Wyniki wyborów prezydenckich. Dane z 99 proc. komisji

Polska
Wyniki wyborów prezydenckich. Dane z 99 proc. komisji
Polsat News
Państwowa Komisja Wyborcza przekazała dane z 99,78 proc. komisji

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z 99,78 proc. komisji prezydent Andrzej Duda uzyskał w I turze wyborów prezydenckich 43,67 proc. Drugi był Rafał Trzaskowski (30,3 proc.), a trzeci Szymon Hołownia z 13,85 proc. Frekwencja wyniosła 64,4 proc.

Na konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazał wyniki głosowania na podstawie danych z 99,78 proc. obwodowych komisji obwodowych, czyli z 27 tys. 168 komisji z ogólnej liczby 27 tys. 229 obwodów.

 

Według tych danych, Andrzej Duda zdobył 8 412 183 głosów, Rafał Trzaskowski 5 845 164, a Szymon Hołownia 2 667 655.

 

Na Krzysztofa Bosaka głos oddało 1 300 923  wyborców (6,75 proc.), na Władysława Kosiniaka-Kamysza 457 092 (2,37 proc.), a na Roberta Biedronia 425 734 (2,21 proc.).

 

ZOBACZ: Debata Duda - Trzaskowski? Jest deklaracja kandydatów

 

Brakujące protokoły 

 

Marciniak poinformował, że Państwowa Komisja Wyborcza wciąż czeka na 63 protokoły z obwodowych komisji wyborczych. Brakuje m.in. 11 protokołów z Warszawy (pięciu z Targówka, pięciu z Ursynowa i jednego z Ursusa). Oprócz tego do PKW nie spłynęły jeszcze dane z jednej komisji z Łodzi, trzech z Katowic, jednej z Łowicza oraz z około 25 komisji z Mielca.

 

Sędzia Marciniak powiedział też, że najwięcej problemów jest z protokołami z obwodów za granicą. - Jest tam dużo pracy związanej z otwarciem (kopert - red.), z przeliczeniem i z tą ilością głosów oddanych korespondencyjnie - wyjaśnił.

 

Według niego chodzi o Belgię, Holandię, Niemcy (brakuje danych z dwóch obwodów - z Monachium i Kolonii) oraz Wielką Brytanię (brakuje danych z sześciu komisji w Londynie i dwóch w Manchesterze). 

 

- Brakuje niewiele, ale nie decydują, ci którzy są pierwsi, ale ostatni protokół i będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, tak wynika z rozmów z członkami tych komisji, ze jeszcze trochę pracy jest - powiedział szef PKW.

 

Marciniak wyraził nadzieję, że oficjalne wyniki wyborów pojawią się najpóźniej we wtorek rano, ale być może będą jeszcze w poniedziałek.

 

WIDEO: konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej

  

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie