Co z bonem turystycznym? O jego losach zadecydują dziś posłowie [TRANSMISJA]

Polska
Co z bonem turystycznym? O jego losach zadecydują dziś posłowie [TRANSMISJA]
PAP/Marcin Obara
Posłowie podczas posiedzenia Sejmu w Warszawie

W środę, po godz. 11 Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzeniu; ma się zająć m.in. zaproponowanymi przez Senat poprawkami do ustawy o bonie turystycznym oraz wnioskami Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec szefów MS i MSWiA - Zbigniewa Ziobry i Mariusza Kamińskiego.

W popołudniowym bloku głosowań, posłowie mają zająć stanowisko m.in. wobec poprawek Senatu do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Senatorowie zaproponowali ponad 70 zmian, najważniejsze dotyczyły poszerzenia grona beneficjentów bonu turystycznego. Senat zaproponował, by bonem objąć także emerytów i rencistów, oraz dzieci rodziców, którzy pracują za granicą.

 

ZOBACZ: Ustawa dezubekizacyjna w Trybunale Konstytucyjnym

 

Sejm zajmie się także poprawkami Senatu dotyczącymi nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Obecne przepisy stanowią, że część tych zbrodni przedawni się 1 sierpnia br.

 

 

Wolność seksualna i obyczajowa

 

Posłowie mają także powołać trzech członków Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja ma się składać z siedmiu członków: trzech powołanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jednego powołanego przez Senat również większością trzech piątych głosów oraz po jednym członku powołanym przez premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka. Dotychczas swoich przedstawicieli do komisji powołali prezydent - Justynę Kotowską, premier - Elżbietę Malicką, Senat - Agnieszkę Rękas oraz Rzecznik Praw Dziecka - Błażeja Kmieciaka.

 

ZOBACZ: Bon turystyczny nie dla emerytów i rencistów. Sejmowa komisja przeciwko poprawce Senatu

 

W środę wieczorem Sejm ma się zająć wnioskami Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

 

Wotum nieufności dla Ziobry

 

Posłowie KO na początku czerwca zapowiedzieli złożenie wniosków o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości, PG Zbigniewa Ziobry oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Wnioski te - jak wówczas mówili - mają być "żądaniem" skierowanym do PiS o rozliczenie "skompromitowanych ministrów".

 

Sejm ma również na posiedzeniu przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Projekt ma na celu wdrożenie w polskim prawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego, której celem jest rozwiązanie problemu nieuczciwych praktyk i promowanie zasady, że za tę samą pracę w tym samym miejscu powinno przysługiwać to samo wynagrodzenie oraz zapewnienie uczciwych warunków wynagrodzenia pracownikom delegowanym i równych warunków konkurencji między przedsiębiorstwami delegującymi pracowników a lokalnymi przedsiębiorstwami w kraju przyjmującym.

 

ZOBACZ: "Nienawistne emocje" na sejmowej komisji. Jest opinia o wotum nieufności dla Ziobry

 

W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956.

 

Odszkodowania dla lokatorów

 

Posłowie mają również przeprowadzić II czytanie projektu nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami. Projekt zakłada m.in. usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Zgodnie z propozycją sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom, a już nie m.st. Warszawa.

 

Wszystkie decyzje zaskarżone dotychczas przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życie ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji. W terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy wypłacać ma je minister finansów.

 

W czwartek posłowie mają przeprowadzić pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, a także zająć się stanowiskiem Senatu do ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców oraz do noweli ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie