Nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Premier: kluczowe spotkanie dla przyszłości

Świat
Nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Premier: kluczowe spotkanie dla przyszłości
Krystian Maj/KPRM
Premier Morawiecki spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem

Rano rozpoczynamy jedno z kluczowych spotkań dla przyszłości Europy na najbliższe lata - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej ws. nowego budżetu UE na lata 2021-2027 oraz Planu Odbudowy.

"Jutro rano rozpoczynamy jedno z kluczowych spotkań dla przyszłości Europy na najbliższe lata. Chodzi o nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej, na którym będziemy rozmawiać o nowym budżecie UE na lata 2021-2027 oraz Planie Odbudowy, który jest europejską odpowiedzią na kryzys związany pandemią koronawirusa" - wskazał w czwartkowym wpisie na Facebooku szef rządu.

 

ZOBACZ: Wzrosło zaufanie do prezydenta i premiera. Najnowszy sondaż Kantar

 

"Nasze zdanie się nie zmienia" - podkreślił premier. Dodał, że w interesie Europy, jak i Polski, jest przyjęcie takich rozwiązań, dzięki którym wsparcie odbudowy unijnych gospodarek będzie jak najszybsze, a jego skala będzie dostosowana do potrzeb państw członkowskich.

 

 

"Polska delegacja spotka się rano przed szczytem w gronie państw Grupy Wyszehradzkiej, aby skoordynować stanowisko naszego regionu" - wskazał szef polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki w czwartek spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbánen, "aby w czasie wspólnej kolacji omówić strategiczne cele negocjacyjne jutrzejszych rozmów". Spotkanie przebiegło, "jak zwykle w miłej atmosferze!" - wskazał premier Mateusz Morawiecki.

 

W kolejnym wpisie premier poinformował o tym, że do spotkania dołączył premier Czech Andrej Babiš. "A że noc jest długa i w takich momentach każda godzina ma podwójną wartość, liczymy, że nasze ostatnie spotkania, jak i dzisiejsza narada w nieco mniej formalnej atmosferze przyniosą jutro oczekiwany efekt" - dodał szef rządu.

 

 

W formie stacjonarnej

 

W piątek rano rozpocznie się Brukseli dwudniowy szczyt UE, na którym unijni liderzy dyskutować będą na temat budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na Rzecz Odbudowy.

 

Będzie to pierwsze od czasu wybuchu pandemii koronawirusa posiedzenie Rady Europejskiej organizowane w formule stacjonarnej.

 

Zgodnie z najnowszą propozycją szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela na odbudowę po epidemii Covid-19 ma zostać przeznaczone 750 mld euro, a unijny budżet na lata 2021-2027 ma wynieść 1,074 bln euro. Fundusz odbudowy po kryzysie ma być finansowany 250 mld euro z pożyczek oraz 500 mld euro z grantów. Wśród źródeł finansowania budżetu mają się z kolei znaleźć - według propozycji Michela - m.in. opłata od plastiku, graniczna opłata węglowa i podatek cyfrowy. 

bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie