Sinice w Bałtyku. Kąpieliska ponownie otwarte

Polska
Sinice w Bałtyku. Kąpieliska ponownie otwarte
Zdj. ilustracyjne/Polsat News
W poniedziałek rano zamknięte były cztery kąpieliska

W poniedziałek wczesnym popołudniem we wszystkich trójmiejskich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską woda nadawała się do kąpieli. W poniedziałek rano - z powodu zakwitu sinic - zamknięte były cztery kąpieliska.

Aktualne dane dotyczące stanu wody w nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał na swojej stronie internetowej w poniedziałek wczesnym popołudniem.

 

Z zamieszczonej w serwisie mapy wynika, że można bezpiecznie korzystać z wody na terenie wszystkich trójmiejskich kąpielisk. Jeszcze w poniedziałek rano – z powodu sinic - kąpiel nie była możliwa na sopockiej plaży przy Łazienkach Południowych oraz na gdyńskich plażach w Babich Dołach, Śródmieściu i Redłowie.

 

Stan wody może nagle ulec pogorszeniu

 

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

 

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

 

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie