Kopalnie, podziemne rejsy, koronki i regionalna kuchnia. #WybieramŚląskie

Polska
Kopalnie, podziemne rejsy, koronki i regionalna kuchnia. #WybieramŚląskie
East News/Adrian Slazok
Sztolnia Królowa Luiza, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Smaczna kuchnia, piękne wyroby rzemieślnicze, podziemne rejsy i zwiedzanie kopalni to tylko cześć atrakcji, które czekają na turystów odwiedzających województwo śląskie. Do wybrania tego regionu na wakacyjny wypoczynek zapraszają mieszkańcy i włodarze. Ruszyła kampania #WybieramŚląskie.

Celem kampanii jest odbudowanie potencjału turystycznego regionu. - Ma ona pokazać, że wbrew krzywdzącym informacjom, które pojawiały się w niektórych mediach, województwo śląskie jest bezpieczne. Jesteśmy najbardziej przebadanym regionem w kraju pod względem Covid-19 - zapewnia marszałek województwa Jakub Chełstowski.

 

#Wybieram Śląskie wspierają Bracia Golec, Adam Małysz, Tomasz Rożek, Witold Bańka, Justyna Święty-Ersetic, Remigiusz Rączka, zespół Carrantouhill, Krzysztof Wielicki, Beskidzka i Jurajska grupa GOPR oraz Ojcowie Paulini z Jasnej Góry.

 

- Czujemy się góralami, studiowaliśmy w Katowicach, całym sercem wspieramy tę akcję. Turystyka ucierpiała w trakcie pandemii, dlatego podejmujemy rękawicę i zachęcamy, by odwiedzić nasz region. Góry są piękne o każdej porze roku, mamy świetne jedzenie, piękne widoki i niepowtarzalny klimat – mówił Łukasz Golec. 

 

- Mamy świetnie przygotowane kurorty: Beskidy, Jura Krakowsko-Częstochowska, Śląsk Cieszyński, nieodkrytą w mojej ocenie krainę Górnej Odry i oczywiście centralną część województwa, w której znajduje się Szlak Zabytków Techniki, kulinarny Szlak Śląskie Smaki i powstający Szlak Paulinów. Tych lokalizacji, które warto odwiedzić, jest bardzo dużo. Województwo śląskie jest piękne, różnorodne, a mieszkańcy gościnni. Wybierzcie Śląskie - zaprasza Chełstowski.

 

O tym, dlaczego warto wybrać Śląskie na wakacyjny urlop, opowiadają mieszkańcy województwa

 

Śląskie specjały

 

Na regionalne specjały do trójwsi beskidzkiej zaprasza wójt gminy Istebna Łucja Michałek. - Czym trójwieś bogata? W naszej gminie posmakujemy certyfikowanych oscypków. Mamy tutaj też miód, bardzo wielu pszczelarzy na terenie gminy ma swoje pasieki - mówi Michałek. Przypomina też, że geograficznie trójwieś leży na styku trzech krajów - Polski, Słowacji i Czech.  

  

Pasja rzemieślników i twórców ludowych

 

Pasja rzemieślników i twórców ludowych to bogactwo ziemi Śląskiej. W Koniakowie znajdziemy piękne koronkowe produkty - obrusy, bieżniki, czy bieliznę. Od pokoleń wykonywane są ręcznie. W Istebnej znajduje się też największa koronka świata, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Ma pięć metrów długości i waży pięć kilogramów. Przez pięć miesięcy pracowało nad nią pięć koronczanek zużywając 50 km nici. 

  

Rejsy w podziemiach 

 

Województwo Śląskie zaprasza też na wyjątkowe rejsy w podziemnych kanałach. W ten sposób można w Zabrzu zobaczyć Sztolnię Królowa Luiza. Na chętnych czeka podróż do początków XIX wieku. 40 metrów pod ziemią obejrzeć można dawne wyrobiska i poznać historię górnictwa. Ponad kilometrowym rejsie łodzie wypływają na światło dzienne w centrum Zabrza.

  

Klimat dawnego górnictwa

 

Śląskie zaprasza też do Parku 12C na terenie Sztolni Królowa Luiza. - Na naszych trasach, przygotowanych pod ziemią, można jeszcze poczuć klimat dawnego górnictwa. W niektórych miejscach można poczuć jeszcze pot górników - opowiada Marek Miller, przewodnik . To muzeum, w którym można wszystkiego dotknąć. - Dla dzieci mamy specjalną wycieczkę, gdzie mogą przebrać się w robocze ubrania i popracować narzędziami górniczymi - dodaje.  

  

Tekst powstał przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie