Włochy obawiają się nowego wysokiego wzrostu zakażeń

Świat
Włochy obawiają się nowego wysokiego wzrostu zakażeń
PAP/EPA/Filippo Venezia
W okresie od 6 do 12 lipca doszło we Włoszech do nieznacznego wzrostu liczby infekcji

We Włoszech istnieje ryzyko ponownego wysokiego wzrostu zakażeń koronawirusem - ostrzegły w piątek ministerstwo zdrowia i krajowy Instytut Zdrowia. Zaapelowano o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

"Konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu ostrożności i dalsze wzmocnienie aktywności polegającej na testach i monitoringu po to, by na wczesnym etapie zidentyfikować wszystkie możliwe ogniska zakażeń" - podkreśla się w najnowszym raporcie.

 

"W przeciwnym razie w najbliższych tygodniach możemy mieć do czynienia z odwróceniem tendencji i znacznym wzrostem liczby przypadków w kraju" - oceniają eksperci ministerstwa i przedstawiciele służby zdrowia.

 

Nieznaczny wzrost liczby infekcji

 

W dokumencie zaznaczono, że w okresie od 6 do 12 lipca doszło do nieznacznego wzrostu liczby infekcji.

 

Wskaźnik zakaźności we Włoszech wynosi obecnie 1,01, czyli minimalnie wzrósł ponad poziom wskazujący na to, że epidemia słabnie. Najwyższy wskaźnik - 1,6 - utrzymuje się w Wenecji Euganejskiej; w Lacjum i Toskanii wynosi 1,2, a w Lombardii - 1,14.

 

ZOBACZ: Leczyli się nią Trump i Bolsonaro. Naukowcy rozwiewają wątpliwości: hydrochlorochina nie działa

 

Nadal dość trudna sytuacja w kilku regionach skłoniła ministerstwo i Instytut Zdrowia do ponowienia apelu o wzmożoną czujność i respektowanie norm sanitarnych podczas wakacji, gdy wyraźnie widać rozluźnienie dyscypliny na ulicach i w zamkniętych pomieszczeniach oraz wszędzie tam, gdzie ludzie są na wakacjach.

 

Bilans ostatniej doby: 233 zakażenia, 11 zgonów

 

11 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech, wykryto 233 nowe przypadki infekcji SARS-CoV-2 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Bilans zmarłych wzrósł do 35 028. Spadła dobowa liczba zgonów w porównaniu z czwartkiem, gdy było ich 20.

 

Wzrost nowych zakażeń utrzymuje się na tym samym poziomie. Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w całym kraju wynosi prawie 244 tysiące. Wyleczonych jest ponad 196 tys. osób. Obecnie zakażonych jest 12,4 tys. mieszkańców Włoch.

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 17 lipca

 

Jedno z nowych ognisk zakażeń wykryto w nadmorskiej miejscowości Jesolo koło Wenecji w siedzibie Czerwonego Krzyża, wśród osób ubiegających się o azyl. Wirusa potwierdzono u 43 z nich. Wszyscy zostali przewiezieni do innych placówek.

 

W stołecznym regionie Lacjum wykryto 14 nowych przypadków. 13 z nich to osoby, które przyjechały do Rzymu z Bangladeszu, Indii, Czarnogóry, Albanii i Rumunii - poinformowały władze regionalne.

 

Nowych zgonów i kolejnych przypadków zakażeń nie wykryto między innymi na Sardynii.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie