Sudan pozwoli niemuzułmanom spożywać alkohol. Zmienią się też prawa kobiet

Świat
Sudan pozwoli niemuzułmanom spożywać alkohol. Zmienią się też prawa kobiet
Pixabay/kalhh

Sudan pozwoli niemuzułmanom spożywać alkohol i wzmocni prawa kobiet, m.in. poprzez wprowadzenie zakazu okaleczania żeńskich narządów płciowych - poinformował w sobotę późnym wieczorem minister sprawiedliwości Nasredin Abdulbari, którego słowa w niedzielę cytuje agencja Reutera.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych około 3 proc. ludności Sudanu nie jest muzułmanami.

 

Alkohol zakazany prawie 40 lat temu

 

Napoje alkoholowe zostały zakazane w Sudanie w 1983 r., kiedy ówczesny prezydent, dyktator Dżafar Numajry, rozpoczął proces islamizacji kraju, a szariat ogłosił podstawą sudańskiego systemu prawnego.

 

Rząd tymczasowy, który przejął władzę po obaleniu w zeszłym roku dyktatora Omara al-Baszira, obiecał poprowadzić Sudan do demokracji, położyć kres dyskryminacji i zawrzeć pokój z rebeliantami.

 

ZOBACZ: Sudan: ogłoszono pierwszy rząd od odsunięcia Baszira

 

Minister sprawiedliwości powiedział telewizji państwowej, że niemuzułmanie nie będą już karani za picie alkoholu w miejscach prywatnych. Dla muzułmanów zakaz pozostanie. Osoby nieprzestrzegające tego przepisu zgodnie z prawem zazwyczaj są chłostane.

 

Zakaz okaleczania żeńskich narządów płciowych

 

Abdulbari dodał, że Sudan zdekryminalizuje apostazję i zakaże okaleczania żeńskich narządów płciowych, co zwykle polega na częściowym lub całkowitym usunięciu zewnętrznych narządów płciowych dziewcząt i kobiet.

 

Kobiety nie będą także potrzebowały pozwolenia męskich członków rodziny na podróż z dziećmi.

 

Wprowadzenie prawa szariatu przez Numajrego było katalizatorem 22-letniej wojny między muzułmańską północą Sudanu a głównie chrześcijańskim południem, która w 2011 r. doprowadziła do odłączenia Sudanu Południowego. Al-Baszir rozszerzył prawo islamskie po objęciu władzy w 1989 r.

 

Sudańscy chrześcijanie żyją głównie w Chartumie i Górach Nubijskich w pobliżu granicy z Sudanem Południowym. Niektórzy Sudańczycy wyznają również tradycyjne wierzenia afrykańskie. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie