"Straszny Goofy" zachęca dzieci do niebezpiecznych gier? Policja ostrzega

Świat
"Straszny Goofy" zachęca dzieci do niebezpiecznych gier? Policja ostrzega
Jonathan Galindo/Facebook
Niebezpieczne zadania mogą prowadzić do samobójstwa gracza.

Policja z Brandenburgii ostrzega rodziców przed nowym zagrożeniem w mediach społecznościowych. Rośnie liczba dzieci, które otrzymały wiadomości od "Strasznego Goofy'ego". Osoba posługująca się zmienionym wizerunkiem postaci z bajki zachęca nieletnich do wykonywania niebezpiecznych zadań.

Nowy niebezpieczny "łańcuszek" pojawił się dotychczas na WhatsAppie, Instagramie i TikToku. Z kont z wizerunkiem postaci z kreskówki do dzieci i młodzieży wysyłane są losowo prośby o kontakt. Jeśli osoba zaakceptuje prośbę, wiadomość z listą zadań do wykonania trafia do skrzynki pocztowej.

 

ZOBACZ: Pewien tata odkrył, że jego dziecko wydało ponad 5 tysięcy funtów w mobilnej grze

 

To nie pierwszy raz, gdy narażane jest zdrowie i życie nieletnich. W zeszłym roku szerokim echem odbiła się akcja "Momo Challenge", z upiornym wizerunkiem lalki krążącym po popularnych serwisach. Do podobnych incydentów dochodzi w Polsce. W połowie maja policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali obywatela Ukrainy, który za pośrednictwem internetu namawiał nieletnich do samookaleczeń. Ostatnim zadaniem gry miało być samobójstwo

 

Usuwać wiadomości, blokować profil

 

Eksperci zalecają, by rodzice rozmawiali z dziećmi na temat niebezpieczeństw w sieci i przedstawiali im zagrożenia jakie stoją za tym zjawiskiem. Radzą także, by blokować wiadomości z takich profili, a następnie je usuwać. 

 

"Osoba, która nazywa się Jonathan Galindo i wykorzystuje zmieniony obraz postaci z bajki Disneya - Goofy'ego, prowadzi obecnie swoją akcję poprzez WhatsApp, Instagram i Tiktok. Ten "straszny Goofy" zachęca dzieci i młodzież do niebezpiecznych gier" - ostrzega policja. 

 


Jak podkreślają służby, osoba stojącą za tą akcją "wzywa dzieci i młodzież do wykonywania różnych zadań, które zaczynają się dość banalnie i nieszkodliwie, ale na końcu mogą prowadzić do samobójstwa gracza".

msl/zdr/ merkur.de
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie