Koronawirus - znikają kolejne obostrzenia. Sprawdź, co się zmieni

Polska
Koronawirus - znikają kolejne obostrzenia. Sprawdź, co się zmieni
Polsat News
Zmiany dotyczą m.in. liczny kibiców na stadionach

We wtorek 21 lipca rząd ma podać szczegóły dotyczące poluzowania części ograniczeń związanych z koronawirusem. Wprowadzenie zmian zapowiedziało w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia. Zmniejszy się między innymi dystans społeczny, a na piłkarskie stadiony wejdzie więcej kibiców.

Od wtorku mają wejść w życie zapowiedziane w minionym tygodniu zmiany w restrykcjach i ograniczeniach spowodowanych epidemią koronawirusa.

 

Mniejszy dystans, ale z maseczką

 

Podstawową zmianą będzie skrócenie dystansu społecznego. Dotychczas zalecaną odległością, jaką trzeba było zachowywać w przestrzeni publicznej wynosił 2 metry od innych osób. Od wtorku będzie to już 1,5 metra dystansu.

 

ZOBACZ: Rząd łagodzi obostrzenia. Mniejszy dystans społeczny, więcej kibiców na stadionach

 

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, mówił w Polsat News, że to tak naprawdę jest niewielka różnica i 1,5 m to wytyczna, ile powinien wynosić prawidłowy dystans.

 

- Jeżeli nie możemy go utrzymać, a są takie sytuacje - jesteśmy w komunikacji, jesteśmy gdzieś, gdzie jest większa grupa ludzi - to albo dystans 1,5 m, albo maseczka, najlepiej obie te rzeczy. 

 

ZOBACZ: Kolejna faza luzowania restrykcji w Irlandii przesunięta o trzy tygodnie

 

Minister zaznaczył, że w przypadku noszenia maseczek i zakrywania nosa oraz ust nie ma żadnych zmian. 

 

Większa widownia na stadionach

 

Zmieni się także liczba kibiców, którzy będą mogli wejść na stadiony. Obiekty sportowe będą mogły być zapełnione w 50 procentach.

 

Dotyczy to stadionów, basenów, boisk i wszystkich miejsc przeznaczonych dla publiczności na terenie obiektów sportowych, w tym w halach sportowych. 

 

ZOBACZ: Szumowski: epidemia w Polsce wygasa

 

W przypadku basenów, zarówno tych krytych, jak i na powietrzu nie będzie ograniczenia liczby uczestników. Pozostanie ono na aquaparkach, gdzie wejść będzie mogło do 75 proc.  maksymalnego obłożenia obiektu. 

 

Liczniejsze spotkania 

 

Luzowanie obostrzeń objęło także branżę eventową. Dotyczy to spotkań, konferencji, targów, wystaw, kongresów itp. Na takich imprezach Ministerstwo wprowadziło limit 2,5 metra kwadratowego na osobę. Tym samym na wspomniane wydarzenia wejść może tyle osób na ile pozwoli powierzchnia obiektu.

 

ZOBACZ: Ponad 150 osób zakażonych, niemal tysiąc w kwarantannie. Efekt jednego wesela

 

Zmiany czekają także kina i teatry, gdzie przestanie obowiązywać obowiązek zajmowanie co drugiego miejsca, nadal jednak będzie mogło wejść tylko 50 procent widzów. 

 

Nadal w pomieszczeniach i na trybunach trzeba będzie mieć zakryte usta i nos, a w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc siedzących, pozostanie konieczność zachowania półtorametrowego dystansu.

laf/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie