Apel Trzaskowskiego ws. ułaskawień. Jest odpowiedź

Polska
Apel Trzaskowskiego ws. ułaskawień. Jest odpowiedź
Flickr/PO
Kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby do czwartkowego wieczora ujawnił informacje dotyczące ułaskawień. - Wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na stronie internetowej prezydenta - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Rzecznik prezydenta pytany o apel Trzaskowskiego, podkreślił, że "wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na stronie internetowej prezydenta".

 

Czy na liście ułaskawionych były osoby związane z PiS-em?

 

Na środowej konferencji prasowej w Trzciance Trzaskowski stwierdził, że lista osób ułaskawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę budzi "mnóstwo wątpliwości i pytań".

 

W związku z tym kandydat KO zaapelował do prezydenta o ujawnienie informacji dotyczących ułaskawienia: trzech osób skazanych za handel narkotykami w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, trzech osób, które zostały skazane za znęcanie się nad rodziną oraz jednej osoby skazanej za morderstwo.

 

- Ułaskawienia są bardzo ważnym elementem prezydentury i warto, żeby ten system był jak najbardziej przejrzysty. Nie chodzi tu oczywiście o dane osobowe, tylko o kategorie przestępstw. Chodzi o to, żeby opinia publiczna mogła poznać wszystkie szczegóły - oświadczył kandydat KO.

 

ZOBACZ: Partnerka i córka ułaskawionego chcą 1 mln zł od tabloidu. Jest pozew

 

Trzaskowski chce również wiedzieć, czy na liście ułaskawionych osób pojawiały się osoby związane z PiS albo wpłacające pieniądze na fundusz tej partii. Polityk zaapelował, aby informacje, o które występuje, zostały przekazane opinii publicznej do czwartkowego wieczoru.

 

- Te decyzje są na tyle istotne, że system powinien być przejrzysty, zwłaszcza co do kryteriów, zwłaszcza co do tego, na podstawie jakich zaleceń, pan prezydent tego typu decyzje podejmuje - podkreślił.

 

WIDEO: Konferencja prasowa kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego

  

"To sprawa rodzinna"

 

W ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita" poinformowała, że pod koniec swojej kadencji prezydent Andrzej Duda dokonał kilku ułaskawień, w tym mężczyzny skazanego za przestępstwo seksualne wobec małoletniej córki.

 

ZOBACZ: Ujawniono zeznania konkubiny i córki mężczyzny ułaskawionego przez prezydenta

 

- Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane (nie było gwałtu). Dorosła już od lat pokrzywdzona z matką prosiły o uchylenie zakazu zbliżania się, bo w praktyce mieszkają ze skazanym w jednym domu. To sprawa rodzinna - informował prezydent, odnosząc się do informacji medialnych.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie