Dziesięć razy wyższe mandaty. Tak rząd chce karać piratów drogowych

Polska
Dziesięć razy wyższe mandaty. Tak rząd chce karać piratów drogowych
Polsat News
Mandaty za wykroczenia drogowe mogą wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie

Dziesięciokrotna podwyżka maksymalnego mandatu z 500 zł do 5 tys. zł – to jeden z pomysłów rządu na walkę z drogowymi piratami - pisze w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Nawet dziesięciokrotnie miałby wzrosnąć mandaty za wykroczenia drogowe. Takie są plany rządu na walkę z piratami drogowymi. 

 

Surowsze kary za wykroczenia popełniane w rejonie przejść dla pieszych (minimum 1–1,5 tys. zł) oraz w obszarze zabudowanym; wyższe mandaty dla drogowych recydywistów i wydłużenie o rok ważności punktów karnych przy jednoczesnym zwiększeniu ich limitu oraz likwidacja kursów pozwalających zredukować ich liczbę.

 

ZOBACZ: Wypadek na krajowej siódemce. Nie żyje 21-latka, 13-latek ranny

 

To wytyczne które, według gazety, premier Mateusz Morawiecki wysłał pod koniec kwietnia do resortów: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury. DGP podaje, że te ministerstwa mają opracować zmiany w taryfikatorze mandatów oraz w prawie wykroczeń.

 

Częstsze odmowy przyjęcia mandatów


- Biorąc pod uwagę, że przestrzeganie ograniczeń prędkości jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia obywateli na drodze, niezbędne jest podniesienie kwot mandatów karnych oraz wprowadzenie zmian w przepisach, których celem jest ograniczenie zachowań szczególnie niebezpiecznych na drogach i eliminacja tzw. piratów drogowych"– cytuje DGP pismo premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Gazeta podkreśla, że tak drastyczne podwyżki mandatów mogą sprawić, że kierowcy będą masowo odmawiać ich przyjęcia, odraczając w ten sposób moment zapłaty i licząc, że sędzia złagodzi karę. To z kolei grozi zalaniem sądów wnioskami o ukaranie za wykroczenia.

 

Mandaty zamrożone od ponad 20 lat 

 

Według "DGP" poważne wątpliwości Ministerstwa Sprawiedliwości budzi to, że kary za wykroczenia drogowe byłyby wyższe niż za drobne przestępstwa, jednocześnie gazeta wskazuje, że wysokość mandatów jest zamrożona od ponad 20 lat, a przez ten czas siła rażenia sankcji znacznie się zmniejszyła.

 

ZOBACZ: Przekroczył prędkość o ponad 100 km/h. Jego tłumaczenie wprawiło policjantów w osłupienie

 

Wskazuje, że maksymalny mandat (500 zł) w 1997 r. był wyższy niż ówczesna płaca minimalna (450 zł) i stanowił 57 proc. średniego wynagrodzenia, obecnie jest to odpowiednio 19 proc. najniższego wynagrodzenia i 9 proc. średniego.

laf/luq/ PAP, DGP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie