

Polityk informował o wynikach swoich testów czterokrotnie, odkąd zdiagnozowano w jego organizmie wirusa 7 lipca. W sobotę wynik po raz pierwszy był negatywny.

 

 

Mimo infekcji prezydent pozostawał aktywny

 

Podczas choroby Bolsonaro - który wcześniej publicznie lekceważył zagrożenie wynikające z wirusa - był widziany bez maseczki, np. gdy rozmawiał z pracownikami swojej rezydencji. Otwarcie promował też hydroksychlorochinę jako lek na Covid-19, mimo że skuteczność leku na malarię nie została dotąd definitywnie potwierdzona badaniami.

 

ZOBACZ: Leczyli się nią Trump i Bolsonaro. Naukowcy rozwiewają wątpliwości: hydrochlorochina nie działa

 

W sobotę w internecie zamieścił zdjęcie, na którym oferuje pudełko hydroksychlorochiny strusiowi. Media donosiły, że prezydent został wcześniej ugryziony przez ptaka tego samego gatunku.

 

ZOBACZ: Bolsonaro ma dość izolacji. Strusie mają dość prezydenta [WIDEO]

 

Przedstawiciele Brazylijskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy zapowiedzieli pozew przeciwko Bolsonaro za narażenie dziennikarzy na niebezpieczeństwo. Podczas konferencji prasowej miał zdjąć przy nich maskę chwilę po tym, jak powiadomił ich o infekcji. W ocenie stowarzyszenia prezydent złamał dwa przepisy kodeksu karnego; zakazują one umyślnego przenoszenia chorób na innego człowieka i świadomego narażania innej osoby na niebezpieczeństwo.

 

- Pomimo świadomości, że jest zakażony koronawirusem, prezydent Jair Bolsonaro kontynuuje przestępcze działania i zagraża życiu innych - przekazał w oświadczeniu prezes stowarzyszenia Paulo Jeronimo de Sousa. Wskazywał również, że prezydent nie zastosował się do zasad izolacji zalecanej przez lekarzy. 

 

Brazylia jest drugim po USA najbardziej dotkniętym pandemią krajem na świecie. Według oficjalnych statystyk na Covid-19 zmarło ponad 85 tys. spośród ponad 2,3 mln zakażonych osób.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie