Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/JAMES ROSS
Przygotowanie paczek żywnościowych dla mieszkańców dziewięciu wieżowców w australijskim North Melbourne, po ich odizolowaniu po wykryciu ognisk koronawirusa

Epidemia koronawirusa na świecie nie słabnie. Liczba zakażonych zbliża się do 12 mln. Naukowcy wzywają WHO do zmiany zaleceń dotyczących ochrony przez zakażeniem. Przekonują, że wirus może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną, w aerozolach. Ostatniej doby potwierdzono w Polsce 257 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło siedem kolejnych osób.

grz/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Naukowcy z Politechniki Śląskiej wspólnie ze specjalistami ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu pracują nad internetowym systemem, który pozwoli wstępnie wykluczyć COVID-19 u osób, które podejrzewają u siebie zachorowanie, ale nie mają objawów COVID-19.

Celem projektu jest zapewnienie narzędzia dostępnego online i umożliwiającego szybkie wyodrębnienie osób rzeczywiście zakażonych koronawirusem. Z inteligentnego systemu oceny ryzyka skorzystają zarówno pacjenci, jak i lekarze. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki niemu zmaleje liczba osób, które kierują się do szpitali zakaźnych, błędnie rozpoznając symptomy.

Stany Zjednoczone we wtorek rozpoczęły proces wychodzenia ze Światowej Organizacji Zdrowia - przekazał amerykański kongresmen Bob Memendez. Oznacza to, że spełniają się zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa, który o chęci wyjścia z WHO mówił od kilku miesięcy. Głowa amerykańskiego państwa wielokrotnie krytykowała podejście organizacji do pandemii koronawirusa oraz jej "nadmierną ufność" wobec Chin.

Więcej informacji tutaj.

199 nowych infekcji SARS-CoV-2 potwierdzono na Białorusi w ciągu minionej doby. Zmarło kolejnych siedem osób - wynika z komunikatu ministerstwa zdrowia.

Ogółem od początku epidemii ministerstwo zdrowia potwierdziło 64 003 przypadki zakażenia. Z powodu infekcji wywołanej przez koronawirusa zmarło w tym kraju już 436 osób.

Arabia Saudyjska wydała wytyczne dla około 1 tys. pielgrzymów, którzy będą mogli w tym miesiącu odbyć hadżdż, doroczną muzułmańską pielgrzymkę do Mekki, która z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się w zupełnie inny sposób niż zazwyczaj. 

Pielgrzymi zostaną wybrani spośród personelu saudyjskiej ochrony zdrowia i pracowników ds. bezpieczeństwa, którzy przeszli Covid-19. Rząd oświadczył, że ten wybór stanowi "dowód uznania dla ich roli w zapewnianiu opieki" podczas pandemii.

Trzynaście osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało we wtorek francuskie ministerstwo zdrowia. Od początku pandemii na Covid-19 zmarły w tym kraju 29 933 osoby. 

Przez ostatnie 24 godziny zanotowano 475 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. 

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski powołał grupę ekspertów, która zajmie się opracowaniem "mapy drogowej" powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów po czasie epidemii - poinformował we wtorek NFZ.

Jak podał Fundusz, pierwszym zadaniem zespołu będzie sprawdzenie, jak obecnie wygląda dostęp do świadczeń medycznych i realizacja umów z NFZ. Eksperci wskażą też ograniczenia, które wpływają na zmniejszenie dostępności do procedur medycznych i ryzyka, które wiążą się z powrotem do czasu przed pandemią. Ponadto zaproponują rozwiązania finansowe i prawne, które pozwolą na rozliczenie wykonania umów z Funduszem za okres zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.

W Hiszpanii podczas ostatniej doby na Covid-19 zmarły cztery osoby. W Portugalii krajowe służby medyczne odnotowały w tym samym czasie dziewięć nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa.

W Hiszpanii liczba infekcji wzrosła w ciągu 24 godzin o 350 nowych przypadków, natomiast Portugalii wzrosła o 287.   

Już ponad 545 tys. mieszkańców Irlandii zainstalowało we wtorek, w pierwszym dniu po jej uruchomieniu, aplikację Covid Tracker, która ma pomagać w identyfikowaniu kontaktów osób zakażonych koronawirusem.

- To jeszcze jeden przykład solidarności i zbiorowego ducha, który charakteryzuje dotychczasową reakcję społeczeństwa irlandzkiego na Covid-19. Aplikacja jest ważnym narzędziem wspierającym nasze systemy śledzenia kontaktów. Im więcej osób pobierze i będzie korzystać z tej aplikacji, tym bardziej będzie ona efektywna. Jest ona dla nas kolejną szansą, aby odegrać swoją rolę w reakcji na Covid-19 - oświadczył p.o. naczelnego lekarza kraju Ronan Glynn.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zapowiedział we wtorek ponowne wprowadzenie godziny policyjnej na weekend z uwagi na najwyższy wskaźnik dobowy zgonów na koronawirusa. Decyzja, czy będzie ona obowiązywać w całym kraju, ma być ogłoszona później.

Vuczić określił sytuację epidemiczną w stolicy kraju, Belgradzie, gdzie szpitale są już pełne chorych, jako "alarmującą" i "krytyczną".

Ministerstwo zdrowia podało we wtorek, że w ciągu ostatniej doby zmarło w Serbii z powodu koronawirusa 13 osób, a potwierdzonych zostało 299 zakażeń.

Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii, ogłosił, że otrzymał pozytywny wynik swojego testu na obecność koronawirusa. 65-letni polityk wcześniej wielokrotnie lekceważył pandemię SARS-CoV-2, uważając m.in., że jest "spiskiem medialnym", a chorobę Covid-19 nazywał "zwykłą grypą".

Więcej informacji tutaj.

30 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19 , stwierdzono 138 nowych zakażeń koronawirusem - to najnowsze dane na temat epidemii, ogłoszone we wtorek przez Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba zgonów wzrosła do 34 899.

Do tej pory we Włoszech zakażonych koronawirusem zostało prawie 242 tys. osób, wyleczonych jest już 192,8 tys.

Polska może powrócić do poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii koronawirusa w pierwszym lub drugim kwartale 2021 r. - informuje we wtorek agencja Reutera, powołując się na prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Pawła Borysa. 

Największa gospodarka we wschodniej części Unii Europejskiej ucierpiała znacząco z powodu pandemii i ministerstwo finansów spodziewa się, że PKB spadnie o około 4 proc. w 2020 roku, jednak ekonomiści oczekują w przypadku Polski szybszego powrotu do dobrej kondycji w porównaniu z wieloma innymi krajami - zauważa Reuters.

Nie odbyła się doroczna gonitwa byków przez ulice Pampeluny, tradycyjnie inaugurująca fiestę ku czci świętego Fermina (Sanferminas). Wydarzenie, podobnie jak walki byków, odwołano z powodu epidemii, ale obrońcy praw zwierząt apelują, by zakazać ich na zawsze.

Aktywiści organizacji broniących praw zwierząt świętowali we wtorek w Pampelunie brak tegorocznej gonitwy byków oraz następującej po niej korridy i wzywali do trwałego zaprzestania tych krzywdzących zwierzęta praktyk.

Fot. PAP/EPA/Inaki Porto

Dyrektorka ds. zdrowia publicznego w izraelskim ministerstwie zdrowia, Sigal Sadecki, ogłosiła we wtorek swoją rezygnację, krytykując postępowanie rządu w związku z epidemią koronawirusa oraz opisując chaotyczne i nieskuteczne podejście do rozwiązywania kryzysu.

W oświadczeniu na Facebooku epidemiolożka napisała, że zdecydowała się odejść, ponieważ jej ostrzeżenia o zbyt szybkim uchylaniu obostrzeń zostały zignorowane. - Izrael zmierza w niebezpieczne miejsce - ostrzegła.

O 155 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 44 391 osób - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. 

Ministerstwo zdrowia podało również, że w ciągu ostatniej doby wykryto 581 nowych zakażeń. Łącznie od początku epidemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono już 286 349 przypadków koronawirusa. 

Z Tarczy Finansowej do ponad 312 tys. przedsiębiorców trafiło 56,3 mld zł subwencji - poinformował we wtorek na Twitterze Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Jak dodano, do mikrofirm trafiło już 17 mld zł, a do małych i średnich przedsiębiorstw - 39,3 mld zł. Firmy do których trafiło wsparcie zatrudniają 2,91 mln osób - wskazano.

Pandemia koronawirusa w Europie pochłonęła już ponad 200 tys. ofiar - poinformowała we wtorek agencja AFP na podstawie własnych zestawień opierających się na oficjalnych źródłach.

W Europie na Covid-19 zmarło najwięcej ludzi ze wszystkich kontynentów. Bilans pandemii na całym świecie wynosi co najmniej 538 tys. ofiar - podała agencja.

Spośród państw europejskich pandemia najbardziej dotknęła Wielką Brytanie, w której zmarło 44 236 osób, następnie Włochy - 34 869 ofiar, Francję - 29 920 zgonów i Hiszpanię - 28 388 ofiar.

Republikanie przeprowadzą obowiązkowe testy na obecność koronawirusa na sierpniowej konwencji w Jacksonville na Florydzie, podczas której prezydent USA Donald Trump przyjmie nominację partii na kandydata w wyborach prezydenckich - podali w poniedziałek organizatorzy.

Plan, wymagający od kilkunastu tysięcy uczestników poddania się testom przed wejściem na miejsce wydarzenia, pokazuje, jak bardzo zależy partii, by w tym momencie Trump przemawiał do tłumów - komentuje agencja Reutera.

Prawie połowa wszystkich dotychczasowych ofiar Covid-19 w Szwecji mieszkała w domach opieki, a 70 proc. zgonów w wyniku koronawirusa wśród pensjonariuszy miało miejsce w 40 gminach - wynika z zaprezentowanych we wtorek wstępnych wyników państwowej kontroli. Przeprowadzona w placówkach opiekuńczych kontrola Inspekcji ds. Służby Zdrowia i Opieki Społecznej (IVO) wykazała także, że w 91 domach opieki osób starszych doszło do "poważnych niedociągnięć" oraz nieprawidłowości. "Mamy przykłady pensjonariuszy, którzy nie otrzymali indywidualnej oceny stanu zdrowia, ale zastosowano wobec nich ogólną procedurę, nie odpowiadającą ich potrzebom" - oznajmiła szefowa IVO Sofia Wallstroem. Dotychczas potwierdzono w Szwecji 73 061 przypadków koronawirusa, co oznacza wzrost w ciągu ostatniej doby o 283.

W ciągu ostatniego tygodnia w Belgii odnotowywano średnio 82 nowe przypadki koronawirusa dziennie. Trend spadkowy się utrzymuje, ale nie brak obaw, że wykryte zostaną nowe ogniska zakażeń.

W porównaniu do poprzedniego siedmiodniowego okresu, liczba osób, które miały pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2, spadła o 5 proc. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o przyjęcia do szpitala. Tu z tygodnia na tydzień odnotowano spadek o 24 proc.

U ośmiu osób uczestniczących pod koniec czerwca w przyjęciu z okazji Pierwszej Komunii Świętej w Wieniawie (Mazowieckie) potwierdzono obecność koronawirusa. W uroczystości brała udział ciotka dziecka, od której zaraziły się kolejne osoby z rodziny.

20 innych uczestników przyjęcia skierowano do miejscowych stacji sanepidu. Niewykluczone, że część z tych osób może być także zarażona.

Koncern Lufthansa, do którego należy flagowy niemiecki przewoźnik lotniczy, poinformował we wtorek, że w związku z kryzysem koronawirusowym zamierza zwolnić do 1000 pracowników kierowniczych i administracyjnych.

Komisja Europejska przyjęła we wtorek dodatkowy pakiet nadzwyczajnych środków mających na celu wsparcie sektora wina w następstwie kryzysu związanego z koronawirusem i jego negatywnych konsekwencji dla tej branży.

Sektor winiarski jest jednym z sektorów rolno-spożywczych, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii ze względu na zamknięcie restauracji i barów w całej UE; konsumpcja domowa nie zrekompensowała spadku popytu.

HISZPANIA

Z powodu kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa hiszpańska turystyka straciła od stycznia do maja bieżącego roku prawie 29 mld euro - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez portal „IG”.

Obliczenia, które zostały oparte na najnowszym raporcie Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie, dowodzą, że w pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku zagraniczni turyści zostawili w Hiszpanii o 18,9 mld euro mniej niż w takim samym okresie w 2019 roku.

Według INE koronakryzys doprowadził też do wyraźnego spadku wpływów pochodzących od rodzimych klientów. Z powodu obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią wydali oni na podróże po swoim kraju o 10 mld euro mniej niż w okresie styczeń-maj 2019 roku.

W ciągu ostatniej doby w Iranie na Covid-19 zmarło 200 chorych, najwięcej od wybuchu epidemii, która pochłonęła już w tym kraju 11 931 ofiar - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia w Teheranie. Wykryto 2637 nowych infekcji, których łącznie stwierdzono 245 688.

Trzy puby w Anglii musiały z powrotem zostać zamknięte - po zaledwie trzech dniach działalności - w związku z przypadkami koronawirusa stwierdzonymi wśród ich klientów - poinformowały we wtorek brytyjskie media.


Linie lotnicze Air New Zealand zawiesiły we wtorek na trzy tygodnie bukowanie nowych biletów z uwagi na przepełnienie miejsc do odbywania kwarantanny w Nowej Zelandii. To konsekwencja masowych powrotów Nowozelandczyków do kraju.

Co trzeciej firmie we Włoszech grozi zamknięcie z powodu skutków pandemii koronawirusa - napisano w raporcie krajowego Instytutu Statystycznego Istat. Zagrożona jest przyszłość 60 procent hoteli i restauracji.

Parlament węgierski ponownie otworzył od wtorku podwoje dla zwiedzających po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Można też obejrzeć stałe wystawy w Muzeum Parlamentu.

W Indonezji odnotowano we wtorek 1268 zakażeń koronawirusem, co zwiększyło ogólny bilans infekcji w tym kraju od wybuchu epidemii do 66 226. W sumie na Covid-19 zmarło w Indonezji 3309 osób, w tym 68 w ciągu ostatniej doby. Wyzdrowiało 30 785 ludzi.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie – według stanu na początek lipca – na liście jest 161 laboratoriów.

W Hiszpanii od poniedziałku przybyło kilkanaście nowych ognisk zakażeń koronawirusem; resort zdrowia ich łączną liczbę szacuje obecnie na ponad 70. Jedno z największych znajduje się w Katalonii, której władze ogłosiły we wtorek nakaz noszenia masek w miejscach publicznych.

106 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziły we wtorek władze prefektury metropolitalnej Tokio. To szósty dzień z rzędu, kiedy liczba nowych infekcji w japońskiej stolicy wynosi ponad 100.

Od wtorku osoby podróżujące z Polski do Rumunii nie muszą poddawać się kwarantannie; decyzja została potwierdzona po poniedziałkowych rozmowach przedstawicieli polskiej ambasady z rumuńskim MSZ - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Ponad połowa Włochów przyznała, że dochody w ich rodzinach ucierpiały w wyniku restrykcji wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem - to dane z sondaży przeprowadzonych przez bank centralny. Skutki kwarantanny dotknęły zwłaszcza osoby samozatrudnione.

Mimo pandemii koronawirusa ekstraklasa piłkarska Brazylii ma być wznowiona 9 sierpnia – postanowiła tamtejsza konfederacja (CBF). Spotkało się to ze sprzeciwem części władz lokalnych. Obecnie trwają tylko mistrzostwa stanu Rio de Janeiro.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 676 tys. 364 próbki pobrane 1 mln 481 tys. 219 osób – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano 20,7 tys. testów – przekazał resort.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 36 tys. 412 osób, z których 1528 zmarło.

Szesnaście zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; to najwięcej od miesiąca. Trzeci dzień z rzędu nie było natomiast nowych zgonów na Covid-19 – wynika z danych opublikowanych we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Nowe dane o koronawirusie w Polsce. 

Premier australijskiego stanu Wiktoria Daniel Andrews zdecydował się we wtorek na ponowne wprowadzenie ograniczeń w Melbourne, drugim największym mieście kraju, w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

Od środy w nocy mieszkańcy 5-milionowego Melbourne i okolic oraz jednego regionu na terenie stanu będą musieli pozostać w domach; wyjść będzie można tylko, żeby załatwić niezbędne sprawy, jak pójście do pracy, na zakupy spożywcze czy do lekarza. Większość uczniów ponownie będzie uczyła się zdalnie, a restauracje i kawiarnie będą mogły serwować dania wyłącznie na wynos. Siłownie i salony fryzjerskie będą zamknięte. Restrykcje będą obowiązywały przez sześć tygodni.

198 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Rosji w ciągu ostatniej doby - podał we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Liczba ta wzrosła w porównaniu z danymi z poniedziałku, gdy dobowy przyrost zgonów wyniósł 135. Ogółem na Covid-19 zmarły w Rosji 10 494 osoby.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1658 osób, pod respiratorem - 73. Wyzdrowiało 24 tys. 238 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 11 tys. 780 osób, a kwarantanną – 85 tys. 327 osób.

Władze Pekinu nie zgłosiły we wtorek żadnego nowego przypadku Covid-19, wykryto tam natomiast jedno nowe bezobjawowe zakażenie koronawirusem. W całych Chinach odnotowano osiem nowych przypadków choroby, przy czym wszystkie dotyczą osób przybywających z zagranicy.

11 czerwca, po prawie dwóch miesiącach bez nowych zakażeń, w stolicy ChRL wykryto ognisko koronawirusa. Od tamtej pory w 21-milionowym Pekinie przebadano ponad 11 mln osób i potwierdzono łącznie 335 przypadków Covid-19 – podała oficjalna agencja prasowa Xinhua.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 564 osób, 21 chorych na Covid-19 zmarło, a 490 wyzdrowiało - przekazał we wtorek ukraiński resort ochrony zdrowia. 197 osób zostało hospitalizowanych.

Ponad połowa osób biorących udział w wyborach prezydenta Polski nie obawia się ryzyka zachorowania na COVID-19. To główny wniosek płynący z sondażu United Surveys, wykonanego na zlecenie "DGP" i RMF FM - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy, zapytano w sondażu, czy podejmując decyzję w sprawie udziału w wyborach, ankietowani biorą pod uwagę ryzyko zakażenia koronawirusem.

"Niemal 52 proc. odpowiedziało negatywnie, a ponad 47 proc. potwierdziło, że liczy się z takim ryzykiem. Tylko garstka (mniej niż 1 proc.) nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie" - napisano.

Astma nie musi nasilać ryzyka pojawienia się ekstremalnie ciężkiej postaci COVID-19, ani śmierci z jej powodu - informują naukowcy. Zastrzegają jednak, że kwestia ta - podobnie, jak wpływ wziewnych leków steroidowych - wymaga dalszych badań.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

O 22 procent wzrosła we Włoszech podczas kwarantanny konsumpcja czekolady; co roku mieszkaniec tego kraju zjada jej średnio ponad 4 kilogramy - takie dane przedstawiono w związku z obchodzonym we wtorek Światowym Dniem Czekolady.

Ostatniej doby liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła w Indiach 467, stwierdzono 20 160 nowych przypadków zakażeń. Liczba wszystkich potwierdzonych infekcji wynosi już 719 665 - poinformowały władze.

W poniedziałek Indie wyprzedziły w tej tragicznej statystyce Rosję stając się trzecim najbardziej dotkniętym przez pandemię krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Władze imigracyjne USA poinformowały, że wstrzymane zostanie wydawanie w 2020 r. wiz powrotnych dla studentów zagranicznych uczących się w amerykańskich uczelniach kontynuujących nauczanie wyłącznie on-line. Decyzję umotywowano pandemią koronawirusa.

W ciągu ubiegłej doby zarejestrowano w Brazylii 20 229 nowych przypadków koronawirusa, 620 osób zmarło - poinformowało w poniedziałek brazylijskie ministerstwo zdrowia. Pojawiły się spekulacje co do stanu zdrowia prezydenta Jaira Bolsonaro.

W kraju wykryto dotychczas - według danych oficjalnych - 1 623 284 przypadki koronawirusa, najwięcej poza Stanami Zjednoczonymi. 65 487 osób zmarło.

W ciągu ostatniej doby wykryto w Meksyku 4 902 nowe przypadki infekcji COVID-19 i 480 kolejnych zgonów - poinformowało w poniedziałek meksykańskie ministerstwo zdrowia.

Łączna liczba przypadków infekcji wzrosła do 261 750 a 31 119 osób zmarło.

O 390 wzrosła w Niemczech liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem, 8 osób zmarło - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) specjalizujący się w zwalczaniu chorób zakaźnych.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 196 944 a zgonów do 9 024.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie