Najnowsze sondaże. "Różnica w granicach błędu statystycznego"

Polska
Najnowsze sondaże. "Różnica w granicach błędu statystycznego"
Polsat News
Kandydaci na prezydenta Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski

Według ostatniego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przed II turą wyborów obaj kandydaci "idą łeb w łeb". Rafał Trzaskowski osiąga wynik 45,3 proc., a Andrzej Duda 44,4 proc., ale to różnica w granicach błędu statystycznego – informuje piątkowa "Rz". Z kolei według sondażu Instytutu Badań Pollster dla "SE" Duda może liczyć na 48,72 proc., a Trzaskowski na 47,33 proc. głosów.

Z sondażu przeprowadzonego 8 lipca wynika, że kandydat KO może liczyć na 45,3 proc. poparcia, a starający się o reelekcję prezydent na 44,4 proc. głosów (zsumowane odpowiedzi "tak" oraz "raczej tak").

 

Wyborcy niezdecydowani, na kogo oddać głos, to 10,3 proc. Według sondażu fRekwencja wyniosłaby 67 proc.

 

"Nikt tak naprawdę nie jest pierwszy"

 

- W tym sondażu nikt tak naprawdę nie jest pierwszy – analizuje Marcin Duma, szef IBRiS. - Żeby móc mówić o czyjejś prawdziwej przewadze, wynik musiałby być co najmniej 53:47 – wyjaśnia.

 

ZOBACZ: Czy prezydent powinien być z innej opcji politycznej niż rząd? Sondaż

 

Zdaniem Dumy, do ostatniego policzonego przez PKW głosu może nie być pewności co do wyniku wyborów. - Może być tak, że zadecyduje 400–200 tys. głosów i nasz sondaż to pokazuje – podnosi Duma.

 

Szef IBRiS podkreśla, że wysoka jest liczba wyborców niezdecydowanych – ponad 10 proc. – Porównując to badanie z sondażami sporządzanymi zaraz po I turze, widać, że wzrosła liczba niezdecydowanych – mówi Duma.

 

Badanie zrealizowano 8 lipca na 1100-osobowej próbie respondentów. 

 

"Do ostatniej sekundy będą bić się o każdy głos"

 

Z kolei według sondażu Instytutu Badań Pollster dla "SE" Duda może liczyć na 48,72 proc., a Trzaskowski na 47,33 proc. głosów. Zarówno urzędujący prezydent Andrzej Duda, jak i kandydat KO Rafał Trzaskowski do ostatniej sekundy będą bić się o każdy głos – prognozuje w piątek "Super Express”. 

 

Sondaż wskazuje też, że 3,95 proc. to osoby niezdecydowane, na kogo oddać w niedzielę głos.

 

Badanie zrealizowano 8 i 9 lipca na próbie 1058 dorosłych osób. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie