Prezes PiS odejdzie na emeryturę? Błaszczak odpowiada

Polska
Prezes PiS odejdzie na emeryturę? Błaszczak odpowiada
Polsat News
Mariusz Błaszczak gościem "Graffiti"

- Uważam, że polityką powinni się zajmować ludzie do pewnej granicy wieku - mówił w jednym z ostatnich wywiadów prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tomasz Machała zapytał w "Graffiti" szefa MON Mariusza Błaszczaka, czy to oznacza, że prezes partii rządzącej odejdzie na polityczną emeryturę. - Autorytet pana premiera jest niezwykle istotny dla spoistości obozu Zjednoczonej Prawicy - odpowiedział.

W PiS zbliża się kongres, wybory władz centralnych i regionalnych partii.

 

We wtorek opublikowano wywiad z Jarosławem Kaczyńskim dla Polskiej Agencji Prasowej. - W mediach pojawiły się plotki, że rozważa Pan zrezygnowanie z ponownego ubiegania się o funkcję prezesa. Trochę to mało prawdopodobne, zwłaszcza, że w wywiadach podkreśla Pan, że jednym ze szczególnie przez Pana cenionych polityków jest Konrad Adenauer, który rządził RFN po skończeniu "osiemdziesiątki" - powiedział dziennikarz.

 

ZOBACZ: Kaczyński po wyborach. Pierwszy wywiad

 

- Żeby rządzić tak długo jak Adenauer, to przede wszystkim trzeba żyć co najmniej 87 lat. Gdzie mam gwarancję, że ja będę żył 87 lat? Nie mam. Mogę powiedzieć jedno: generalnie uważam, że polityką powinni się zajmować ludzie do pewnej granicy wieku. Gdzie ona przebiega, to zawsze jest kwestia indywidualna - odpowiedział prezes PiS.

 

Jak dodał, jest szefem "dwóch kolejnych partii bardzo długo, wystarczająco długo". - Ale jeśli będzie inaczej, to pewnie jeszcze podejmę się tego zadania, choć nie wiem czy na pełne cztery lata kadencji - dodał.

 

Morawiecki wiceprezesem?

 

Tomasz Machała zapytał w piątkowym "Graffiti" szefa MON Mariusza Błaszczaka o to, czy podczas jesiennego kongresu Jarosław Kaczyński "odda stery" partii młodszemu pokoleniu".

 

- Myślę, że autorytet pana premiera jest niezwykle istotny dla spoistości obozu Zjednoczonej Prawicy. Jego zaangażowanie doprowadziło do tego, że PiS objęło władzę w 2015 roku - odpowiedział Błaszczak.

 

Prowadzący program zapytał, czy premier Mateusz Morawiecki może zostać wiceprezesem partii. - Żadne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte - powiedział. Jak dodał, liczy na to, że kongres uda się przeprowadzić bez przeszkód w październiku.

 

WIDEO: zobacz rozmowę z Mariuszem Błaszczakiem

  

 

"Wymiar sprawiedliwości nie jest zdrowy"

 

Padło też pytanie, czy możliwy jest powrót Jarosława Gowina do rządu. - To pytanie do Jarosława Gowina - odparł. Na uwagę, że jest to też pytanie do wiceprezesa partii, która "rząd tworzy i wspiera", odpowiedział: "rzeczywiście tworzymy, wspieramy ten rząd". - Rząd Zjednoczonej Prawicy ma sukcesy. Jest to nasz wspólny dorobek - stwierdził.

 

Błaszczak odniósł się też do zapowiedzi współtworzącej ZP Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro dokończenia reformy sądownictwa. - Niewątpliwe wymiar sprawiedliwości nie jest zdrowy. Mówią o tym ludzie, którzy uważają, że są pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości - powiedział.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/zdr/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie