Wypowiedzenie "konwencji antyprzemocowej". Wicepremier zabrała głos

Polska
Wypowiedzenie "konwencji antyprzemocowej". Wicepremier zabrała głos
Polsat News
Wicepremier w "Graffiti" powiedziała, że jest za wypowiedzeniem konwencji stambulskiej

W piątek organizacje kobiece planują protest "Nie dla legalizacji przemocy domowej" przeciwko wypowiedzeniu przez Polskę konwencji stambulskiej, tzw. antyprzemocowej. Zapytana w "Graffiti" o te zapowiedzi wicepremier Jadwiga Emilewicz odpowiedziała: "konwencja budzi ogromne kontrowersje". - Jestem za jej wypowiedzeniem - dodała.

Manifestacja "Nie dla legalizacji przemocy domowej" odbędzie się 24 lipca o 17:30 przed siedzibą Ordo Iuris w Warszawie. To ta organizacja przygotowała petycję w tej sprawie.

 

Emilewicz: ogromne kontrowersje

 

Zapytana przez Tomasza Machałę o protest i wypowiedzenie przez polski rząd konwencji stambulskiej, wicepremier odpowiedziała, że nie popiera tego dokumentu.

 

- Konwencja budzi ogromne kontrowersje, popieram jej wypowiedzenie - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

 

ZOBACZ: Prace nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej? Ministerstwo wyjaśnia

 

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

 

"Zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny"

 

W konwencji znajduje się zapis, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja czy tzw. "honor" nie będą uznawane za usprawiedliwienie dla wszelkich aktów przemocy objętych jej zakresem. Konwencja określa również tzw. płeć społeczno-kulturową, która oznacza społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn.

 

Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r. Już wtedy budziła ona kontrowersje; przytaczano argumenty o jej niezgodności z konstytucją oraz o tym, że stanowi zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny.

 

ZOBACZ: Bosak chce wypowiedzenia konwencji stambulskiej

 

W miniony czwartek w TV Trwam minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że Polska złożyła zastrzeżenia do konwencji. Szefowa MRPiPS powiedziała w sobotę, że decyzja o wypowiedzeniu tzw. konwencji stambulskiej jeszcze nie została podjęta.

 

Zaznaczyła, że trwają w tej sprawie analizy. - Nie możemy pozwolić na narzucanie Polsce jakichkolwiek treści ideologicznych, które nie są zgodne z polską konstytucją i zasadami obowiązującymi w naszym kraju - powiedziała Maląg i podkreśliła, że decyzja będzie podjęta z zachowaniem praw wynikających z zapisów konwencji, z którymi nasz kraj się zgadza.

 

Wideo - Jadwiga Emilewicz w "Graffiti" Polsat News

  

prz/hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie