Wspięła się na piedestał i stała z podniesioną ręką. Teraz ma swój pomnik

Świat
Wspięła się na piedestał i stała z podniesioną ręką. Teraz ma swój pomnik
Galeria zdjęć (8)
Jen Reid poczuła "przytłaczający impuls", aby wspiąć się na pusty cokół.

Brytyjski artysta Marc Quinn wzniósł pomnik kobiety, która podczas protestów wspięła się na piedestał i stała tam z podniesioną ręką. Cokół był pusty po tym, jak obalono posąg Edwarda Colstona w odpowiedzi na śmierć George'a Floyda.

Pomnik Edwarda Colstona w Bristolu zastąpiony został rzeźbą kobiety protestującej w ramach ruchu Black Lives Matter. Dzieło  postawiono na miejscu w tajemnicy, a jej autor wzywa teraz władze miasta do jego zachowania. Wizja Quinna "skrystalizowala się", gdy aktywistka Jen Reid stanęła 7 czerwca na pustym cokole i uniosła pięść w górę w wymownym geście. Swojej pracy nadal tytuł: 'A Surge of Power (Jen Reid)'. 

 

Na początku czerwca podczas protestu w Bristolu, w którym brało udział około 10 tys. osób, demonstranci zrzucili z cokołu wykonany z brązu pomnik Edwarda Colstona, a następnie pomalowali go sprayem, przeciągnęli przez miasto i wrzucili do rzeki Avon. Colston to żyjący na przełomie XVII i XVIII w. kupiec, handlarz niewolnikami, poseł i filantrop. Był członkiem Królewskiej Kompanii Afrykańskiej, która wysłała ok. 80 tys. Afrykanów do Ameryki jako niewolników, ale zarazem był osobą bardzo zasłużoną dla Bristolu, gdzie fundował szkoły, szpitale i kościoły.

 

ZOBACZ: USA chcą zakazać TikToka

 

Jen Reid przyznała, że wracała już do domu po protestach, kiedy poczuła "przytłaczający impuls", aby wspiąć się na pusty cokół. O samej rzeźbie mówi: „opowiada o mojej matce, mojej córce i czarnych ludziach takich jak ja.”

 

Quinn wyznał "Guardianowi": "Zawsze czułem, że częścią mojej pracy jest wprowadzanie świata w świat sztuki i sztuki. Jen stworzyła rzeźbę, gdy stała na cokole i podniosła rękę w powietrzu. Teraz to krystalizujemy."

Dalsze losy dzieła zależą od decyzji władz miasta.

sgo/polsatnews.pl/PAP/ the guardian/ independent.co.uk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie