Głosowanie korespondencyjne w II turze. Rekomendacja ministra zdrowia

Polska
Głosowanie korespondencyjne w II turze. Rekomendacja ministra zdrowia
Polsat News
Minister zdrowia nie rekomenduje kolejnych gmin do głosowania wyłącznie korespondencyjnego

- Po przeanalizowaniu sytuacji w kraju przed drugą turą wyborów prezydenckich minister zdrowia Łukasz Szumowski nie zarekomendował PKW kolejnych gmin do głosowania wyłącznie korespondencyjnego - przekazał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Przed pierwszą turą wyborów, która odbywała się 28 czerwca, Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wydała uchwałę zarządzającą głosowanie wyłącznie korespondencyjne w dwóch gminach w kraju - Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie).

 

ZOBACZ: Głosowanie korespondencyjne. PKW wyjaśnia, co się stanie z nieodebranymi pakietami

 

W tych gminach, jak przekazał Andrusiewicz, w drugiej turze głosowanie również odbędzie się tylko drogą korespondencyjną.

 

"Przeanalizowaliśmy cały kraj"

 

Jednocześnie zaznaczył, że przed drugą turą wyborów minister Szumowski nie zarekomendował PKW kolejnych gmin do takiego głosowania.

 

- Przeanalizowaliśmy cały kraj, każdy powiat pod kątem nowych, aktywnych przypadków, gminy pod kątem zapadalności na koronawirusa i z analizy wszystkich danych wynika, że nie ma w tej chwili żadnej gminy, w której nastąpiłby nagły znaczący przyrost przypadków lub pogorszenie się sytuacji epidemicznej - podkreślił rzecznik MZ.

 

ZOBACZ: W dwóch gminach głosowanie wyłącznie korespondencyjnie. Dane o frekwencji

 

Zauważył również, że "w żadnej innej gminie sytuacja nie pogorszyła się na tyle, żeby wprowadzić głosowanie wyłącznie korespondencyjne - wręcz dostrzegamy poprawę, szczególnie na Śląsku".

 

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

ac/luq/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze