USA opuszczają Światową Organizację Zdrowia. Rozpoczęto procedurę

Świat
USA opuszczają Światową Organizację Zdrowia. Rozpoczęto procedurę
PAP/EPA/SAMUEL CORUM
Donald Trump rozpoczął procedurę wyjścia USA ze Światowej Organizacji Zdrowia

Stany Zjednoczone we wtorek rozpoczęły proces wychodzenia ze Światowej Organizacji Zdrowia - przekazał amerykański kongresmen Bob Memendez. Oznacza to, że spełniają się zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa, który o chęci wyjścia z WHO mówił od kilku miesięcy. Głowa amerykańskiego państwa wielokrotnie krytykowała podejście organizacji do pandemii koronawirusa oraz jej "nadmierną ufność" wobec Chin.

O początku wychodzenia USA ze Światowej Organizacji Zdrowia poinformował demokratyczny kongresmen Bob Memendez.

 

"Kongres otrzymał powiadomienie, że prezydent Donald Trump oficjalnie wycofuje Stany Zjednoczone z WHO, w środku pandemii" - napisał na Twitterze.

 

ZOBACZ: "Zagraża nam skrajnie lewicowy faszyzm". Trump na Dzień Niepodległości USA

 

Jego zdaniem, "nazwać to, jak Trump zareagował na Covid-19 chaotycznym i niespójnym, to za mało. (Wyjście z Organizacji - red.) nie będzie chronić żyć Amerykanów i interesów ich kraju, lecz pozostawia mieszkańców chorymi, a Amerykę samotną" - uznał. 

 

 

USA chcą wyjść z WHO za rok

 

Natomiast amerykańska telewizja CNN przekazała, że Donald Trump wysłał list w tej sprawie także do ONZ, której agendą jest Światowa Organizacja Zdrowia. Jako datę opuszczenia WHO, władze USA wskazały 6 lipca 2021 r.; dołączyły też szczegółowy harmonogram wycofywania się z niej.

 

W połowie kwietnia USA wstrzymały finansowanie WHO "do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa".

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone wstrzymują finansowanie WHO

 

Wtedy prezydent Trump zarzucił WHO, że "jej liczne błędy przyczyniły się do tak wielu przypadków śmierci". Skrytykował też "zaufanie" organizacji do danych na temat epidemii podawanych przez chińskie władze.

wka/ polsatnews.pl, CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie