Karta Wolności w Sieci. Prezydent ogłosił "istotny element" programu

Polska
Karta Wolności w Sieci. Prezydent ogłosił "istotny element" programu
PAP/Lech Muszyński
Prezydent Kartę Wolności w Sieci ogłosił w Sulęcinie

Ogłoszona w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę Karta Wolności w Sieci zakłada m.in. sprzeciw dla podatku od smartfonów, światłowód w każdym domu, a także sprzeciw wobec ACTA2.

Prezydent Kartę ogłosił w Sulęcinie (woj. lubuskie), gdzie udało się doprowadzić szerokopasmowy internet do prawie każdego domu.

 

- Wolność, wolność i jeszcze raz wolność. Ja byłem przez całe lata posłem opozycji, politykiem, który miał często trudności, aby dostać się do centralnych mediów. Wiem najlepiej, jaka jest wartość internetu, jako przestrzeni, gdzie możesz wypowiedzieć się spokojnie, gdzie możesz się wypowiedzieć swobodnie, gdzie możesz rzeczywiście powiedzieć to, co chcesz, wyrazić swoje zdanie i podzielić się tym zdaniem z innymi - powiedział prezydent na briefingu w Sulęcinie.

 

Karta Wolności w Sieci to nowy element programu Andrzeja Dudypolsatnews.pl
Karta Wolności w Sieci to nowy element programu Andrzeja Dudy

 

 

- Dlatego nigdy nie pozwolę na to, aby ktokolwiek cenzurował wypowiedzi w internecie, aby ktokolwiek przesiewał te wypowiedzi według nieustalonych kryteriów, nieznanych powszechnie kryteriów mógł dobierać, które jego zdaniem wypowiedzi mogą zaistnieć w przestrzeni internetowej, a które powinny zostać usunięte - dodał.

 

Zdaniem Dudy, "dbałość o przestrzeń wolności ma fundamentalne znaczenie także dla konstytucyjnego prawa wolności słowa, którego realizacja jest jednym z fundamentów demokracji".

 

polsatnews.pl
"Wolność, wolność i jeszcze raz wolność" - mówił prezydent w Sulęcinie

 

Prezydent poinformował też o przygotowaniu Karty wolności w sieci, która będzie stanowić "istotny element" jego programu wyborczego. zakłada ona m.in. sprzeciw dla podatku od smartfonów, światłowód w każdym domu; sprzeciw wobec ACTA2.

 

"5 lat temu to by się nie udało"

 

Duda zwracał uwagę na spotkaniu z mieszkańcami, że światłowód i szybki internet powinien być dostępny dla każdego domu i mieszkania. - Każdy z nas taki szerokopasmowy internet będzie miał, wierzę w to, że w ciągu najbliższych 5 lat ten program internetu dla każdego uda nam się zrealizować - zapowiedział Duda.

 

Jak wyjaśnił, program internetu dla każdego to z jednej strony internet stacjonarny, a z drugiej strony mobilny dostęp do internetu.

 

Duda zwracał uwagę, że w czasie epidemii koronawirusa i zamknięcia szkół dzieci mogły uczyć się zdalnie właśnie dzieci zajęciom prowadzonym przez internet. - 5 lat temu to by się nie udało, to dorobek ostatnich 5 lat, że można było te zajęcia zdalnie, e-learning prowadzić - stwierdził prezydent.

 

ZOBACZ: Uczniowie wolą naukę zdalną czy stacjonarną? Badanie

 

Jak zaznaczył, w woj. lubuskim ponad 4 tys. dzieci w ciągu ostatnich miesięcy otrzymało sprzęt komputerowy, dzięki akcji realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na tę akcję w całej Polsce - mówił Duda - wydano ponad 360 mln zł.

 

Zapowiedział, że w kolejnym etapie będzie następowała dalsza cyfryzacja administracji publicznej. 

 

Prezydent Andrzej Duda będzie w czwartek gościem w Polsat News. Transmisja programu "Gość Wydarzeń" od 19:25 na polsatnews.pl.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie