Awantura w parlamencie Tajwanu. Doszło do przepychanek

Świat
Awantura w parlamencie Tajwanu. Doszło do przepychanek
PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
Między parlamentarzystami wywiązała się sprzeczka i przepychanki

Do przepychanek doszło w poniedziałek w parlamencie Tajwanu, gdy posłowie rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) przedarli się przez barykady ustawione przez okupujących izbę delegatów opozycyjnej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang - KMT).

Tajwan to żywiołowa demokracja, a starcia i protesty w siedzibie parlamentu nie należą tam do rzadkości – ocenia agencja Reutera.

 

Ponad 20 posłów KMT okupowało budynek przez noc z niedzieli na poniedziałek w proteście przeciwko – jak to określali – "tyranii" rządu w Tajpej. Wejście do głównej sali obrad zastawili krzesłami i otoczyli łańcuchami, domagając się wycofania przez prezydent Caj Ing-wen nominacji jej bliskiej współpracownicy Czen Czu na szefową niezależnego organu kontrolnego.

 

ZOBACZ: Awantura w Sejmie. Kaczyński nazwał opozycję "chamską hołotą"

 

W poniedziałek rano posłowie DPP sforsowali barykady, przedarli się na salę i otoczyli członków KMT, zgromadzonych na głównym podium. Wywiązała się sprzeczka i przepychanki. Posłowie opozycji ostatecznie wycofali się, oskarżając DPP o stosowanie wobec nich przemocy.

  

 

- To bardzo niebezpieczna sprawa. Nie można tak traktować innych posłów - powiedział parlamentarzysta KMT Wayne Czang, prawnuk niegdysiejszego autokratycznego przywódcy Tajwanu Czang Kaj-szeka, cytowany przez Reutera.

 

Kancelaria prezydent Caj i DPP, która posiada znaczną większość w parlamencie, potępiły działania KMT. Partia rządząca zarzuciła opozycji urządzanie "farsy" w parlamencie.

 

Opozycyjna KMT tradycyjnie opowiada się za zbliżeniem Tajpej i Pekinu, który uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję Chińskiej Republiki Ludowej. Partia Nacjonalistyczna przechodzi obecnie przekształcenia, starając się odbudować poparcie społeczne po wysokiej porażce w styczniowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie