Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i ze świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i ze świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Wu Hong

Nowa terapia stosowana w leczeniu koronawirusa zadziałała w Wielkiej Brytanii. Pandemia jednak nie odpuszcza - w USA niemal 64 tys. nowe przypadki koronawirusa w ciągu doby. Władze Meksyku przekazały, że na Covid-19 zmarło niemal 40 tys. mieszkańców. Śledź relację "minuta po minucie" na polsatnews.pl.

wka/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

We Włoszech rozpisany został w poniedziałek przetarg na 3 mln ławek szkolnych, które mają być dostarczone do placówek oświatowych przed rozpoczęciem nowego roku 14 września. Będą to przede wszystkim ławki jednoosobowe. Eksperci uznali, że ławki dla jednego ucznia to najlepsze rozwiązanie w czasie pandemii.

Tutaj przeczytasz więcej. 

fot. Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/Wokandapix

Po potwierdzeniu zakażenia SARS-CoV-2 u jednej z egzaminatorek Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu zawiesił działalność do odwołania – podał w poniedziałkowym komunikacie ośrodek. Według wstępnych ustaleń ok. 20 osób zostanie poddanych kwarantannie.

„Nowa normalność” w Hiszpanii, po zniesieniu stanu alarmowego 21 czerwca, nie przetrwała nawet miesiąca - napisał w poniedziałek dziennik "ABC". Tylko w ciągu ostatniego tygodnia podwoiła się liczba zakażeń i znacznie wzrosła liczba chorych w szpitalach.

W Ostrawie w kraju (województwie) morawsko-śląskim protestowano w poniedziałek przeciwko chaosowi towarzyszącemu wprowadzeniu w piątek nowych restrykcji w regionie związanych z pandemią. Media uznały to za pierwszy w Czechach publiczny sprzeciw wobec zarządzeń władz.

Ponad 107 tys. Amerykanów zgłosiło się na ochotnika do testów klinicznych potencjalnych szczepionek na koronawirusa - poinformował w poniedziałek portal USA Today.

Przeczytaj więcej

fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER

Do jednego z niemieckich landów możemy wybrać się choćby na tydzień, lecz wykluczone są wycieczki jednodniowe. Wyjątkiem jest jednak podróż autobusem - tu ograniczeń nie ma. Meklemburgia-Pomorze Przednie, przy granicy ze Świnoujściem, jest jedynym krajem związkowym z tak nietypowymi przepisami. 

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Wikipedia.org/Wolfgang Pehleman

Trzy czwarte Polaków obawia się, że jesienią gospodarkę może sparaliżować kolejny atak koronawirusa. Ponad 58 proc. ankietowanych uważa, że pogorszy się wówczas ich sytuacja materialna, a 27 proc. liczy się z utratą pracy.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Pixabay/jarmoluk

Na greckiej wyspie Zakynthos, popularnej między innymi wśród turystów z Polski, wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Zakażona jest Polka, którą wraz z rodziną skierowano na kwarantannę. Kobieta jest w ciąży - podaje portal rp.pl, cytując lokalne media.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. pixabay.com/GregMontani

Minister zdrowia Francji Olivier Veran poinformował w poniedziałek, że w kraju istnieje obecnie od 400 do 500 ognisk Covid-19. Podkreślił jednak, że nie oznacza to pojawienia się we Francji drugiej fali epidemii koronawirusa.

Testy kliniczne potwierdziły, że dwie rozwijane szczepionki na Covid-19, opracowywane przez instytucje brytyjskie i chińskie, wywołują reakcję immunologiczną i są bezpieczne dla pacjentów - informuje w poniedziałek czasopismo medyczne "The Lancet".

Pierwsza z projektowanych szczepionek jest rozwijana przez brytyjski koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie. Druga przez chińską firmę CanSino Biological we współpracy z chińską armią.

13 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 190 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Bilans zmarłych wzrósł do 35 058.

Na położonej pośrodku Bałtyku szwedzkiej wyspie Gotlandia rycerze na koniach nawołują turystów do zachowania odstępu. Akcja jest pomysłem lokalnych władz, które obawiają się wakacyjnego wzrostu zachorowań na Covid-19.

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany trzech programów operacyjnych polityki spójności w Polsce. Zmiany umożliwią przeznaczenie 618 mln euro na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego koronawirusem w polskiej gospodarce i systemie opieki zdrowotnej.

- Walcząc z pandemią koronawirusa, nie możemy tracić czasu. Nowa elastyczność zasad stosowania polityki spójności oraz szybkie działania Komisji oraz polskich władz regionalnych i krajowych pozwoliły zapewnić bardzo potrzebne środki na walkę z kryzysem, który nas dotyka - powiedziała unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Od poniedziałku do odwołania zamknięty został jeden z budynków Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach (Śląskie). Powodem jest potwierdzenie zakażenia koronawirusem u trzech pracowników Urzędu.

Wielka Brytania podpisała umowę na zakup 90 milionów dawek eksperymentalnych szczepionek - ogłosił w poniedziałek premier Boris Johnson. Podkreślił przy tym, że prace nad skuteczną szczepionką cały czas trwają.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. AP

 

86-letnia podopieczna Domu Opieki w Grobli (Małopolskie) zakażona koronawirusem zmarła w szpitalu – podał sanepid. Kobieta miała inne choroby współistniejące. Dodatnie wyniki testów ma w tej placówce obecnie 87 osób: 63 pensjonariuszy i 24 osoby z personelu.

Jeden z komendantów Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu (Małopolska) został zakażony koronawirusem - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka nowosądeckiej policji Aneta Izworska.

- W nowosądeckiej komendzie policji już od ubiegłego tygodnia przywrócono ścisły rygor sanitarny, czyli stosowanie maseczek, dystansu oraz pracę w systemie zmianowym tak, aby osoby pracujące w komendzie miały jak najmniejszy kontakt ze sobą - dodała.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Google Street View

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19, nie może być przenoszony z człowieka na człowieka przez komary – wynika z badania, które publikuje czasopismo naukowe „Scientific Reports”.

Przekonanie, że komary nie mogą zostać zainfekowane przez SARS-CoV-2 po ukąszeniu osoby nim zakażonej i przenosić go na kolejnych ludzi zostało oparte na wcześniejszych obserwacjach innych koronawirusów. Wiadomo na przykład, że poziom we krwi wirusa SARS, który wywołał epidemię w latach 2002-2003 czy wirusa MERS (epidemia na Bliskim Wschodzie w 2012 r. oraz w Korei Pd. w latach 2015-2017) jest niewystarczający do zakażenia komarów. Poza tym, najnowsze badania wśród zakażonych SARS-CoV-2 pacjentów oraz małp nie wykazały obecności wirusa w krwi obwodowej.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. piqsels

Dziesięć kolonii dziecięcych, które na letni wypoczynek przyjechały pod Tatry, zostało objętych kwarantanną. Dotychczas w kierunku koronawirusa przebadano około 670 osób, ale wszystkie wyniki są negatywne – powiedziała w poniedziałek szefowa zakopiańskiego sanepidu Beata Trojańska.

W sumie kwarantannie i testom zostało poddanych 10 kolonii, które przyjechały do różnych miejscowości powiatu tatrzańskiego w gminie Poronin, gminie Biały Dunajec oraz do Zakopanego. Część kolonistów ze stwierdzonym wynikiem ujemnym, powróciło już do swoich domów.

fot. piqsels/zdjęcie ilustracyjne

Do 53 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem z ogniska na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie (Mazowieckie). Zakażonych jest 44 pacjentów, 7 pracowników oraz 2 osoby z otoczenia.

Nowe ognisko koronawirusa wykryto w filii DPS w Czarnowie w powiecie gostynińskim - to 13 osób.

300 górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie) będzie przebadanych pod kątem wirusa SARS-CoV-2. Pobieranie wymazów do badań rozpocznie się w środę – zdecydował w poniedziałek wojewoda śląski, w porozumieniu z sanepidem i dyrekcją kopalni.

W ostatnich tygodniach w tym należącym do czeskiego inwestora zakładzie zanotowano zauważalny wzrost zakażeń koronawirusem - w ostatnich dniach czerwca zakażonych było jedynie czterech górników, w końcu ubiegłego tygodnia już 59, a w poniedziałek liczba zarażonych wzrosła do 78. Dotąd wyzdrowiało 12 osób. 102 pracowników objęto kwarantanną.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie zostanie przyznana Złota Piłka dla najlepszego zawodnika roku na świecie - poinformował organizator plebiscytu magazyn "France Football".

Jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa był Robert Lewandowski.

Więcej informacji tutaj.

Na greckiej wyspie Zakynthos, popularnej między innymi wśród turystów z Polski, wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Zakażony jest Polak, którego wraz z rodziną skierowano na kwarantannę. 

Więcej informacji tutaj.

Spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Bułgarii. Według ministerstwa zdrowia w poniedziałek potwierdzono 95 nowych przypadków SARS-CoV-2 przy ponad 3 tys. przeprowadzonych testów.

Poprzedniej doby odnotowano 196 zakażeń, a jeszcze wcześniej 298. Łącznie od początku epidemii zdiagnozowano w kraju 8733 przypadki zakażenia, w tym 4327 aktywnych infekcji. Zmarło dotąd 300 osób, w tym jedna w ciągu ostatniej doby.

Produkcja przemysłowa wzrosła, ale w niektórych branżach popyt jest wciąż daleki od okresu przed pandemią - twierdzi ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując poniedziałkowe dane GUS.

Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja przemysłowa w czerwcu rdr wzrosła o 0,5 proc. vs konsensus spadku o 6,5 proc. i po spadku o 17,0 proc. w maju. Natomiast w ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 13,9 proc. vs konsensus wzrostu o 4,9 proc. i po wzroście o 10,1 proc. w maju. Z kolei produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w czerwcu rdr spadła o 4,9 proc., a mdm wzrosła o 9,7 proc.

W związku z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem u jednego z pracowników Szpitala Miejskiego św. Trójcy w Płocku (Mazowieckie) kwarantanną domową objęto 37 osób, głównie lekarzy i pielęgniarek. Wykonywane są badania w kierunku koronawirusa, także u pacjentów. Jak dotąd, wyniki są ujemne. 

We Francji od poniedziałku obowiązkowe jest noszenie maseczek w zamkniętych miejscach publicznych. Celem jest walka ze "słabymi sygnałami powrotu pandemii koronawirusa" – tłumaczą eksperci.

Według mediów, Francuzi na razie raczej stosują się do nakazu. Za jego złamanie nakazu grzywna w wysokości 135 euro (600 złotych).

We Włoszech panuje chaos i za duża tolerancja wobec łamania zasad reżimu sanitarnego - uważa doradca ministra zdrowia Walter Ricciardi. Na łamach dziennika "La Stampa" ostrzegł w poniedziałek, że Italii grozi nawrót zakażeń koronawirusem, jak w Katalonii.

Zdaniem Ricciardiego, trzeba wzmocnić kontrole i zaostrzyć stosowanie kar za nieprzestrzeganie przepisów o walce z epidemią. Jak podkreślił, odsetek wymierzanych kar jest obecnie za niski.

Nazwiska 173 lekarzy zmarłych we Włoszech od początku epidemii koronawirusa odczytał w poniedziałek w Izbie Deputowanych parlamentarzysta centrolewicy Filippo Sensi. Zrobił to podczas dyskusji w izbie niższej parlamentu nad propozycją ustanowienia dnia pamięci o ofiarach obecnej epidemii. 

Według najnowszych danych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się we Włoszech około 30 tysięcy pracowników służby zdrowia, w tym lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy. To ponad 12 procent wszystkich osób zakażonych w kraju.

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN w Poznaniu sprawdzą, jaki procent populacji przebył COVID-19 bezobjawowo. Badacze chcą poddać testom ok. 1 tys. ochotników. Pierwsze pobrania rozpoczną się w tym tygodniu.

Grzegorz Wójtowicz z IChB PAN powiedział w poniedziałek, że w badaniu wzięło już udział ponad 300 pracowników Instytutu. Naukowcy chcą dodatkowo pobrać materiał od co najmniej 1 tys. ochotników. - Od czwartku będzie działał punkt pobrań – powiedział.

Żywiecki szpital powiatowy zawiesił w poniedziałek do odwołania przyjęcia pacjentów na oddziały internistyczne. Przyczyną jest wykrycie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – poinformował p.o. wicedyrektora placówki Dariusz Grzegorzek.

- Jednocześnie izba przyjęć szpitala będzie zamknięta dla pacjentów z ostrymi problemami internistycznymi - dodał.

Żywiecki szpital (jedyny w 150-tysięcznym powiecie) od 8 lipca z powodu koronawirusa nie przyjmuje pacjentów także na oddział chirurgii ogólnej.

Liczba stwierdzonych w Japonii zgonów wśród pacjentów zakażonych koronawirusem przekroczyła w poniedziałek 1000, a bilans wykrytych w kraju infekcji wzrósł do ponad 26 tys. – podały miejscowe media, powołując się na władze.

Oba bilanse uwzględniają ponad 700 osób zakażonych na statku wycieczkowym Diamond Princess, spośród których 13 pacjentów zmarło – przekazała agencja prasowa Kyodo i publiczna stacja NHK.

Ostatniej doby wykonano ponad 15,4 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 971 tys. 736 próbek pobranych od 1 mln 725 tys. 447 osób – podało w poniedziałek polskie Ministerstwo Zdrowia.

 

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 5940 nowych przypadków Covid-19 - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z epidemią. Po raz ostatni dobowy przyrost zakażeń koronawirusem nie przekraczał 6 tysięcy pod koniec kwietnia. Bilans infekcji SARS-CoV-2 wynosi teraz w tym kraju 777 486.

Zmarło od niedzieli 85 pacjentów z Covid-19 i łączna liczba zgonów w Rosji wzrosła do 12 427. Nadal najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowywanych jest w Petersburgu - 26 w ciągu ostatniej doby, podczas gdy w Moskwie zmarło w tym czasie 15 osób.

W ciągu minionej doby wypisano ze szpitali 3258 pacjentów i łączna liczba osób wyleczonych wzrosła do 553 602.

Do tej pory wyzdrowiało 30 539 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 575 osób, a pod respiratorem 72 chorych – poinformowało w poniedziałek rano polskie Ministerstwo Zdrowia.

O 279 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarły również kolejne cztery osoby chore na Covid-19. Bilans epidemii w naszym kraju zwiększył się do 40 383 wykrytych przypadków.

[WIĘCEJ]: Nowe zakażenia w Polsce. Dane ministerstwa

 

Sześć kolejnych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; nie odnotowano nowych zgonów na Covid-19 - poinformował rząd w Budapeszcie.

W sumie od początku pandemii na Węgrzech stwierdzono 4339 infekcji SARS-CoV-2. Zmarło 596 osób, a 3232 już wyzdrowiały.

Od kilku dni rośnie w kraju liczba aktywnych przypadków koronawirusa. Obecnie jest ich 511. W szpitalach leczonych jest 83 chorych na Covid-19, z czego pięcioro oddycha przy pomocy respiratora.

Na Ukrainie w ciągu poprzedniej doby wykryto 651 zakażeń koronawirusem, 13 chorych na Covid-19 zmarło, a 560 osób wyzdrowiało - poinformował w poniedziałek ukraiński resort ochrony zdrowia. W kraju jest ponad 26,5 tys. aktywnych przypadków SARS-CoV-2.

Najnowsze dane to najniższa dobowa liczba zakażeń na Ukrainie od 14 lipca, kiedy poinformowano o 638 infekcjach. Zazwyczaj po weekendzie obserwowany jest spadek odnotowywanych w kraju zakażeń koronawirusem.

Bilans potwierdzonych infekcji wzrósł do 59 493, zgonów do 1498, a wyzdrowień do 31 439.

Władze Indii zgłosiły w poniedziałek ponad 40 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem i jest to rekordowy dzienny bilans infekcji w tym kraju. Jednak wskaźnik śmiertelności z powodu Covid-19 stopniowo spada – poinformowało ministerstwo zdrowia.

W ciągu ostatniej doby odnotowano 40 425 nowych przypadków SARS-CoV-2, co zwiększyło całkowitą liczbę potwierdzonych infekcji od wybuchu epidemii w Indii do 1 118 043.

27 497 zakażonych osób zmarło, a blisko 700 tys. zostało wyleczonych.

W australijskim stanie Wiktoria odnotowano w ciągu ostatniej doby 275 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek premier tego stanu Daniel Andrews. Zmarła też jedna zakażona osoba. Terytorium jest głównym ogniskiem pandemii w Australii.

Zmarła w poniedziałek 80-letnia kobieta to 123. ofiara śmiertelna Covid-19 w Australii.

Choć w maju udało się zmniejszyć w tym państwie liczbę nowych infekcji niemal do zera, to Australia zmaga się obecnie z drugą falą SARS-CoV-2, która miała początek na przedmieściach Melbourne. I to tam notuje się zdecydowaną większość przypadków.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano 63872 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w ciągu doby - poinformował w niedzielę wieczorem czasu miejscowego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Tym samym w USA, kraju najbardziej dotkniętym Covid-19, łączna liczba potwierdzonych przypadków infekcji wzrosła do ponad 3 mln 762 tysięcy.

W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło w Stanach Zjednoczonych 514 osób, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 140 474.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zmarło z powodu koronawirusa kolejnych 296 osób, tym samym całkowita liczba zgonów od początku pandemii w tym kraju wynosi 39 184 - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Jak podały władze, w niedzielę liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w Meksyku przekroczyła 344 tysiące. W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano w tym kraju 5311 nowych infekcji.

Władze Meksyku stale podkreślają, że liczba osób zakażonych jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż liczba potwierdzonych przypadków. Wynika to z niedostatecznej liczby przeprowadzanych testów i braku informacji o osobach chorych pozostających w domach.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 249 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Na Covid-19 zmarły kolejne dwie osoby.

Oznacza to, że w sumie od wybuchu epidemii w RFN zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 201 823 osób. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w tym kraju do 9086. Do poniedziałku wyzdrowiało 187 800 osób.

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie