Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/CARLOS DE SAA

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore na całym świecie na Covid-19 zmarło już ponad 500 tys. osób, a 10 milionów zostało zakażonych. Na Stany Zjednoczone przypada jedna czwarta zgonów - ponad 125 tys. oraz jedna czwarta zakażeń - ponad 2,5 mln. Zapraszamy na relację live.

dk/polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Czeski minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek zapowiedział w poniedziałek, że Czechy otworzą granice dla ok. 10 krajów wybranych z powstającej listy 15 państw spoza strefy Schengen, dla których Komisja Europejska chce otworzyć granice zewnętrzne UE.

Petrziczek podkreślił, że priorytetem dla Czech jest przywrócenie możliwości podróży do krajów Bałkanów Zachodnich. Powiedział też, że czeska dyplomacja apelowała do KE, aby powstała jedna lista krajów, dla których swoje granice otworzą wszystkie państwa UE i strefy Schengen.

- Dla obywateli Czech nie powinno mieć znaczenia, czy np. do Tunezji czy Turcji będą wylatywać z Pragi, Wiednia czy Berlina - argumentował szef MSZ.

Na swojej liście, krótszej niż propozycja KE, Czesi chcą umieścić ok. 10 państw, które mają zostać wybrane ze względu m.in. na wzajemność w traktowaniu podróżnych, potencjał turystyczny, a także sieć konsulatów na ich terenie. Poza krajami Bałkanów Zachodnich, spis ma objąć także Australię i Nową Zelandię.

Budownictwo przechodzi chorobę COVID-19 bardzo łagodnie – powiedziała w poniedziałek w Krakowie wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreślając, że budownictwo napędza polską gospodarkę, zapowiedziała m.in. ustawy, które mają służyć dalszemu wzrostowi tego sektora.

- Wiemy, że branża budowlana, w tym budownictwo mieszkaniowe przez ostatnie cztery, pięć lat - to wzrost z roku na rok. W zakresie budownictwa mieszkaniowego ubiegły rok był rekordowy – osiągnęliśmy poziom ponad 200 tys. mieszkań oddanych, a w tym roku zapowiadało się bicie kolejnego rekordu – mówiła minister.

Władze Tajlandii poinformowały w poniedziałek, że począwszy od środy będą mogły wznowić działalność bary, kluby karaoke i puby. Wydano też zgodę na przyjazdy do kraju z dniem 1 lipca cudzoziemców, ale będą oni musieli przechodzić 14-dniową kwarantannę.

Otwarcie barów i pubów obwarowano wieloma warunkami. Mogą być otwarte tylko do północy, a ich klienci muszą być od siebie oddaleni o co najmniej 2 metry. - Ponieważ spożywacie alkoholu zwykle prowadzi do rozluźnienia dyscypliny, przed wejściem do lokalu będzie sprawdzane, czy klient nie znajduje się już pod jego wpływem - poinformowałrzecznik rządowego Centrum Zarządzania kryzysowego ds. Covid-19 Taweesin Wisanuyothin.

Cudzoziemcy, którzy uzyskali zezwolenie na pobyt i pracę w Tajlandii albo mają rodzinę w tym kraju, będą mogli od środy znowu przyjeżdżać do Tajlandii. Obowiązuje ich jednak 14-dniowa kwarantanna.

Z obowiązku przechodzenia kwarantanny zwolniono osoby przyjeżdżające w interesach z Japonii, Korei Płd., Singapuru, Hongkongu i Chin kontynentalnych. Wymagane są jednak zaświadczenia o negatywnym wyniku badań na obecność koronawirusa.

Na obecnym etapie władze nie planują przywrócenia regularnej komunikacji lotniczej, która została zawieszona na początku kwietnia.

Pacjenci, którzy trafili do szpitala z poważnymi objawami choroby COVID-19, mogą z czasem odczuwać objawy zespołu stresu pourazowego – ostrzegają brytyjscy psychiatrzy. Najbardziej zagrożeni są chorzy przebywający na oddziale intensywnej terapii.

Dla wielu pacjentów, szczególnie tych z ciężkimi objawami COVID-19, np. zaburzeniami oddychania, pobyt w szpitalu był silnym przeżyciem. Związane jest to zarówno z nasileniem samej choroby, jak i warunkami w jakich przebywali: ciężki stan innych chorych, zgony niektórych z nich oraz widok personelu medycznego w maskach, przyłbicach oraz kombinezonach ochronnych.

Trwa pobieranie wymazów od osób, które wyjeżdżają do uzdrowisk. Badanie przesiewowe pokazuje, że zdiagnozowano 21 osób zakażonych koronawirusem na 10 613 przebadanych pod kątem COVID-19 – zaznaczył we wtorek we wpisie na Twitterze prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski.

Uzdrowiska od 15 czerwca wznowiły działalność zwieszoną na czas epidemii.

Rząd Hiszpanii nie planuje wprowadzania surowych restrykcji, w tym przymusowej izolacji społeczeństwa w całym kraju, w wypadku nadejścia jesienią drugiej fali epidemii Covid-19 - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Salvador Illa.

Podczas konferencji w Madrycie szef resortu zdrowia wyjaśnił, że nawet jeśli jesienią pojawi się druga fala zachorowań na Covid-19, to jego zdaniem epidemia będzie mniej intensywna.

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem była w ciągu ostatniego tygodnia o 25 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia w Bułgarii. W sumie potwierdzono 4 691 zakażeń - w ciągu ostatniej doby liczba ta wzrosła o 66.

Najwięcej nowych przypadków infekcji odnotowano w zachodnim Kiustendile - 17, Sofii - 11 i Warnie - 10.

W ciągu ostatniej doby zmarły trzy zakażone osoby, a łącznie od początku pandemii - 219.

Czeski minister zdrowia Adam Vojtiech poinformował w poniedziałek, że województwo śląskie zostało zaliczone do regionów bezpiecznych i przy przekraczaniu granicy z Republiką Czeską nie będą wymagane wyniki testu na koronawirusa. Szef resortu nie powiedział od kiedy będą obowiązywać nowe zasady.

Rzeczniczka ministra Gabriela Sztiepanova powiedziała, że w grę wchodzi wtorek lub środa, a decyzja zapadnie w poniedziałek.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 499 tys. 540 próbek pobranych od 1 mln 338 tys. 503 osób – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 5,5 tys. testów.

Unia Europejska do wtorku przedstawi listę państw bezpiecznych do podróżowania i na jej podstawie od 1 lipca wpuszczani będą do krajów UE obywatele poszczególnych państw świata - poinformowała w poniedziałek w wywiadzie dla radia Cadena Ser szefowa MSZ Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya.

Gonzalez Laya oświadczyła, że jedynym kryterium, jakim UE kieruje się tworząc listę bezpiecznych kierunków jest odsetek dobowych przypadków zachorowań na Covid-19. Dodała, że punktem wyjścia do przygotowania tego spisu jest bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne mieszkańców UE.

Cztery osoby chore na Covid-19 zmarły w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto też trzy nowe zakażenia koronawirusem - poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Od początku pandemii zmarło na Węgrzech 585 chorych na Covid-19 i stwierdzono 4 145 zakażeń koronawirusem. 2685 osób już wyzdrowiało.

Dotychczas wyzdrowiało 20 tys. 897 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1797 osób, pod respiratorem jest 86 chorych – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 6 719 nowych zakażeń koronawirusem  - podał w poniedziałek sztab operacyjny. Na Covid-19 zmarły od niedzieli 93 osoby i łączna liczba zgonów od początku pandemii wzrosła w tym kraju do 9 166.

Ogółem od początku epidemii w Rosji zakaziło się koronawirusem 641 156 osób, z których 403 430 już wyleczono.

Sześć nowych zakażeń odnotowano w ciągu ostatniej doby wśród pracowników śląskich kopalń węgla kamiennego. W górniczych spółkach przybyło od niedzieli 98 ozdrowieńców. Łącznie w całym górnictwie za chore uznawane są obecnie 2 532 osoby.

Według zebranych w poniedziałek danych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj, od początku epidemii potwierdzono ogółem zakażenie koronawirusem u 6 335 górników z kilkunastu kopalń, wobec 6 329 dobę wcześniej.

Amerykańsko-kanadyjska Major League Soccer (MLS) poinformowała o 26 przypadkach zakażenia koronawirusem wśród piłkarzy i członków sztabów. Szeroko zakrojone testy związane są z planowaniem wznowienia rozgrywek 8 lipca.

Koronawirusa wykryto u 20 zawodników i sześciu członków ekip. Personaliów zakażonych osób nie ujawniono.

W Polsce potwierdzono 247 kolejnych przypadków koronawirusa - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Na COVID-19 w szpitalach zmarło 6 osób.

W sumie zakażonych SARS-CoV-2 zostało już w Polsce 34 tys. 151 osób. Nie przeżyło infekcji 1444 pacjentów.

646 nowych zakażeń koronawirusem wykryto minionej doby na Ukrainie, 18 chorych na Covid-19 zmarło, a 93 pacjentów wyzdrowiało - podało w poniedziałek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju.

Ogółem w kraju obecność koronawirusa potwierdzono u 43 628 osób, z których 1 147 zmarło, a 19 027 wyzdrowiało.

Zadłużenie podmiotów turystycznych między marcem a majem wzrosło o ok. 37 mln zł, do 118 mln zł. Zakaz podróżowania spowodował, że wykorzystanie bazy noclegowej w Polsce w kwietniu spadło o 97,5 proc. wobec analogicznego miesiąca ubiegłego roku - podał Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.

Jak podkreślili eksperci BIG InfoMonitor, branża turystyczna jest jedną z tych, które najmocniej ucierpiały wskutek pandemii. "Zakaz podróżowania spowodował, że tylko samo wykorzystanie bazy noclegowej w Polsce w kwietniu spadło o 97,5 proc. względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku" - wskazali w poniedziałkowym komunikacie.

Prawie 20 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem zgłoszono w poniedziałek w Indiach, co jest dzienną rekordową liczbą dla tego kraju – informuje agencja Reutera. Kilka stanów przywraca częściowe lub całkowite kwarantanny, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2.

W sumie od wybuchu epidemii potwierdzono 543 818 przypadków, co czyni Indie czwartym krajem na świecie, który najbardziej ucierpiał w wyniku pandemii, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rosji. Liczba ofiar śmiertelnych w Indiach wynosi 16 475.

Fot. PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Władze australijskiego stanu Wiktoria poinformowały w poniedziałek, że rozważają ponowne wprowadzenie obowiązku dystansowania społecznego po odnotowaniu największego dziennego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem od ponad dwóch miesięcy.

Podczas gdy wiele stanów i terytoriów nie zgłosiło jeszcze swoich najnowszych danych, władze Wiktorii przekazały, że wykryły 75 nowych przypadków w ciągu ostatnich 24 godzin - jest to największy dzienny wzrost w tym stanie i w całej Australii od 11 kwietnia.

Fot. PAP/EPA/DAVID CROSLING

Samorządy będą mogły ubiegać się o granty na dodatki dla pracowników DPS oraz zakup testów na obecność koronawirusa. Przewidują to projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa, które będą realizowane we wszystkich województwach - informuje w poniedziałek "DGP".

"Łącznie na projekty zagwarantowane zostało 327 mln zł, co ma pozwolić objąć wsparciem wszystkie 824 DPS-y działające na terenie kraju, które mają ponad 92 tys. mieszkańców oraz 41 tys. pracowników" - dodano.

W poniedziałek pierwotnie miała się rozpocząć tegoroczna edycja wielkoszlemowego Wimbledonu, ale 1 kwietnia została odwołana z powodu pandemii. Poprzednio w sezonie tenisowym tych prestiżowych zmagań na londyńskiej trawie zabrakło w 1945 roku.

Historia Wimbledonu sięga 1877 roku. Łącznie - w związku z I i II wojną światową - nie odbyło się 10 edycji, ostatnio 75 lat temu.

Fot. PAP/EPA/AELTC/Bob Martin HANDOUT

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 262 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i cztery kolejne zgony - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Według RKI łączna liczba zakażeń wynosi 193 761, a zgonów - 8 961.

Zakrywanie ust i nosa w miejscach zamkniętych – sklepach, autobusach, urzędach, bankach – nie jest zaleceniem, lecz obowiązkiem - przypomina poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Niezałożenie maseczki w miejscu publicznym to mandat do 500 zł - podkreśla dziennik.

"Niezdyscyplinowany obywatel może też zapłacić karę administracyjną nałożoną przez sanepid – nawet do 30 tys. zł. W wielu miastach policja, straż miejska i kontrolerzy sprawdzają, czy mieszkańcy noszą maseczki w komunikacji miejskiej, sklepach czy na bazarkach" - informuje gazeta.

Fot. PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 4 050 nowych zakażeń koronawirusem oraz 267 zgonów wywołanych Covid-19 - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku epidemii zmarło tam 26 648 osób.

Wszystkich zakażonych jest już w Meksyku 216 852.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii stwierdzono 30 476 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 552 kolejne zgony - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Łączna liczba zachorowań na Covid-19 wzrosła do 1 344 143, a zgonów - do 57 622.

12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Chinach - poinformowała w poniedziałek Narodowa Komisja Zdrowia tego kraju. Wśród nich siedem nowych infekcji stwierdzono w Pekinie.

W Chinach dzień wcześniej informowano o 17 nowych zakażeniach koronawirusem. Poniedziałkowy raport potwierdza zatem tendencję spadkową dobowego wzrostu infekcji, które wykryto w połowie czerwca w południowo-zachodniej dzielnicy Pekinu Fengtai, na spożywczym rynku Xinfadi.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore na całym świecie na Covid-19 zmarło już ponad 500 tys. osób, a 10 milionów zostało zakażonych. Na Stany Zjednoczone przypada jedna czwarta zgonów - ponad 125 tys. oraz jedna czwarta zakażeń - ponad 2,5 mln.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła globalny rekord potwierdzonych infekcji - ponad 189 tys. w ciągu 24 godzin.

Więcej informacji tutaj.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie