Ludowcy odpowiadają Kukizowi. "Nikt na siłę nie będzie tworzył tego ruchu"

Polska
Ludowcy odpowiadają Kukizowi. "Nikt na siłę nie będzie tworzył tego ruchu"
Polsat News
Paweł Kukiz i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Nikt na siłę nie będzie tworzył Koalicji Polskiej, jeśli Paweł Kukiz uzna, że w takiej formule się wyczerpała, to przyjmiemy to do wiadomości - uważa wiceprezes PSL Adam Jarubas. Politycy Stronnictwa zapewniają, że ich partia jest gotowa przyjąć wszystkie oczekiwania programowe Kukiza.

We wtorek Kukiz odnosząc się do słabego wyniku prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza w wyborach prezydenckich (2,36 proc.) stwierdził, że nawet on by na PSL nie zagłosował. - Na Koalicję Polską - tak ale na samo PSL - w życiu. Tak się kończy pycha i pazerność. Więc albo się zreflektują i będziemy tworzyć Koalicję Polską, albo ja za taką "koalicję" podziękuję - podkreślił.

 

Wiceprezes PSL Adam Jarubas podkreślił, że rozumie pewien zawód, który wynika z niezadowolenia z wyniku Kosiniaka-Kamysza. - Rozumiem pewną ekspresję Pawła Kukiza, do tego zdążył nas już przyzwyczaić - zaznaczył.

 

Według Jarubasa, wiele łączy Kukiz15 i PSL. - My uznaliśmy za ważne i wpisaliśmy do naszego programu postulaty Pawła Kukiza, takie jak jednomandatowe okręgi wyborcze, dzień referendalny, czy sposób powoływania rzecznika praw obywatelskich, KRS, czy prokuratora generalnego - podkreślił polityk.

 

ZOBACZ: "Nawet ja sam na PSL bym nie zagłosował". Kukiz o wyniku Kosiniaka-Kamysza

 

- Mamy świadomość tego, że Koalicja Polska jest wielonurtowa, że łączy w sobie osoby, które mają różną przeszłość, czy polityczną, czy społeczną - zaznaczył. - I w tym kontekście Paweł Kukiz jest też osobą nową. Natomiast nikt na siłę nie będzie tworzył tego ruchu, jeśli Paweł Kukiz uzna, że Koalicja Polska w takiej formule się - według niego - wyczerpała, to przyjmiemy to do wiadomości - powiedział wiceprezes PSL.

 

- Wiele rzeczy nas łączy i mam świadomość tego, że Paweł Kukiz przemyśli swoje słowa i będzie chciał działać dla realizacji tych postulatów, które zadeklarowaliśmy się, że będziemy w miarę możliwości wcielać w życie - dodał Jarubas.

 

"Słodycz wygranej smakuje milej, niż gorycz porażki"

 

Poseł Marek Sawicki powiedział, że po tej wypowiedzi dwukrotnie rozmawiał telefonicznie z Pawłem Kukizem. - I jest on zdeterminowany budować Koalicję Polską - zapewnił.

 

Według Sawickiego, Kukiz ceni sobie dziedzictwo ideowe PSL i doskonale wie, że ludowcy ze swoich wartości nie zrezygnują. - Natomiast jesteśmy gotowi przyjąć te wszystkie jego potrzeby i oczekiwania programowe. Jasno mówimy, że kwestia dnia referendalnego, mieszanej ordynacji wyborczej, czy kwestia wyboru bezpośredniego prokuratora generalnego jest przez nas akceptowana - podkreślił poseł PSL.

 

Zdaniem Krzysztofa Paszyka używanie takiego języka, którym posłużył się Kukiz nie jest niczym nowym. - Bo i ze sceny, i w polityce Paweł Kukiz potrafił niejednokrotnie szokować, a potem jakby tłumaczyć, że co innego miał na myśli - zauważył poseł ludowców.

 

Jak zauważył, niedosyt związany z wynikiem kandydata Koalicji Polskiej na prezydenta jest w różnoraki sposób uzewnętrzniany. - I Paweł Kukiz uzewnętrznił to na swój sposób. Wiadomo, że zawsze słodycz po wygranej milej smakuje, niż gorycz porażki, więc to jest też pewien rodzaj atmosfery, który on wyraża - ocenił Paszyk.

 

Wyraził też przekonanie, że kiedy emocje powyborcze miną przyjdzie czas na rozsądną, racjonalną współpracę. - Nasze dalsze współdziałanie uważam, że jest jak najbardziej możliwe w ramach Koalicji Polskiej - podkreślił poseł PSL.

 

Dopytywany, czy na pewno nie szykuje się jakiś rozłam w Koalicji Polskiej związany z odejściem Pawła Kukiza, Paszyk odparł, że na dzień dzisiejszy nie widzi żadnych symptomów, aby się tak miało stać. - Razem współdziałaliśmy w ramach Koalicji Polskiej w tej kampanii i na poziomie centralnym, i regionalnym. Było wiele elementów programowych, które też w tej kampanii i przez prezesa Kosiniaka-Kamysza, ale też cały zasób ludzi wspierających go w tej kampanii, były eksponowane - powiedział Paszyk.

 

"Jest dosyć ekspresyjny"

 

Posłanka Urszula Pasławska pytana o wypowiedź Kukiza, zaznaczyła, że zna go nie tylko jako polityka, ale też jako artystę. - Dla mnie Paweł Kukiz jest dosyć ekspresyjny w ogóle w swoich wypowiedziach - oceniła.

 

Pasławska podkreśliła, że w ramach Koalicji Polskiej każde ugrupowanie i każdy ruch jest "absolutnie suwerenny". Dodała, że kwestia wyborów będzie omówiona na najbliższym posiedzeniu klubu Koalicji Polskiej.

 

Koalicja Polska, jako projekt polityczny, powstała w 2019 roku wokół PSL. 4 lipca 2019 roku jej reprezentacją w Sejmie VIII kadencji i Senacie IX kadencji stał się klub PSL – Koalicja Polska. Od 8 sierpnia 2019 roku związany z tym projektem był także klub poselski Kukiz15. W Sejmie IX kadencji i Senacie X kadencji projekt reprezentuje klub Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe - Kukiz15.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie