Autonomiczne łodzie z karabinami maszynowymi. Testuje je brytyjskie wojsko

Technologie
Autonomiczne łodzie z karabinami maszynowymi. Testuje je brytyjskie wojsko
royalnavy.mod.uk
Wyniki testów autonomicznej łodzi zadecydują czy brytyjska armia kupi całą flotę.

Bezzałogowa łódź ma pomóc w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych. Można ją wysyłać na pojedyncze lub grupowe misje. Skuteczność łodzi testuje obecnie Royal Navy. Jednostka o nazwie Pacific 24 jest sterowana ze statu macierzystego, a brytyjski minister obrony zapewnia, że łódź pozwoli odpowiedzieć na wciąż zmieniające się zagrożenia.

Bezzałogowe łodzie to inwestycja Royal Navy opiewająca na kwotę ponad 3 milionów funtów. Nowa wersja Pacific 24 miałaby usprawnić prowadzenie operacji ratunkowych, a także "umożliwić kilka nowych rodzajów misji".

 

Łodzie będą kontrolowane ze statku macierzystego, takiego jak fregata czy niszczyciel.

 

 

Jeremy Quin z brytyjskiego ministerstwa obrony powiedział, że rozpoczęcie prób bezzałogowej łodzi Pacific 24 jest ważnym krokiem w rozwoju autonomicznych zdolności Royal Navy, których celem jest "pozostanie w czołówce innowacji wojskowych, gotowych sprostać zmieniającym się zagrożeniom wojny".

 

 

Jak podaje geekweek.pl na dziobie jednostki zainstalowano w pełni automatyczny stabilizowany system broni maszynowej o kalibrze 12,7 milimetra. Wojsko ujawniło, że chociaż karabin sterowany jest przez zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, to jednak ostateczną decyzję odnośnie oddania strzału podejmuje ludzki operator.

 

Testy - najpierw z operatorami

 

Na pokładzie łodzi znalazły się najnowocześniejsze systemy monitorowania otoczenia, w tym kamery obrazujące w świetle widzialnym i w podczerwieni. Pomimo pełnej autonomii łodzi, na początek nad każdą ich misją będą czuwali operatorzy.

Testy łodzi sponsoruje NavyX, skrzydło Royal Navy, które specjalizuje się w najnowszych technologiach stosowanych na linii frontu. Zespół współpracował z BAE Systems, która buduje Pacific 24 w Portsmouth.

 

royalnavy.mod.uk

 

Zaplanowane na drugą połowę roku testy mają pomóc w podjęciu decyzji, czy Wielka Brytania zainwestuje w całą flotę.

msl/grz/ BBC, The Sun, geekweek.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie