W czerwcu wyższe dochody niż rok wcześniej. Premier o budżecie państwa

Biznes
W czerwcu wyższe dochody niż rok wcześniej. Premier o budżecie państwa
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki

W czerwcu tego roku mamy o 3 proc. wyższe dochody niż w czerwcu zeszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Obornikach (Wielkopolska).

- W czerwcu tego roku mamy o 3 proc. wyższe dochody, niż w czerwcu zeszłego. A czerwiec tego roku, to czerwiec bardzo niedobry dla całego świata - mówił szef rządu. Jego zdaniem wyższe dochody budżetu państwa świadczą o tym, że polska gospodarka się rozwija.

 

Ruszyła konsumpcja i eksport

 

Jak dodał Morawiecki, "konsumpcja ruszyła o kilkanaście procent w czerwcu", ruszył też eksport.

 

WIDEO: Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Obornikach

  

Prognozy resortu finansów

 

Na początku lipca minister finansów Tadeusz Kościński powiedział podczas konferencji prasowej, że z analiz MF wynika, iż dochody budżetowe w czerwcu są wyższe niż wcześniej planowano.

 

- Z naszych analiz wychodzi, że czerwiec był lepszy niż planowaliśmy, szczególnie w dochodach podatkowych. Na ten moment wygląda, że najgorsze już za nami. Oczywiście nie wiemy, co jest przed nami - powiedział wtedy minister Kościński.

 

W komunikacie z 21 czerwca br. resort podał, że w okresie styczeń - maj 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 5,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Natomiast dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2019 r. o ok. 14,2 mld zł. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie