Polskie truskawki gniją na polach. Nawet 80 proc. strat

Polska
Polskie truskawki gniją na polach. Nawet 80 proc. strat
Polsat News
Nadmiar opadów niszczy uprawy truskawek

Tegoroczna pogoda nie sprzyja rolnikom. Najpierw susza, potem przymrozki i obfite opady deszczu zaszkodziły polskim truskawkom. Plantatorzy mówią, że nawet 80 proc. owoców zgniło na polach.

- Poprzednie lata były raczej suche, a to dla truskawki korzystniejsza aura. Gdy nawadniamy, możemy to regulować i owoc jest zdrowy. - mówi Anna Gusiec, plantatorka z Grąd. 

 

Trudny rok

 

Zmienna pogoda, to według rolników główna przyczyna tak wysokich strat. - Pogoda nam dokuczyła w tym roku bardzo, najpierw przyszła susza, potem przymrozki, teraz opady deszczu. Połowy owoców nie dało się zebrać z pola - wyjaśnia Grzegorz Wójcik, plantator Grąd. 

 

ZOBACZ: Mimo opadów deszczu brakuje wody. Susza w 9 województwach

 

Poza trudnymi warunkami atmosferycznymi problemem jest także panująca wciąż pandemia. - To jest kumulacja problemów, kumulacja pandemii koronawirusa, kumulacja suszy, przymrozków, kumulacja ogromnej wilgoci spowodowanej tymi opadami, brak pracowników - wymienia Marcin Wójcik, lubelski rolnik.

 

ZOBACZ: Drożeje żywność. Powodami susza i koronawirus

 

Straty dla plantatorów są dotkliwe, poniesione przez nich koszty mogą się nie zwrócić i uprawy staną się nieopłacalne. Nadmiar wody wpływa też na walory smakowe, tegoroczne truskawki nie będą tak dobre. 

 

Cenne truskawki 

 

Tak duże zniszczenia w uprawach truskawek mogą odbić się na naszych portfelach, ceny za łubiankę prawdopodobnie pójdą w górę jeszcze w te wakacje. Plantatorzy zwracają uwagę również na niskie ceny truskawek w skupach. Apelują do ministra rolnictwa o wsparcie.

laf/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie