Dwa nadmorskie kąpieliska zamknięte z powodu sinic

Polska
Dwa nadmorskie kąpieliska zamknięte z powodu sinic
PAP/Marcin Gadomski
Zamknięte są trzy kąpieliska na terenie woj. pomorskiego

Już tylko w dwóch nadmorskich kąpieliskach – zlokalizowanych w Gdyni – obowiązuje zakaz korzystania z wody ze względu na obecność w niej sinic - poinformował w poniedziałek popołudniu Główny Inspektorat Sanitarny.

Aktualne dane dotyczące stanu wody w kąpieliskach zorganizowanych na terenie woj. pomorskiego Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zamieścił na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa).

 

Wynika z nich, że w poniedziałek popołudniu sinice uniemożliwiają korzystanie z wody w kąpieliskach w Gdyni Redłowie oraz Gdyni Babich Dołach.

 

Sinice w jeziorze

 

Jeszcze w poniedziałek rano z powodu obecności w wodzie zakwitów sinic kąpiel była niemożliwa w pięciu lokalizacjach, w tym przy trzech plażach w Krynicy Morskiej oraz jednej w Helu – tzw. Małej plaży.

 

Z kolei w weekend - z powodu zakwitów sinic - zamknięta była większość kąpielisk w Trójmieście. Do poniedziałku sinice opuściły przybrzeżne wody i Sanepid ponownie dopuścił korzystanie z wody w większości lokalizacji.

 

Zakwit sinic utrzymuje się natomiast nadal w jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

 

Niebezpieczna kąpiel

 

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

 

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie